2023/02/06
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۷ بهمن
روایت الهام طهموری از نقش وارش و لعیا در سریال شرم

روایت الهام طهموری از نقش وارش و لعیا در سریال شرم

نقش وارش برای طهموری سخت تر بود یا لعیا؟ این دو نقش چه شباهت هایی با هم داشتند؟

دوات آنلاین -الهام طهموری قبل از این که در سریال شرم نقش لعیا را بازی کند در سریال وارش نقش جوانی های وارش را برعهده داشت. هر دو سریال را احمد کاوری ساخته است. طهموری درباره نقش هایش با خبرگزاری فارس گفت و گو کرده است که می خوانید:

 

**بعد از بازی  در سریال شرم مشغول کار دیگری نشدید؟

-پیشنهادهایی بوده اما این روزها ترجیح می دهم کمتر کار کنم. از روزی که تصویربرداری مان تمام شد دو هفته خودم را قرنطینه کردم و بعد از آن به اصفهان آمدم و در کنار مادرم هستم.

 

** سریال «شرم» دومین تجربه همکاری شما با احمد کاوری بود. وقتی این سریال و نقش لعیا به شما پیشنهاد شد حضور کارگردانی که با او یک تجربه موفق هم داشتید شما را به این کار ترغیب کرد؟

-بعد از سریال وارش به دلیل بیماری پدرم یکسالی کار نکردم و بعد از فوت پدر چند کاری پیشنهاد شد اما خیلی جذاب نبود. تا اینکه آقای کاوری تماس گرفتند و با توجه به اینکه تجربه وارش برایم بسیار لذت بخش بود و اینکه کارگردان برای یک بازیگر اصلی ترین گزینه است و دوست داشتم با آقای کاوری دوباره کار کنم. بعد از آن فیلم نامه را خواندم و متن و قصه و نقشم را خیلی دوست داشتم و همه اینها دست به دست هم داد که در این سریال بازی کنم.

الهام طهموری در نقش لعیا در سریال شرم

شباهت های وارش و لعیا

** و یک طورهایی در این سریال و سریال وارش نقش دختری را بازی می کنید که منفعل نیست. اتفاقی که در اغلب سریال های تلویزیونی برای خانم های بازیگرها می افتد این است که نقش هایشان منفعل است. درباره لعیا هم این اتفاق برای شما افتاد و با توجه به اینکه در دو برهه زمانی به تصویر کشیده شد، اما منفعل نبود و بازی داشت که به چشم می آمد.

-لعیا کاراکتری بود که جای کار داشت و برای خود من این جذاب بود که کار قبلیم وارش بود و من آن نقش را هم خیلی دوست داشتم. در اینجا هم لعیا از شخصیت وارش خیلی متفاوت بود و این هم برایم بسیار جذاب و دلنشین بود.

 

تفاوت اصلی دو نقش

** اصلی ترین تفاوتش هم تاریخ و برهه زمانی بود که این دو شخصیت در آن حضور داشتند.

-بله دقیقا. وارش از نظر زمانی و مکانی خیلی از من دور بود و لعیا خیلی به من نزدیک بود و خیلی شبیه به دختران همین زمان و دوستان خودم بود. هر چقدر که شبیه به وارش را ندیده بودم و برایم ملموس نبود اما درمورد لعیا دقیقا برعکس بود. شاید در سریال های قبلی که بازی کردم نقش دخترانی را داشتم که از نظر زمانی به خودم نزدیک بودند اما خب آنها به اندازه این دو سریال دیده نشدند و از سمتی هم دوست داشتم ببینم وقتی می خواهی یک کاراکتر را در طولانی مدت بازی کنی چه اتفاقی می افتد.

 

وقتی متن را می خواندم درباره لعیا به خودم می گفتم این نقش باید خیلی برای مخاطب باورپذیر باشد از نظر رفتاری و اخلاقی و رابطه اش با مادرش شبیه به دختران نسل امروزی باشد نه مثل دختران سنتی.

 

شباهت الهام طهموری به نقش لعیا

** کدامیک از ویژگی های رفتاری لعیا شبیه به خودتان بود؟

-اینکه هر موضوعی را صرفا قبول نمی کند حتی زمانیکه مادرش با مسائلی مخالفت می کند اما لعیا الکی چشم نمی گوید و روی آنچه می خواهد پافشاری می کند و دنبالش می رود تا ببیند آیا چنین موضوعی درست است؟ یا نه؟ و راحت از خواسته هایش نمی گذرد.

 

**بازی کردن نقش لعیا برایتان سخت تر بود یا وارش؟

-هر کدام سختی های خودش را داشت وارش به خاطر موقعیت های تصویربرداری در روستا و سکانس های باران و سرما سخت بود و از طرفی من باید در اغلب سکانس ها دو بچه را روی دوشم می گرفتم و به همین دلیل وارش از این نظر سخت تر از لعیا بود. اما برای رسیدن به هر دوی این شخصیت ها به یک میزان باید تلاش می کردم. زمانی که نقش لعیا را بازی می کردم مهمترین چالشی که با خودم داشتم این بود که مدام از خودم می پرسیدم آیا این شخصیت از نظر بیننده واقعی درآمده است؟ و همین برایم نگرانی هایی را به همراه داشت. شاید تلاش هایی که وارش می کرد بیشتر به چشم مخاطب می آمد تا لعیا.

