2023/06/10
۱۴۰۲ شنبه ۲۰ خرداد
معرفی سریال داستان یک شهر؛ موضوع، تعداد قسمت ها و بازیگران

معرفی سریال داستان یک شهر؛ موضوع، تعداد قسمت ها و بازیگران

موضوع سریال داستان یک شهر چیست؟ بازیگران ردباره نقش های خود چه گفتند؟ این مجموعه در چند قسمت ساخته شده و آخر آن چه می شود؟

دوات آنلاین -اگر از بیننده‌های شبکه پنج باشید یا حتی به صورت اتفاقی کانال را روی این شبکه قرار دهید، برنامه‌های «در شهر» و «در استان» را دیده‌اید که در آن برنامه یک گروه برای تهیه گزارش به نقاط مختلف شهر سر می‌زنند و تا به نتیجه نرسیدن آن مساله، دست از تلاش برنمی‌دارند و در این مسیر چه سختی‌هایی را که تحمل نمی‌کنند. حتی ممکن است از جانب عده‌ای مورد ضرب‌و‌شتم هم قرار گیرند. به همین دلیل ماجراجویی‌های گروه در شهر، اواخر دهه ۷۰ اصغر فرهادی سریالی را بر همین اساس مقابل دوربین برد و به قدری مورد توجه قرار گرفت که فصل دوم آن هم ساخته و پخش شد. حال پس از بیست و اندی سال فرشید محمودی به‌عنوان تهیه‌کننده و محمدرضا‌آهنج به‌عنوان کارگردان، مجموعه‌ای را با همین عنوان اما کاری متفاوت و مجزا از فصل‌های قبلی «داستان یک شهر» مقابل دوربین می‌برند.

 

سریال داستان یک شهر چند قسمت است

جام جم نوشت: در سریال داستان یک شهر قرار است گروه برنامه «در شهر» با یک تماس به دل ماجرایی بروند که اتفاقات دیگری هم در این بین رقم خواهد خورد. داستان یک شهر در ۲۶ قسمت به سفارش شبکه پنج ساخته می‌شود.

 

ماجراهای واقعی در سریال داستان یک شهر

فرشید محمودی که تهیه‌کنندگی برنامه در شهر را برعهده دارد، این بار سراغ سریال‌سازی رفته و این برنامه را در قالب مجموعه می‌سازد. او درباره موضوع سریال داستان یک شهر می گوید: محوریت داستان یک شهر بر اساس برنامه در شهر است و هیچ ارتباطی با سریالی که آقای فرهادی ۲۰سال پیش ساخته ندارد. اتفاقا یکی از چالش‌هایی که من و پیمان عباسی به عنوان نویسنده و آقای آهنج در شروع کار داشتیم، مقایسه این سریال با سری قبلی است که ۲۰سال پیش ساخته شده است. اتفاقا من در آن دوران هم در برنامه در شهر بودم و همکاری‌هایی با آقای فرهادی در آن سریال داشتم. بنابراین یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که ما در این کار داریم همین است که مردم این سریال را با کار آقای فرهادی مقایسه می‌کنند. بنابراین همه چیز باید با تدبیر انجام شود.

 

او ادامه می دهد: ما برای این سریال یک پیش‌تولید سه ماهه داشتیم و روی متن‌ها به دقت کار شده است. می‌توانم بگویم ۷۰ درصد اتفاقات در شهر در این سریال به تصویر کشیده شده و داستان‌ها واقعی است. قصه از جایی شکل می‌گیرد که تماسی با در شهر گرفته می‌شود که درباره یک حادثه تخریب است. آدرس را که اعلام می‌کنند متوجه می‌شوند خانه یکی از دوستان صمیمی آزاده، نامزد پیمان است که به نوعی آغاز قصه در شهر است. در کنار ماجراهایی که تیم این برنامه دنبال می‌کند، وارد زندگی خصوصی و خانوادگی شخصیت‌های اصلی هم می‌شویم.

