2024/03/01
۱۴۰۲ جمعه ۱۱ اسفند
زیاد عرق کردن چه علت هایی دارد و نشانه چیست

زیاد عرق کردن چه علت هایی دارد و نشانه چیست

اگر شما هم زیاد عرق می کنید اطلاعاتی که در این مطلب آمده است می تواند برای شما مفید باشد.

دوات آنلاین -برخی از ما زیاد عرق می کنیم البته تعریق بدن در بعضی شرایط مانند گرمای هوا یا تحرک زیاد طبیعی است و منظور از تعرق بالا این موارد نیست. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید بد نیست بدانید این اتفاق نشانه چیست و چه علت هایی می تواند داشته باشد.

 

ایرنا زندگی نوشت: اینکه میزان تعرق بدن تان تا چه اندازه ای است، به عواملی چون میزان فعالیت و سوخت و ساز بدن مرتبط است.با این حال، تعریق می تواند در برخی موارد از مشکلات خاص بهداشتی زیر حکایت کند:

 

استرس یکی از دلایل تعرق زیاد

استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

آیا زیاد عرق کردن می تواند نشانه بیماری باشد

عرق کردن به دلیل مبارزه با بیماری

زمانی که بیمار می شوید یا در شرف ابتلا به یک بیماری هستید، بدن برای مبارزه با عفونت هایی که بدان راه یافته، شروع به مبارزه می کند که یکی از نتایج این مبارزه تعریق است.

 

البته در این زمان عرق ممکن است بوی بدتری نسبت به حالت معمول آن داشته باشد. در نتیجه زمانی که بیش از اندازه و با بوی متفاوتی عرق می کنید این امکان وجود دارد که در حال ابتلا به یک بیماری واگیر دار باشید.

 

بیشتر بخوانید: علت عرق کردن کف دست یا هیپرهیدروزیس چیست

 

افت قند خون باعث می شود عرق کنید

اگر در محیطی با دمای عادی و متوسط حضور دارید، اما همچنان به شدت عرق می کنید ممکن است افت قند خون مقصر اصلی این شرایط باشد. تعریق می تواند نشانه ای از افت قند خون خفیف، زمانی که قند خون به زیر ۷۰ میلی گرم در هر دسی لیتر رسیده است، باشد.

 

هنگامی که قند خون افت می کند، تعریق بیشتر مواقع در پشت گردن و خط مو صورت می گیرد. به این شرایط هنگام شب باید توجه داشته باشید زیرا فرد ممکن است در خواب به شدت عرق کند و متوجه آن نباشد که این شرایط به نام هیپوگلیسمی شبانه نیز شناخته می شود.

 

بیشتر بخوانید: کبودی‌ بی دلیل بدن نشانه چیست

 

شاید بدن شما به سدیم بیشتری نیاز دارد

اینکه عرق مقادیری نمک را در خود دارد سبب می شود که ما با از دست دادن آن به سدیم بیشتری احتیاج داشته باشیم. در مواقعی که عرق کردن سبب ایجاد سوزش چشم ها، خراشیدگی ها یا زخم های موجود بر روی سطح پوست شود، احساس بدی را روی پوست بدن تان به وجود آورد و یا لکه های سفیدی را روی لباس تان باقی گذارد، این درست زمانی است که شما به مصرف بیشتر سدیم احتیاج دارید.

 

بیشتر بخوانید: احساس تشنگی زیاد نشانه چیست و چه دلایلی دارد

 

تعرق در بارداری یا یائسگی

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می گردد. در طی یائسگی نیز، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی زنان یائسه می شود. برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی کم می شود.

با دلایلی که باعث می شود زیاد عرق کنید آشنا شوید

برخی داروها باعث عرق کردن می شوند

تعریق یکی از عوارض جانبی داروها است، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.