 

** از آنجایی که این سریال در دو مرحله زمانی روایت شده است، طوری است که انگار نقش دو نفر را در دو برهه زمانی مختلف با ویژگی های مختلف بازی کردید و این موضوع حتی در گریم و لباس و ... نیز مشهود بود. چنین مسئله ای برای خودتان چقدر جذابیت داشت؟

-به طور معمول اغلب بازیگران دوست دارند در موقعیت های مختلفی قرار بگیرند چراکه می توانید زندگی های مختلفی را تجربه کنید. از سویی من در یک سریال می توانستم دو زندگی متفاوت را با این نقش تجربه کنم و این برایم خیلی دلنشین بود. همانطور که بیننده ها دیدند ما هم اول سکانس های بیماری لعیا را گرفتیم و بعد به آینده رفتیم. به همین دلیل دو ماه ابتدایی تصویربرداری فضای متفاوتی داشتیم و بعد به هشت سال بعد رفتیم و فضای همه بازیگران تغییر کرد و خیلی کمکمان کرد که نمی خواستیم به طور همزمان در دو فضا باشیم.

 

این هم برایم خیلی قابل باور بود که شخصیت لعیا از ۲۰ سالگی تا ۲۸ سالگی دچار تغییرهای فراوانی شده بود مثل همه ما آدم ها که در هر کدام از دهه های زندگی رفتارها و اخلاق های متفاوتی داریم. لعیا هم همینطور بود در ابتدای سریال شاهد بیماری او بودیم و تجربه کمی داشت.

الهام طهموری در نقش لعیا در سریال شرم

** حتی گریمی که در این سریال داشتید خیلی به چشم مخاطب آمد.

-خودم خیلی گریم های مختلف را دوست دارم و اولین روزی که برای تست گریم رفتم به گریمور گفتم می شه در بخش اول سریال من هیچ گریمی نداشته باشم و فقط کرم ضد آفتاب خودم رو بزنم؟ و قبول کردند و به خاطر مریضی کمی زیر چشمم را سیاه کردند. 

 

** و طراحی لباس هایتان هم نسبت به سایر سریال ها متفاوت تر است.

-بله آقای کاوری نسبت به رنگ و لعاب صحنه حساسیت بالایی دارند و این در وارش هم دیده می شد.

 

** روزهای ابتدایی که سریال شروع شده بود خیلی ها فکر می کردند باید تا پایان موضوع اهدای عضو را ببینند اما در قسمت ۷ و ۸ به یکباره بیننده را سورپرایز کردید.

-بله حتی در کامنت هایی که دریافت می کردم اغلب همین را می گفتند که یعنی سی قسمت باید قصه هایی در بیمارستان و مریضی را ببینیم؟ و خیلی خوب شد که کلیت سریال در این باره نبود چون خسته کننده می شد.

 

** برای اینکه بخواهید لعیای بیمار را بازی کنید چه کردید تا به او نزدیک شوید؟

-کاری که در وارش انجام داده بودم را در اینجا هم انجام دادم و بیشتر رفتم به سمت تحقیقات میدانی. در وارش مشاور لهجه نداشتم و خودم از هم جواری با گیلانی ها به لهجه شان مسلط شدم و نتیجه خوبی هم گرفتم. برای شرم هم فیلمی در این باره ندیدم و از جست و جوهای اینترنتی شروع کردم و در ادامه وقتی مشغول ضبط سریال پرستاران بودیم با پرستاری آشنا شدم و دکتری به من معرفی کردند که از آن طریق تمامی اتفاق ها و حالت هایی که برای یک بیمار کبدی اتفاق می افتد را سوال کردم. همچنین یکی از بچه های پشت صحنه برادرش بر اثر همین ناراحتی کبد از دنیا رفته بود و دستیار کارگردانمان ناراحتی کبد داشت و همه این افراد مشاورین خوبی بودند که من در این مدت داشتم.

 

** تصویربرداری شما در بیمارستان نمازی شیراز بود؟

-نه ما به خاطر شرایط کرونا همه را بازسازی کردیم و به بیمارستان نرفتیم.

 

پنهان کاری در سریال شرم

** وقتی مخاطب وارد بخش میانی سریال شد با قتلی مواجه شد که این روزها بیشتر به جنبه پنهان کاری آن پرداخته می شود. ماجرای این ‍ پنهان کاری سوژه خوبی است برای جذب مخاطب در سریال های تلویزیونی.