هلیا امامی بازیگر نقش آزاده در سریال داستان یک شهر

هلیا امامی در نقش آزاده در سریال داستان یک شهر

هلیا امامی که در سریال داستان یک شهر نقش آزاده را برعهده دارد، می‌گوید:بعد از سریال «از یادها رفته» پدرم بیمار شد و درست زمانی بود که تماس‌های کاری زیادی داشتم. آن هم از جانب کارگردان‌هایی که دوست داشتم با آنها همکاری کنم. اما به خاطر این‌که دوست داشتم کنار پدرم باشم، در هیچ کاری حضور نیافتم. تا این‌که چند ماه بعد به رحمت خدا رفت و برای من  روند بیماری ایشان خیلی سخت بود و روحیه‌ام را باخته بودم. پس از آن فقط سریال «دادستان» را کار کردم. به خاطر کرونا هم سعی می‌کردم کار نکنم. البته به خاطر سلامتی خانواده‌ام. پیشنهادهای وسوسه‌کننده‌ای هم داشتم اما ترجیح دادم تا واکسن نزدم سر هیچ پروژه‌ای نروم. تا این‌که واکسن زدم و این سریال پیشنهاد شد.

 

وی در ادامه درباره جذابیت‌های نقش آزاده و کلیت کار توضیح می‌دهد: خیلی دوست داشتم با آقای آهنج همکاری کنم. از خانواده‌ام هم شنیده بودم که سریال داستان یک شهر آقای فرهادی سریال پربیننده و موفقی بود. چون سن خودم در آن دوران کم بود و خیلی سریال را به خاطر ندارم. وقتی فیلمنامه را خواندم و با آزاده روبه‌رو شدم خیلی لذت بردم و این شخصیت را دوست داشتم. آزاده کارگردان و سردبیر برنامه در شهر است که ارتباط عاطفی با پیمان دارد. به همین خاطر نقش بسیار متفاوتی است.  

 

امامی درباره تجربه بازی در نقش خبرنگار توضیح می‌دهد: این سومین کاری است که من در آن نقش خبرنگار را بازی می‌کنم. در صورتی که من اصلا آدمی نیستم که دنبال جنجال و خبر و حاشیه باشم. یکی از نکات مثبت این سریال این است که در هر اپیزود بیننده یکی از معضلات اجتماعی را می‌بیند و در جریان همین داستان‌ها، مشکلات بچه‌های در شهر را هم می‌بیند. این برای من خیلی جذاب است. چون همیشه دوست داشتم کاری که می‌کنم تاثیرگذار باشد و در این سریال مشکلات مردم مطرح می‌شود و مهمتر این‌که داستان‌ها هم واقعی است.

 

وی عنوان می‌کند: برنامه در شهر یکی از برنامه‌های مورد علاقه من است. اتفاقا با مجری و کارگردان این برنامه صحبت کردم و یک سری سوال داشتم تا برای بازی در این نقش استفاده کنم.  

 

آخر سریال داستان یک شهر

امامی درباره پیش‌بینی‌اش از بازخورد مخاطبان هنگام پخش هم می‌گوید: صد‌در‌صد فکر می‌کنم سریال با استقبال خوبی مواجه خواهد شد. چون هم قصه و فیلمنامه خوبی دارد و هم کارگردانی. به نظرم مردم این نوع قصه‌ها را دوست خواهند داشت. به‌خصوص این‌که یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات این سریال قصه آزاده و پیمان است و تا لحظه آخر مردم شگفت‌زده خواهند شد. به نوعی پایان قصه، مردم را غافلگیر خواهد کرد.

دانیان عبادی بازیگر نقش پیمان در سریال داستان یک شهر

دانیال عبادی؛ بازیگر نقش پیمان در سریال داستان یک شهر

دانیال عبادی که آخرین کارش با نام «خانه امن» پخش شد از حضورش در نقش پیمان در سریال داستان یک شهر می‌گوید:  من کارم را با سینما شروع کردم و بیشتر فعالیتم در سینما بود. البته در دهه ۸۰ که من وارد این عرصه شدم، یک مقدار گارد تلویزیون برای بازیگران سینما بود. اما امروز می‌توانم بگویم برای من بازیگر مهم نیست که در کدام مدیوم بازی کنم بلکه مهم نقش و فیلمنامه و کارگردانی است که برای من در اولویت قرار دارد. همچنین گروهی که در آن کار حضور دارند. در این کار هم حضور کارگردان بسیار تاثیرگذار بود، چون من سال‌ها قبل در سریال «راستش را بگو» به کارگردانی آقای آهنج بازی کرده بودم که البته در زمان پخش آن سریال با نامهری‌هایی روبه‌رو شد. در «معراجی‌ها» هم پیش از این‌که سریال باشد، سینمایی بود که من بازی کردم و بعد به دلیل استقبال مردم این اتفاق افتاد و بخش‌هایی به کار اضافه و تبدیل به سریال شد. در این مدت هم پیشنهادهای بسیاری در حوزه سریال داشتم اما به‌دلایلی علاقه به حضور در آن سریال‌ها را نداشتم تا این‌که این سریال پیشنهاد شد و بدون این‌که درباره کار فکر کنم به خاطر آقای آهنج پذیرفتم، چون می‌دانستم خروجی خوبی خواهد داشت. از طرف دیگر دوست خوبم پیمان عباسی نویسنده این سریال است و باعث شد انگیزه من برای حضور در این سریال بیشتر شود. فیلمنامه و نقش پیمان هم بسیار برایم جذاب بود و به‌نظرم خیلی خوب به این شخصیت پرداخته شده است.

