2024/04/14
۱۴۰۳ يکشنبه ۲۶ فروردين
قیمت غذا در جهان باز هم افزایش یافت

قیمت غذا در جهان باز هم افزایش یافت

قیمت‌ جهانی مواد مواد غذایی برای سومین ماه متوالی در سال جاری میلادی در پی رشد بهای غلات، شکر و مواد لبنی باز هم بالا رفت.

دوات آنلاینشاخص بهای مواد غذایی که در پنج گروه اصلی کالای غذایی را بر اساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی به صورت ماهانه  توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) رصد می شود حاکی از آن است که در ماه جولای (10 تیر الی 10 مرداد 1396)  به رقم متوسط 179.1 واحد رسید که بالاترین رقم از ژانویه 2015 بدین سو محسوب می شود.  میانگین این شاخص نسبت به ماه ژوئن 2.4 درصد و نسبت به سال گذشته میلادی 10.2درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص بهای غلات فائو در ماه جولای 5.1 درصد افزایش یافت. شاخص طی سه ماه اخیر و به دنبال بالا رفتن قیمت‌های گندم و برنج شاهد رشد بوده است. تداوم وضعیت اقلیمی گرم و خشک در آمریکای شمالی برداشت بهاری گندم در این منطقه را کاهش داده و منجر به بیشترین افزایش ارزش این محصول در ماه جولای شده است. وضعیت نامساعد فصلی نیز قیمت‌های برنج را افزایش داده اما بهای ذرت عمدتا ثابت باقی مانده است.

شاخص بهای محصولات لبنی متعاقب قیمت‌های بالاتر کره، پنیر و پودر شیر خشک کامل شاهد افزایشی 3.6 درصدی در ماه جولای بود. فرصت‌های بهتر صادراتی قیمت کره را در ماه جولای به رقمی جدید رسانده و تفاوت قیمت بین این محصول و دیگر فرآورده‌های لبنی را بیشتر کرد.

شاخص بهای شکر در ماه جولای 5.2 درصد رشد کرده و برای اولین بار در سال جاری میلادی افزایش نشان داد. تقویت ارزش رئال، ارز رایج برزیل، دلیل اصلی جهش ارزش شکر است. علی‌رغم این افزایش، بهای شکر هنوز هم پایین‌تر (26 درصد) از مدت مشابه در سال قبل است.

شاخص بهای روغن گیاهی نسبت به ماه ژوئن 1.1 درصد افت نشان داده و به پایین‌ترین سطح خود از آگوست 2016 رسید. کاهش قیمت در ماه جولای عمدتا بازتاب چشم‌انداز مناسب تولید روغن پالم در جنوب شرقی آسیا و تقاضای ضعیف جهانی بود. علاوه بر این شاخص بهای گوشت در ماه جولای ثابت ماند. افزایش قیمت‌های بین‌المللی گوشت گوسفندی در ماه جولای با کاهش قیمت‌ها در بخش‌های گوشت گاو و مرغ جبران شد.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.