2024/07/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۳۱ تير
جزییات شهادت 2 محیط بان توسط شکارچیان غیرمجاز

جزییات شهادت 2 محیط بان توسط شکارچیان غیرمجاز

دو متهم این جنایت دستگیر شدند و به جرم خود اعتراف کردند.

دوات آنلاین -شکارچیان غیرمجاز که متهم هستند دو محیط بان را در منطقه «فیله خاصه» استان زنجان به شهادت رسانده‌اند بازداشت شدند.

 

به نوشته روزنامه جوان سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاطت محیط‌زیست در توضیح شهادت دو محیط‌بان گفت: «ساعت‌۱۸:۳۰ روز یک‌شنبه ۱۶‌فروردین، دو محیط‌بان به نام‌های مهدی مجلل و میکائیل هاشمی در حال گشت زنی در منطقه بودند که متوجه شدند سرنشینان یک دستگاه نیسان در حال شکار غیرمجاز هستند. بعد از آن بود که محیط‌بانان به شکارچیان هشدار دادند و عملیات تعقیب و گریز به جریان افتاد. راننده نیسان خودرو را به سمت جاده زنجان به قزوین هدایت کرد و محیط‌بانان همزمان با تعقیب متخلفان ماجرا را گزارش دادند.»

 

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: «تعقیب و گریز ادامه داشت تا اینکه خودروی شکارچیان وارد یک مسیر فرعی شده و در ساعت‌۱۹:۳۰ ارتباط محیط بانان با مرکز قطع می‌شود. به این ترتیب نیرو‌ها بلافاصله وارد عمل می‌شوند، اما به دلیل تاریک شدن هوا جست‌وجو‌ها به نتیجه نمی‌رسد.» فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گفت: «تلاش‌ها از سوی نیرو‌های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داشت تا اینکه روز گذشته پیکر دو محیط‌بان در کنار خودروی‌شان پیدا شد که بررسی‌های اولیه نشان داد آن‌ها با شلیک تیر جنگی از سوی شکارچیان به شهادت رسیده‌اند.»

 

دستگیری عاملان شهادت محیط بانان

همزمان با وقوع حادثه تلاش‌ها برای بازداشت عاملان حادثه به جریان افتاد. سرهنگ کارآگاه جعفر رحمتی، رئیس پلیس‌آگاهی استان زنجان در توضیح دستگیری عاملان جنایت گفت: «با قطع ارتباط بیسیمی محیط‌بانان، کارآگاهان پلیس وارد عمل شدند، اما به خاطر تاریکی هوا تلاش برای جست و جوی آن‌ها متوقف و به روز بعد موکول شد تا اینکه روز سه‌شنبه از فرماندهی یگان محیط بانی استان مطلع شدیم آن‌ها همچنان از دو محیط بان بی‌اطلاع هستند. به این ترتیب عملیات جست و جو آغاز شد تا اینکه اجساد آن‌ها کنار خودروی‌شان در کیلومتر‌۸۵ جاده زنجان به میانه کشف شد. در بررسی‌ها بیشتر مشخص شد ۱۲ ساعت از مرگ آن‌ها گذشته است.»

 

سرهنگ رحمتی در ادامه گفت: با انتقال اجساد به پزشکی قانونی، متهمان تحت تعقیب قرار گرفتند تا اینکه پیش از ظهر سه‌شنبه در دو عملیات جداگانه دو متهم ۳۵‌ساله و ۵۰‌ساله که از شکارچیان غیر مجاز و غیر بومی بودند در یک خانه روستایی در اطراف شهر میانه شناسایی و در حالیکه چند سلاح غیرمجاز نیز همراه داشتند بازداشت شدند. دو متهم به پلیس آگاهی منتقل شدند و در تحقیقات و بررسی‌های بیشتر مشخص شد آن‌ها دارای سابقه شکار‌های غیر‌مجاز بوده و شب حادثه نیز برای شکار غیر مجاز پرندگان از محل زندگی‌شان از روستایی در یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی به شهر زنجان آمده بودند.

 

اعترافات متهمان

دو متهم با اقرار به شهادت رساندن دو محیط‌بان در روند بازجویی‌ها گفتند آن شب در تعقیب دو محیط‌بان قصد فرار داشتند که در جریان تعقیب و گریز به طرف آن‌ها با سلاح جنگی شلیک کرده و باعث مرگ آن‌ها شده‌اند. در ادامه یکی از متهمان گفت: بعد از شلیک گلوله متوجه شدیم اجساد کنار خودروی‌شان افتاده، اما فکر می‌کردیم به خاطر تاریکی هوا کسی نمی‌تواند اجساد را پیدا کند. به همین خاطر فرار کردیم و در روستایی حوالی شهر میانه مخفی شدیم تا اینکه مأموران ما را پیدا کردند و دستگیر شدیم.

 

سرهنگ رحمتی در آخر گفت: «دو متهم به اتهام قتل عمد بعد از بازسازی صحنه قتل راهی زندان می‌شوند. پرونده نیز با شکایت دو خانواده محیط بان و درخواست اشد مجازات از سوی آن‌ها بعد از کامل شدن تحقیقات به مراجع قضایی فرستاده خواهد شد.»

 

کارم سخت است ممکن است شهید بشوم

برادر مهدی مجلل نیز در گفت و گویی تلفنی گفت: «صبح روز سه‌شنبه خبر شهادت برادرم را شنیدیم. مهدی مجرد بود. به او خیلی اصرار می‌کردیم که ازدواج کند، اما می‌گفت کارم سخت است اگر ازدواج کنم و بعد شهید بشوم شرایط برای خانواده‌ام سخت می‌شود. انگار می‌دانست چه مرگی در انتظار اوست.»

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.