 

او ادامه می دهد: آشنایی من با فضای چنین کارهایی خیلی دغدغه محسوب نمی‌شود. به‌هر حال من بازیگرم و باید با شرایط کار، خودم را وفق بدهم. البته برای این کار با بچه‌های در شهر صحبت کردیم و جلسه گذاشتیم. اما در کل هر آدمی خودش هست و قرار نیست شبیه نفر بعد باشد. به همین دلیل قرار نیست که من شبیه فلان گزارشگر برنامه در شهر باشم. جذابیت کار به همین است که هر فردی با خصوصیات خودش باشد.

 

امین ایمانی در نقش وحید

امین ایمانی که تجربه بازی در سریال‌های «کلاه پهلوی»، «زمانی برای عاشقی» و ... را  در کارنامه دارد  نقش وحید را در سریال داستان یک شهر این‌طور تعریف می‌کند: من نقش وحید را بازی می‌کنم که یکی از بچه‌های گروه در شهر است که در کنار پیمان و آزاده، تیم گزارشگری این برنامه را تشکیل می‌دهند. علی‌رغم این‌که یک‌سری اتفاقات شهر را به تصویر می‌کشیم که اغلب ماجراها بر‌اساس واقعیت و داستان‌هایی است که در برنامه‌ در شهر اتفاق افتاده است، بخشی از کار هم مربوط به زندگی این افراد است. وی ادامه می‌دهد: وحید در این داستان با مسائل و مشکلات بسیاری در زندگی‌اش مواجه است. اما آدم زحمتکشی است و یکی از اعضای خانواده‌اش دردسرهای بسیاری برای او ایجاد می‌کند. در کل برای من این شخصیت خیلی جذاب است. اصولا وقتی فیلمنامه را می‌خواندم روی کاغذ هم دوستش داشتم. وحید آدم بسیار احساساتی و به نوعی سنگ‌صبور خانواده است. با این‌حال همیشه برایش اتفاقات بدی می‌افتد. اتفاقا زمانی که در پیش‌تولید با پیمان عباسی صحبت می‌کردیم در این مورد هم‌نظر بودیم که وحید سنگ‌صبور است.

 

ایمانی همچنین عنوان می‌کند: من در این چند سالی که فعالیت می‌کنم، اغلب نقش‌های مثبت به من پیشنهاد شده. تنها جایی که منفی بازی کردم، در سریال «سقوط یک فرشته» بود که نقش شیطان را بازی کردم. در این سریال هم خیلی اتفاقات جالب و قشنگی در طول داستان رخ می‌دهد که همین فضای کار را برای من دلچسب‌تر می‌کرد.

 

بازگیر نقش وحید خاطره جالبی درباره برنامه در شهر تعریف می‌کند: من هم خودم بیننده برنامه بودم و هم این‌که جالب است بدانید قبلا در این برنامه با من مصاحبه کرده بودند. من در سریال «تلاطم» بازی کرده بودم و به همین علت بچه‌های در شهر با من مصاحبه کردند. با این‌که کار اصلی من خلبانی است اما گزارشگری را همیشه دوست داشتم. در سریال «آسمان من» هم نقش خلبان را بازی کردم. اما خیلی از این توانایی استفاده نکردم. البته در سریال آسمان‌من و فیلم اخراجی‌ها در این زمینه مشاور بودم.

