2024/03/01
۱۴۰۲ جمعه ۱۱ اسفند
آزادی زنی که دامادش را کشت

آزادی زنی که دامادش را کشت

قضات این زن را به دلیل دفاع مشروع از قصاص معاف و به پرداخت دیه محکوم کرده بودند.

دوات آنلاین -زن میانسال که در دفاع از دخترش، همسر او را به قتل رسانده و به پرداخت دیه محکوم شده بود با تلاش واحد یاران صلح دادسرای امور جنایی موفق به تهیه پیش پرداخت دیه شد.

 

به نوشته روزنامه ایران، رسیدگی به این پرونده از اواسط سال 96 به‌دنبال گزارش زن جوانی مبنی بر مفقودی همسرش آغاز شد. وی در توضیح بیشتر به مأموران گفت: من و همسرم کیارش، سرایدار مجتمعی مسکونی در الهیه هستیم. مدتی قبل مادرم و برادرم از شهرستان به خانه ما آمدند و 24 اردیبهشت بود که کیارش به همراه مادر و برادرم از خانه خارج شدند و بعد از آن، مادر و برادرم بدون او به خانه برگشتند. برادرم گفت که کیارش آنها را در نزدیکی خانه پیاده کرده و رفته و پس از آن دیگر از او خبری نشد. با شکایت زن جوان کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی پایتخت تحقیقات‌شان را آغاز کردند و در بررسی‌های صورت گرفته از سوی تیم جنایی مشخص شد زوج جوان از چندی پیش باهم اختلاف داشته‌اند و همین موضوع احتمال دست داشتن سودابه، در مفقود شدن همسرش را قوت بخشید.

 

قتل در الهیه دفن در تاکستان

در ادامه تحقیقات مأموران به مدارکی رسیدند که نشان می‌داد همسر، مادر زن و برادرزن کیارش در مرگ او نقش دارند و در نهایت برادر سودابه راز قتل کیارش را برملا کرد و گفت: ساعت۹ صبح روز حادثه به بازار رفته بودم که خواهرم با من تماس گرفت و خواست تا هرچه سریع‌تر به خانه بازگردم. زمانی که وارد خانه شدم، با جسد کیارش مواجه شدم. برای آنکه خواهرم از ساختمان اخراج نشود، جسد همسرش را مخفیانه خارج و به بیابان‌های سمت تاکستان بردم و همانجا دفنش کردم.

 

با مشخص شدن این موضوع، مأموران به سراغ سودابه رفته و در تحقیقات زن جوان نیز به ناچار لب به اعتراف گشود و گفت: روز حادثه پس از آنکه با کیارش درگیر شدم، او قصد داشت با فشردن گلویم خفه‌ام کند که مادرم در حمایت از من با تکه سنگی چند ضربه به سر او زد کیارش روی زمین افتاد که متوجه شدیم او نفس نمی‌کشد همان موقع با برادرم تماس گرفتیم و ماجرا را تعریف کردیم که او شبانه جسد کیارش را از خانه خارج کرد و من هم چند روز بعد به کلانتری رفتم و طرح شکایت کردم.

 

با اعتراف زن جوان، پلیس راهی تاکستان شد و جسد کیارش را کشف کرد. با کشف جسد، فرنگیس مادر سودابه به اتهام قتل عمد دامادش بازداشت شد. به‌دنبال تکمیل تحقیقات از سوی بازپرس جنایی، باتوجه به درخواست اولیای دم برای قصاص، پرونده برای محاکمه و صدور حکم به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

 

در حالی که در جلسه دادگاه متهمان اتهام خود را پذیرفتند و مادر مقتول هم تقاضای قصاص کرد. اما قضات بعد از شنیدن دفاعیات متهمان و مدارک موجود در پرونده قتل را دفاع مشروع تشخیص دادند و با منتفی دانستن قصاص، متهم را به پرداخت دیه و تحمل 10 سال حبس محکوم کردند. از آنجایی که مادرزن مقتول توانایی پرداخت دیه را نداشت درخواست اعسار داد و قضات با قبول درخواست او، متهم را به پرداخت 100 میلیون تومان به‌عنوان پیش پرداخت و مابقی دیه به‌صورت اقساطی محکوم کردند.

 

تلاش «یاران» برای نجات زن زندانی

در ادامه گروه صلح‌یاران دادسرای امور جنایی با کمک خیرین موفق شدند مبلغ پیش پرداخت را جمع‌آوری کنند و بزودی این زن میانسال از زندان آزاد خواهد شد.

 

این در حالی است که چند روز قبل جلسه‌ای با حضور محمد شهریاری؛ سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، گروه صلح‌یاران دادسرای امور جنایی، محمدرضا طالقانی، پیشکسوت کشتی، بهمن دان، بازیگر صدا و سیما، فرهاد بشارتی، بازیکن تیم فوتبال پیکان و مازیار خویش‌وند، مشاور ورزشی، تشکیل شد.

 

جلسه‌ای که در آن سرپرست دادسرای امور جنایی تهران ضمن استقبال از هنرمندان و افراد سرشناس و معروف برای شرکت در جلسات بخشش و صلح و سازش در پرونده‌هایی که منجر به قتل شده است. اعلام کرد که علاوه بر کمک این افراد در گرفتن رضایت و بخشش از اولیای دم، باتوجه به موقعیت اجتماعی آنها، می‌خواهیم که در جهت ترویج فرهنگ بخشش و کنترل خشونت و خشم نیز اقدام کنند. زمانی که فردی به قتل می‌رسد، هم خانواده مقتول و هم خانواده متهم درگیر می‌شوند و گرچه به رضایت ختم شود اما با این حال دو زندگی به سمت نابودی می‌رود. اما با ترویج و گسترش فرهنگ کنترل خشم، پیشگیری از تمام این مواد شده است. از دولت‌ها و نهادهای دیگر نیز می‌خواهیم که در این امر ما را یاری کنند.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.