2023/02/05
۱۴۰۱ يکشنبه ۱۶ بهمن
رازهایی درباره خواب دیدن که نمی دانید

رازهایی درباره خواب دیدن که نمی دانید

علت خواب دیدن چیست؟ می دانید رویا هم انواع مختلفی دارد؟ چرا خواب سقوط می بینیم و ...

دوات آنلاین -خواب دیدن یک اتفاق عادی و معمولی است اما رازهای زیادی در پشت آن وجود دارد؛ رازهایی که البته هنوز خیلی از آنها فاش نشده است اما تاکنون اطلاعاتی زیادی در این باره به دست آمده است.

 

خراسان نوشت: تا حالا برای‌تان پیش آمده ‌است که در خواب، وقتی درحال رویا دیدن هستید، به آن لحظه آگاه باشید؟ یعنی بدانید چیزی که درحال تجربه‌کردنش هستید، رویاست؟ به این وضعیت، «رویای شفاف/ lucid dream» گفته می‌شود که خواب ‌بیننده طی آن می‌تواند نحوه رفتارش در رویا را تاحدودی کنترل کند. البته این موقعیت بسیار نادر است و همه آن را تجربه نمی‌کنند.

 

وقتی اشتباهی فکر می‌کنیم بیداریم

یک موقعیت عجیب دیگر در رویا که البته از قبلی رایج‌تر است، «رویای بیداری کاذب/ False awakening dream» نامیده می‌شود؛ موقعیتی که فرد فکر می‌کند بیدار شده‌ ولی درواقع هنوز خواب است و رویای بیدار شدن می‌بیند. فرد در بیداری کاذب، کارهایی مانند دوش گرفتن، مسواک زدن و صبحانه خوردن انجام می‌دهد درحالی‌که هنوز خواب است و وقتی بیدار می‌شود، می‌فهمد که همه آن کارها را در رویا انجام داده‌ است. رویاهای بیداری کاذب می‌تواند به‌طور مکرر اتفاق بیفتد، حتی گاهی تا  10بار که خواب بیننده نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا قبلا بیدار شده ‌است یا نه.

خواب دیدن چه علت هایی دارد

دلیل سقوط کردن در خواب

این رویا اگرچه موقعیت عجیبی است ولی رواج زیادی دارد و خیلی‌ها تجربه‌اش کرده‌اند؛ سقوط کردن در خواب. رویای افتادن بین همه افراد در همه گروه‌های سنی مشترک است؛ بعضی از کارشناسان خواب می‌گویند این رویا می‌تواند نماد چیزهایی باشد که فرد در زندگی نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند.

 

بیشتر بخوانید: تعبیر خواب خود را از که بپرسیم؟

 

خواب تحت تعقیب بودن

رویای «تحت تعقیب قرار گرفتن» یکی از خواب‌های معمولی و تکراری است که در طول زندگی بارها و بارها تجربه‌اش می‌کنیم. گفته می‌شود دلیل دیدن این رویا احتمالا آن است که شخص خواب‌بیننده در عالم واقعیت مایل است از چیزی یا کسی اجتناب کند؛ بعضی از کارشناسان خواب هم می‌گویند این رویا احتمالا از خطری قریب‌الوقوع خبر می‌دهد.

 

رکب زدن در خواب

گاهی گلایه می‌کنیم که چرا رویاهای‌مان را فراموش می‌کنیم، کارشناسان می‌گویند با رکب زدن به فرایند خواب می‌شود رویاها را به‌خاطر آورد. اگر یک الگوی خواب مناسب برای خودتان تعیین کنید، بعد از بیدار شدن به‌احتمال بیشتری رویا‌ی‌تان را به ‌یاد خواهید آورد. علاوه‌ بر این، خواب خوب و کافی در شب، یادآوری رویاها را تقویت می‌کند. بیشتر مردم در طول 4 تا 6 ساعت خواب‌شان رویا می‌بینند. با بهبود خواب، دوره REM (مرحله خواب همراه با حرکات سریع چشم که رویادیدن در آن اتفاق می‌افتد) طولانی‌تر می‌شود و رویاهای جالب و واضح‌تری می‌بینیم. ازطرف دیگر بیدار شدن با زنگ هشدار، یادآوری رویا را سخت و حتی غیرممکن می‌کند.

 

منبع: facts.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.