2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
نجات قاتل از چوبه دار بعد از 18 سال

نجات قاتل از چوبه دار بعد از 18 سال

اولیای دم مقتول قاتل فرزندشان را به حرمت ماه محرم بخشیدند.

دوات آنلاین -خانواده پسر جوانی كه 18 سال قبل در یکی از روستاهای بشاگرد به قتل رسیده بود، به حرمت ماه محرم از خون پسر خود گذشتند و قاتل را بخشیدند.

 

به نوشته جام جم علی صالحی، رئیس کل دادگستری هرمزگان در این باره عنوان کرد: این محکوم به جرم قتل عمد منتظر اجرای حكم قصاص بود که اولیای دم با تلاش مسؤولان قضایی و برگزاری جلسات متعدد صلح و سازش، پس از 18 سال و در قالب پویش بخشایش حسینی قاتل را بخشیدند.

 

وی گذشت این خانواده را اقدامی در خور تحسین برشمرد و از تلاش و کوشش مسؤولان قضایی، معتمدان محلی و اعضای شورای حل اختلاف شهرستان بشاگرد برای ایجاد مصالحه در این پرونده قدردانی کرد.

 

دلیل قتل چه بود

حسن نورالدینی، برادر مقتول درباره این بخشش به خبرنگار جام جم گفت: ۱۸ سال قبل برادرم در یک درگیری لفظی به صورت قاتل که از خودش بزرگتر بود، سیلی زد. پدرم وقتی از ماجرا باخبر شد همراه برادرم به مقابل خانه آنها رفتند تاعذرخواهی کنند اما خانواده او به خصوص برادر بزرگترش رضایت نداده و مدعی شدند با این سیلی آبروی آنها نزد هم محلی ها رفته و باعث شده آنها کوچک شوند. جلسات متعددی با حضور بزرگان دو خانواده برای بخشش برادرم موسی برگزار شد اما خانواده آن جوان رضایت ندادند.

 

وی درباره روز قتل گفت: پدرم باغ مرکباتی در نزدیکی محل سکونت قاتل داشت و موسی آن روز برای آبیاری درختان به آنجا می رود. او بعد از آبیاری درختان در کنار استخر آب مورد ضرب و شتم گروهی از جوانان آن محله قرار می گیرد به طوری که با ضربات متعدد چاقو، دسته تبر و سنگ به قتل می رسد. ضاربان بعد از این که از مرگ برادر من مطمئن می شوند، به روستا باز می گردند.

 

مردم روستا با دیدن حالت آشفته و لباس های خونی شان دور آنها جمع می شوند و ضاربان به آنها می گویند موسی را کشتیم به خانواده اش بگویید برای بردن جسد پسرشان به باغ بروند.

 

حسن نور الدینی افزود: آن سال ها در این منطقه تلفن ثابت و همراه وجود نداشت و فقط دفتر مخابرات بود که از این طریق اتفاقات را به مردم اطلاع می دادند. آن زمان یکی از ضاربان به دفتر مخابرات می رود و تلفنی در حال تعریف ماجرا برای دوستانش بوده که مسؤول مخابرات از موضوع قتل باخبر شده و کلانتری محل را در جریان این موضوع قرار می دهد.

 

با پیگیری موضوع توسط کلانتری ، ضاربان دستگیر می شوند. پدرم و اهالی محله ما که فکر می کردند برادرم زنده است و کتک خورده و حتی در حد شکستن دست یا پا مجروح شده، به محل وقوع حادثه می روند و با صحنه بسیار دلخراش سنگباران شدن جسد برادرم مواجه می شوند. هر فردی که آن صحنه را مشاهده کرده خاطره بسیار تلخ و ناراحت کننده ای در ذهنش باقی مانده است.

 

صدور حکم قصاص

وی افزود: در ادامه اسحاق به عنوان قاتل معرفی شد و دو بار رای قصاص او صادر شد و پرونده به دیوان عالی كشور رفت. در این سال ها، قاتل و خانواده اش به امید آن که وی تبرئه می شود، به دنبال رضایت و اعلام اشتباه و بخشش از خانواده ما نبودند و بعد از ۱۸ سال که اعلام شد حکم قطعی قصاص صادر شده چند نفر از بزرگان در محله را واسطه و برای گرفتن رضایت اقدام کردند.

 

سرانجام بعد از گذشت ۱۸ سال، با وساطت دستگاه قضا، شورای حل اختلاف و بزرگان دو طایفه، پدر، مادر و برادرانم رضایت خود را اعلام کردند. البته پدرم موافق اجرای حکم قصاص نبود و می گفت خون را با خون پاک نمی کنند. امیدواریم فرد خاطی با برگشت به زندگی از باقیمانده عمر خود به درستی استفاده کرده و از طرفی دیگر فرهنگ گذشته نیز در بین مردم این منطقه نهادینه و رواج پیدا کند و همه در کنار هم با مهربانی و گذشت از تقصیر یکدیگر، زندگی کنند.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.