2021/04/18
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۹ فروردين
چرا امسال سال کبیسه است

چرا امسال سال کبیسه است

یادتان باشد امسال یعنی 99 کبیسه 4ساله، 1403 کبیسه 4ساله و 1408 کبیسه 5ساله است.

دوات آنلاین -بین دوستان و اطرافیان کسی را می‌شناسید که سی‌ام اسفند به ‌دنیا آمده باشد؟ لابد این‌طور وقت‌ها کلی برای‌شان غصه می‌خورید که ای بابا طفلکی باید منتظر بماند تا چهار سال بگذرد و روز تولدش برسد. اما اصلا چرا تقویم ما چهار سال یک‌ بار، 366روزه می‌شود و اسفند دوست‌داشتنی برای‌مان کمی کش می‌آید؟

 

محاسبه سال کبیسه

زمین برای این‌که یک دور کامل به گرد خورشید بچرخد، مدت زمانی برابر با ۳۶۵٫۲۵۶۴ شبانه‌روز، معادل ۳۶۵شبانه‌روز و 5ساعت و 49دقیقه نیاز دارد. کسانی که درحال تهیه و تنظیم تقویم هستند، نمی‌توانند این چندساعت را بدون این‌که جزئی از یک شبانه‎روز و یک تاریخ خاص باشند، حساب کنند؛ یعنی مثلا 29 اسفند تمام شده و حالا پنج ساعت باقی‌مانده تا سال جدید آغاز شود! خب باید با این چندساعت چه کرد و جزئی از کدام روز درنظرشان گرفت؟ کسانی‌که تقویم هجری ‌شمسی را محاسبه کرده‌اند، از گذشته تا امروز روش‌هایی برای جمع کردن این ساعت‌های اضافی درنظر گرفته‌اند و سال‌هاست تقویم ما با همین روش‌ها، این خرده‌‎ریزه‌ها را محاسبه می‌کند تا بعد از چندسال به یک روز کامل تبدیل و به‌عنوان سی‌امین روز اسفند به تقویم اضافه شوند.

 

کبیسه 5 ساله

 اما مسئله به این راحتی‌ها حل نمی‌شود؛ چون اگر ساعت‌های باقی‌مانده به‌جز 365 روز، دقیقا شش ساعت بود، آن وقت می‌شد بعد از چهار سال بدون هیچ دردسری یک روز به تقویم اضافه کرد اما این مقدار باقی‌مانده 5ساعت و 49دقیقه است و بنابراین غیر از چهارسال یک‌بار، ناچاریم پنج سال یک‌بار هم این خرده‌ریزها را حساب کنیم تا تمام این دقیقه‌های اضافی به یک روز برسد. بنابراین ما در تقویم رسمی کشور، کبیسه  4ساله و  5ساله داریم.

 

شاید بگویید نه بابا 5ساله که دیگر نداریم! ولی این را از ما به یادگار داشته ‌باشید که سال 1408 کبیسه 5ساله است؛ به این ترتیب که امسال یعنی 99 کبیسه 4ساله، 1403 کبیسه 4ساله و 1408 کبیسه 5ساله است.

 

منبع: خراسان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.