2024/07/25
۱۴۰۳ پنج شنبه ۴ مرداد
چگونه فراموشی را از بین ببریم

چگونه فراموشی را از بین ببریم

روش ها و کارهایی هستند که به شما کمک می کنند از فراموشی پیشگیری کنید.

دوات آنلاین -قبل از هر چیز یادتان باشد هر نوع فراموشی الزما آلزایمر نیست پس همین که چند بار موضوعی را از خاطر بردید روحیه خود را از دست ندهید و نترسید. شاید اختلال در حافظه شما دلایل دیگری داشته باشد که با انجام یکسری کارها بتوان آن را تقویت کرد و فراموشی را از بین برد.

 

حافظه کوتاه مدت و فراموشی

باشگاه خبرنگاران نوشت: از دست دادن حافظه کوتاه مدت وضعیتی است که در اثر آن فرد چیز‌هایی را که اخیراً دیده، شنیده یا انجام داده فراموش کند. وقتی مغز شما اطلاعات کوچکی را که به تازگی دریافت کرده پردازش و ذخیره می‌کند، از آن به عنوان حافظه کوتاه مدت یاد می‌شود. در حالی که از دست دادن حافظه کوتاه مدت با وجود پیری اجتناب‌ناپذیر است اما می‌تواند توسط یک مسئله عمیق‌تر مانند زوال عقل، آسیب به مغز یا اختلال روانی ایجاد شود.

 

قبل از ورود به جزئیات، بگذارید تفاوت بین از دست دادن حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را درک کنیم.

دلایل اصلی فراموشی چیست

از دست دادن حافظه کوتاه مدت

فرد مبتلا کار‌هایی را که کمی قبل انجام شده فراموش می‌کند، مثلا صبحانه چه خورده یا چه فیلمی را دشب دیده‌ است.  این نوع از دست دادن حافظه بخشی از پیری طبیعی است. از دست دادن حافظه کوتاه مدت می‌تواند نتیجه سایر بیماری‌های جدی مانند آلزایمر باشد.  علامت اصلی آن فراموش کردن فعالیت‌های اخیر است.

 

از دست دادن حافظه بلند مدت

فرد مبتلا در یادآوری خاطرات مشکل دارد. چنین خاطراتی می‌تواند به قدمت هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها باشد. از دست دادن حافظه طولانی مدت نیز بخشی از پیری است. این اختلال می‌تواند به دلیل مشکلات زمینه‌ای مانند آلزایمر ایجاد شود.

 

علامت اصلی آن فراموش کردن چیز‌هایی است که مدت‌ها پیش اتفاق افتاده ‌است.

 

 از دست دادن حافظه کوتاه مدت دلایل بسیار زیادی وجود دارد که میتوان به مواردی از قبیل  افزایش سن (که این مشکل در بزرگسالان مُسن بیشتر دیده می شود)،  وجود تومور در مغز، خونریزی یا لخته شدن خون در مغز، آسیب به سر در اثر زمین خوردن یا تصادف مانند ضربه مغزی، عفونت در اطراف یا در مغز، مانند انسفالیت،  مسائل روحی مانند اضطراب یا افسردگی،  سوء مصرف مواد، استرس،  برخی دارو‌ها مانند دارو‌های ضد اضطراب و دارو‌های تشنج، بیماری پارکینسون، بیماری هانتینگتون و آلزایمر اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید: دلایل فراموش‌کاری چیست؟

 

نشانه های از دست دادن حافظه کوتاه مدت

پرسیدن سوالات یکسان به طور مکرر، فراموش کردن جایی که به آن تعلق دارید، فراموش کردن شرکت در فعالیت‌های اخیر و فراموش کردن چیزی که اخیراً دیده‌اید یا خوانده‌اید می تواند از علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت باشد که اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چه کار کنیم که دچار فراموشی نشویم

چگونه از فراموشی پیشگیری کنیم

داشتن خواب کافی، انجام تمرینات ورزشی منظم، حل کردن معما و انجام فعالیت‌های دیگری که مغز شما را به چالش می‌کشد. با از بین بردن بی نظمی در خانه، عوامل حواس پرتی را کاهش دهید. لیست کار‌های لازم را ایجاد کنید و به برنامه‌ها پایبند باشید.

 

از دست دادن حافظه کوتاه مدت جزئی است و معمولاً مشکلات زیادی را در فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند، زیرا در توانایی عملکرد مستقل او اختلال ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر از دست دادن حافظه کوتاه مدت در نتیجه یک اختلال جدی است، توصیه می‌شود برای گرفتن نتیجه موثر به پزشک مراجعه و درمان را شروع کنید.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.