-بله و به نظرم سوژه خیلی جذابی است. حتی چند وقت ‍ پیش با چند مادر در این باره صحبت می کردم می گفتند وقتی مادر بیماری فرزندش را می بیند شاید دست به هر کاری بزند. بعد از آن ‍ پوران واقعا باورش نمی شد که چنین اتفاقی رخ داده باشد و او فقط می خواست سی دقیقه صابر را معطل کند.

 

** و شما با این سریال به عبارتی می خواهید این موضوع را آسیب شناسی کنید.

-بله یکی از هدف هایی که از این سریال می توان برداشت کرد این است که در شرایط بحران تصمیم نگیریم و این درباره چند شخصیت اصلی سریال مصداق دارد و به نظرم موضوع جذابی است که نویسنده ما به آن ‍ پرداخته است.

 

** در پایان سریال مخاطب متوجه این آسیب شناسی می شود اما الان که هنوز به پایان بندی نرسیدیم شاید برای او بدآموزی هم داشته باشد.

-بستگی به درک آدم ها از این داستان دارد. برای مثال من وقتی خودم سریالی را می بینم از ابتدا تا انتها نقطه مثبت و منفی آن را با خودم حلاجی می کنم. اما تا همین جای داستان هم مخاطب می بیند که پوران و حسام و حتی لعیا و اطرافیانشان از بابت این قتل چقدر عذاب می کشند.

 

** در همان روزهای ابتدایی پخش سعید فرهادی نویسنده سریال اعتراض هایی در فضای مجازی به ساخت و پخش این سریال داشت. ماجرا از چه قرار بود؟ سکانس هایی از سریال مورد سانسور و حذف قرار گرفته بود؟

-نه بعید می دانم. من آقای فرهادی را تا به حال از نزدیک ندیدم اما فیلم نامه ای که برای این سریال نوشتند را دوست دارم و از همین جا تشکر ویژه ای از ایشان دارم. شاید منظورشان تغییرات جزیی در فیلم نامه بر اساس لوکیشن بوده است که لوکیشن انتخابی کارگردان با لوکیشنی که نویسنده مدنظرش بوده است تفاوت داشته است.

 

مثلث عاشقانه

** موضوع دیگری که درباره شخصیت لعیا وجود دارد قرار گرفتن او در یک مثلث عاشقانه است. نکته ای که در تلویزیون زیاد دیده نمی شود. در این بخش به طور کامل ورود کردید یا اینکه حذفیاتی هم داشتید؟

-تا الان که به طور کامل پخش شده است و به نظرم خیلی خوب است که به چنین مواردی ورود کردند و همه ما در موقعیت های مشابهی مثل لعیا قرار داشتیم و باید واقعیت ها را بازگو کنیم و نباید واقعیت ها را پنهان کنیم. حتی نشان دادن اینکه دختر و پسر قبل از ازدواج و البته تحت نظر خانواده ها با هم دوره آشنایی داشته باشند هم از مواردی است که در این سریال به خوبی به آن اشاره شده است تا آمار طلاق در جامعه مان بالا نرود.

 

** یعنی درباره چنین موضوعی می خواهید به خانواده ها آموزش دهید؟

-فکر می کنم آموزش مستقیم دیگر جواب نمی دهد. این سریال داستان خودش را روایت می کند و حالا در کنارش بینند یک سری قصه ها می بیند که خودش باید قضاوت کند و درست و غلط را از هم تشخیص دهد البته برخی ها هنوز نسبت به چنین موضوعی گارد دارند اما خب بهتر از این است که جوان ها بدون شناخت وارد زندگی شده و یک عمر تاوان زندگی و انتخاب اشتباهشان را بدهند.

 

** شما در این سریال با ابوالفضل پورعرب هم بازی بودید و سکانس های مشترکی داشتید.

-روزی که به من گفتند آقای پورعرب هم در این سریال بازی می کند واقعا شوکه شدم و اصلا فکر نمی کردم یک روزی بتوانم ایشان را از نزدیک ببینم چه برسد به اینکه بخواهم با او در یک سریال بازی کنم و این یکی از بهترین اتفاق هایی بود که در این سریال برای من رقم خورد. روزهای ابتدایی که می خواستم با آقای پورعرب روبرو شوم نگران بودم بالاخره نمی دانستم در مقابل یک سوپراستار باید چه کار کنم. اما از همان روز اول که همکاری مان آغاز شد واقعا از این همکاری لذت بردم. حتی برای سکانس های مشترکمان ساعت ها با هم تمرین می کردیم و بعد از آن مقابل دوربین می رفتیم و در همین همکاری تجربه ها و آموزه های بسیاری از ایشان و خانم گودرزی یاد گرفتم.

 

** اگر نکته ای مانده بفرمایید.

-تشکر ویژه ای دارم از همه عوامل سریال از تهیه کننده کارگردان و سایرین که در این چند ماه واقعا زحمت کشیدند تا ما بتوانیم این سریال را برای نگاه مخاطبان بسازیم.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.