2022/11/29
۱۴۰۱ سه شنبه ۸ آذر
دستمزد سلبریتی ها برای حضور در تلویزیون چقدر است

دستمزد سلبریتی ها برای حضور در تلویزیون چقدر است

مسعود روشن پژوه می گوید سلبریتی ها برای حضور در مصاحبه های تلویزیونی دستمزد می گرند اما این رقم چقدر است؟

دوات آنلاین -مسعود روشن پژوه این روزها برنامه احوالپرسی را اجرا می کند؛ برنامه ای گفت و گو محور که سلبریتی ها مهمان آن می شوند و گفت و گوها ککمی راحت تر و غیر رسمی تر است. روشن پژوه در گفت و گو با خراسان درباره دستمزد سلبریتی ها برای حضور در چنین برنامه هایی توضیح داده است. بخش هایی از این مصاحبه را می خوانید:

 

*همه چهره‌ها و با هر درجه ای از شهرت که به برنامه‌ها می‌آیند، پول می‌گیرند؟ هزینه حضور آن‌ها در برنامه‌ها چطور مشخص می شود؟ نرخ معینی دارد؟

مگر می‌شود که سلبریتی‌ها به برنامه‌ای بیایند و پول نگیرند؟ خیلی از همین دوستانی که الان دست تلویزیون به آن‌ها نمی‌رسد، کسانی هستند که زمانی پشت در تلویزیون جا انداخته بودند تا وارد این فضا شوند. مشکل تلویزیون ما این است که این قدر آدم‌ها در این فضا بزرگ می‌شوند که دیگر دست خودِ تلویزیون به آن فرد نمی‌رسد. من نمی‌دانم این را کجای دلم بگذارم. در 32 سال کار هنری این را دیده‌ام که یک بازیگر حاضر بود پول زیادی به نویسنده بدهد تا یک دیالوگ اضافی‌تر برایش بنویسد. آن سال‌هایی که با 300 هزار تومان می‌توانستید ماشین بخرید، این فرد حاضر بود 20 هزار تومان بدهد که یک دقیقه بیشتر در تلویزیون باشد. این مبلغ معادل ۲۰ میلیون تومان این روزها ارزش داشت، اما اگر الان تلویزیون تماس بگیرد و دعوتش کند، همین آدم ناز می‌کند و بهانه می‌آورد تا به برنامه نیاید.

 

روش دعوت کردن سلبریتی ها

*دعوت کردن مهمان چطوری است؟ یعنی وقتی از طرف برنامه با هنرمندان تماس می‌گیرند، به آن ها می‌گویند که دستمزد ما این‌قدر است تا آن‌ها قبول کنند؟

اصلا حساب و کتاب مشخصی ندارد. شما می‌توانید یک بازیگر را با پول مشخصی به برنامه بیاورید و چهار شب بعد او را با 10 برابر همین مبلغ به شبکه دیگری دعوت کنید. یعنی هرقدر که زورشان برسد و تیغ‌شان ببرد، از برنامه‌ها می‌گیرند.

مسعود روشن پژوه درباره دستمزد سلبریتی ها توضیح داد

*می‌توانید یک مبلغ حدودی بگویید که مردم بدانند سلبریتی‌ها برای حضور در یک برنامه تلویزیونی شبیه «احوالپرسی» چقدر می‌گیرند؟

*این را نمی‌دانم و نمی‌توانم بگویم ولی می‌دانم که در مقاطع مختلف، بازار حضور هنرمندان داغ است و بعضی‌ها وقتی در یک سریال یا فیلمی کارشان گل می‌کند و به قولی توی کوچه‌شان عروسی است، برای مصاحبه‌هایشان هدیه و دستمزد های بالایی می‌گیرند. البته حق‌شان هم هست. اگر قرار باشد که مردم را پای تلویزیون بنشانیم، باید کسی را دعوت کنیم که مردم دوستش دارند. این بازیگر هم مخاطب خودش را دارد. سلبریتی‌ها در بعضی شبکه‌ها پول های سرسام آور و در بعضی هم پول کمتری می‌گیرند. تعریف و رقم درست و مشخصی وجود ندارد.

 

دستمزدهای بالا

*سوالم را این طور مطرح می کنم؛ یک سلبریتی که به تازگی در فیلم و سریالی بازی کرده و دیده شده برای یک برنامه یک ساعته تلویزیونی از 10-15 میلیون بیشتر می‌گیرد؟

قیمت را نمی‌توانم بگویم  ولی مگر 15 میلیون پول زیادی است؟ با توجه به پلتفرم ها و فضای مجازی آن‌قدر حق‌الزحمه ها بالاست که دستمزدهای تلویزیون چیزی به حساب نمی‌آید. وقتی ما می‌خواهیم یک بازیگر را دعوت کنیم، با خودمان می‌گوییم اگر این فرد را با 20 میلیون در برنامه بنشانیم مبلغ زیادی است؟ از روابط عمومی و همکارانمان می پرسیم و آن‌ها می‌گویند که این برنامه در این ساعت حدود 100 هزار بیننده دارد. وقتی تقسیم می‌کنیم، برای هر بیننده حداکثر هزار تومان خرج شده است. وقتی این‌طور هزینه می‌کنیم و بازخوردش را هم می‌بینیم، پول زیادی خرج نکرده‌ایم. نمی‌خواهم بگویم که 15 میلیون، پولی نیست اما این مبلغ برای بعضی هنرمندان واقعا رقمی نیست. وقتی رسانه‌های عجیب و غریب کنار تلویزیون می‌آیند و رقابت زیاد است، هزینه‌ها هم بالا می‌رود و اگر یک سلبریتی، تبلیغی را قبول کند خیلی پول بیشتری درمی‌آورد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.