 

علی دهکردی در سریال داستان یک شهر

علی  دهکردی درباره سریال داستان یک شهر و نقشی که بازی می‌کند، می گوید: انتقاد کلی که نسبت به خیلی از فیلمنامه‌ها به‌نظرم می‌رسد این است که متاسفانه برخی نویسنده‌ها یا تمایل و رغبت یا شناخت کافی از دوران میانسالی ندارند؛ به همین دلیل کمتر پیش می‌آید فیلمنامه‌ای را بخوانم که در آن فردی بین ۵۰ تا ۶۵ سال داشته و شخصیت کامل و همه‌جانبه‌ای داشته باشد و دقیق و درست نوشته شده باشد. یعنی یک خلأیی از شخصیت‌پردازی همه‌جانبه و صحیح و کامل و با توجه به بحران میانسالی در زنان و مردان در فیلمنامه‌ها احساس می‌شود که باید نویسنده‌ها بیشتر به آن توجه کنند. گرچه مهم‌ترین بخش یک جامعه را نوجوان‌ها و جوان‌ها

 

او ادامه می دهد: در این کار در ابتدا گروه و همکاری با آقای آهنج که پیش از این هم تجربه همکاری داشتیم مهم بود. بعد این‌که شخصیت شغلی رضا ستوده که من آن را بازی می‌کنم برایم جذاب بود. در کل پیش از هر چیزی کلیت کار برای من مهم بود تا جزئیات. بنابراین وقتی فیلمنامه را خواندم برایم جالب بود. کارگردانی آقای آهنج هم بی‌تاثیر نبود.

 

این بازیگر می گوید: تمام اتفاقاتی که در شهر می‌افتد در این سریال بازسازی می‌شود و به نوعی نگاه دوباره به آنها می‌شود. رضا ستوده هم در این سریال نقش مسؤول و سرپرست گروه «در شهر» را دارد که به هر حال درگیر ماجراهایی می‌شوند.

 

عمو صفر در سریال داستان یک شهر

عزت‌ا...رمضانی‌فر در این سریال نقش عموصفر را بازی می‌کند. آبدارچی مجموعه که بسیار شخصیت بانمکی هم دارد. وی درباره نقشش توضیح می‌دهد:  می‌توان گفت اتفاقاتی که در این مجموعه می‌افتد، شخصیت عمو صفر تنها شخصیتی است که موقعیت‌های طنز در داستان ایجاد می‌کند. یعنی اتفاقاتی را که عمو صفر در این مجموعه رقم می‌زند، باعث انبساط خاطر بیننده‌ها می‌شود. اتفاقا من در این کار خیلی جدی بازی می‌کنم اما موقعیت‌هایی که ایجاد می‌شود این شخصیت را کمدی می‌کند.  وی درباره وفاداری به متن و بداهه‌گویی هم ادامه می‌دهد: من در کل خیلی عادت دارم که در کارهایی که بازی می‌کنم، یک‌سری جمله به بازی‌ام اضافه کنم. کارگردان‌ها هم معمولا دست من را برای این کار باز می‌گذارند. در این سریال هم آقای آهنج این فضا را به من داده تا بتوانم موقعیت‌های کمدی خوبی خلق کنم و از این بابت خیلی خوشحالم. البته که خیلی مهم است که بداهه‌گویی من لطمه‌ای به چارچوب قصه و فیلمنامه  وارد نکند.

 

رمضانی‌فر همچنین می‌گوید: نوع بازی که من در این سریال دارم باعث شده تا از شخصیت صفر در سریال بیشتر استفاده شود و نقشم در این سریال پررنگ‌تر شده که البته در فیلمنامه این پتانسیل وجود داشت. گرچه اتفاقاتی که در این قصه می‌افتد معمولا جدی است و هیچ موقعیت طنزی ندارد. بنابراین برای این‌که فضا تلطیف شود فکر می‌کنم شخصیت عمو صفر این‌گونه در فیلمنامه نوشته شده و آقای آهنج هم این فرصت را به من می‌دهد. این بازیگر پیشکسوت می‌افزاید: در کنار فضای کاری این شخصیت، داستان وارد زندگی او هم می‌شود و بیننده با خانواده عمو صفر هم آشنا شده و درگیر دغدغه‌های آنها می‌شود. می‌توانم بگویم این فیلمنامه جزو کارهایی است که در آن افراد مسن و سن بالا هم تاثیرگذار هستند و آدم‌های منفعلی نیستند.

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.