2023/12/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
مطالبه زنان براي حضور در كابينه از جنس سهم خواهی نیست
رئیس فراکسیون زنان مجلس:

مطالبه زنان براي حضور در كابينه از جنس سهم خواهی نیست

هر فردی در هرکجا که تخصص دارد و شایسته است باید مورد استفاده قرار گیرد. اما باتوجه به ویژگی‎های زنان به نظر می‎رسد در حوزه‎هایی مانند بهداشت‎ودرمان، وزارت علوم و فناوری و آموزش و پروش بتوانند عملکرد بهتری از خود ارائه دهند.

دوات آنلاین-در آستانه معرفی کابینه دولت دوازدهم توسط رئیس جمهوری هستیم همچنان بحث معرفی «وزیر زن» تو سط حسن روحانی داغ است. در همین زمینه رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی معتقد است که مطالبه زنان براي حضور در كابينه مطالبه‎اي از جنس سهم خواهی نیست مطالبه به عنوان نیمی از اعضای جامعه است. در ادامه بخش‌هایی از گفت‌وگوی روزنامه «قانون» با پروانه سلحشوری،عضوفراكسيون اميد و رییس فراکسیون زنان را می‎خوانید:

به نظر شما به عنوان رييس‌فراكسيون زنان، موانعی که مانع حضور زنان در راس قدرت می‎شود چیست؟

سال‎هاست که به زنان می‎گویند شما تجربه کافی را برای حضور در راس یک وزارتخانه ندارید و نخست باید رده‎هاي مدیریتی را طی کنید. روند درستی برای حضور زنان در راس قدرت طی نشده‎است. یک نگاه کلی به سطح منطقه بیندازید افغانستان،عراق و بسیاری از کشورهای جهان سوم نیز در کابینه دولت‎های‌شان وزیر زن حضور دارد اما نمی‎دانم چرا این موضوع در ایران حالت تابو پیدا کرده‌است. مشخص نيست چرا وقتی نوبت به زنان می رسد عرصه به اين حد تنگ شده و موضوعاتی همچون شایسته سالاری مطرح می‎شود. روزی که در مجلس برای درخواست از رییس جمهور در راستای حضور زنان در کابینه امضا جمع می‎کردیم یکی از نمایندگان مجلس به من گفت در صورتی امضا می کنم که بنویسید وزیر زن اصلح باشد. باید به این نمایندگان و حامیان این تفکر گفت چگونه می‎توانید ثابت کنید که وزرای مردی که در کابینه حضور می‎یابند اصلح ترین گزینه موجود هستند. در مورد زنان چون فرصت کمتر به آن‎ها داده شده تعداد کمتری توانستند خود را به عنوان نخبه مطرح کنند و در این میان انتخاب فرد اصلح کار سختی نیست. مطالبه زنان از جنس سهم خواهی جناحی یا سیاسی نیست مطالبه به عنوان نیمی از اعضای جامعه است. نیمی از جامعه را به هر بهانه‎ای در حوزه قدرت وارد نکنید در حالی که جایگاهی مانند وزارت اگر به یک زن شایسته داده شود به خوبی می‎تواند توانایی و شایستگی خود را نشان دهد. در زمان احمدی‎نژاد با تمام نقدهایی که به او و عملکردش مطرح است اما از وزیر زن در کابینه‎اش استفاده کرد و به طور نسبی همه طیف‎های سیاسی، عملکرد خانم دستجردی را مطلوب ارزیابی می‎کنند.

تربیت نشدن مدیر میانی قوی در میان بانوان چقدر با غیبت آن‎ها در راس قدرت ارتباط دارد؟

ما در طول سال‎های بعد از انقلاب در ميان بانوان‎مان مدیر میانی قوی تربیت نکردیم اما باید از یک جایی شروع کنیم. درست است که ما به خوبی نتوانستیم مدیر قوی در میان بانوان پرورش دهیم اما نمی‎توان گفت که مدیر قوی در میان خانم‎ها وجود ندارد. باید در رده‌های پایین مدیریتی و در سطوح میانی از زنان استفاده شود و این موضوع را به عنوان مطالبه مطرح می‎کنیم که زنان باید در سطح معاونت‎های تمامی وزارتخانه‎هاحضور پررنگ داشته باشند.

در گذشته اعلام کرده بودید سطح پايين مطالبه بانوان حضور وزیر زن در کابینه است؛ با این اظهارات، انتظارات خود از دولت را پایین آوردید؟

نه، ما هنوز از خواسته قبلی خود که حضور زنان در هیات دولت به عنوان وزیر است کوتاه نیامده‎ايم و در این راستا همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت. بیانیه حضور زنان در کابینه را 157 نفر از نمایندگان طیف‎های گوناگون در مجلس جمع آوری کردند. مجلس حمایت خودش را اعلام کرده و ادامه کار در دست دولت است که به نظر می‎رسد بهانه‎ای نیزبرای عدم انتخاب وزیر زن در دستش نیست.

کدام وزارتخانه‎ها می‎تواند محل مناسب‎تری برای فعالیت زنان به عنوان وزیر باشد؟

هر فردی در هرکجا که تخصص دارد و شایسته است باید مورد استفاده قرار گیرد. اما باتوجه به ویژگی‎های زنان به نظر می‎رسد در حوزه‎هایی مانند بهداشت‎ودرمان، وزارت علوم و فناوری و آموزش و پروش بتوانند عملکرد بهتری از خود ارائه دهند.

برخی مطرح می‎کنند وزیر زنی که بدون اذن شوهرش نتواند از کشور خارج شود، چه کارایی می تواند داشته باشد؟

من فکر می کنم زنی که شایستگی وزیر شدن را داشته باشد به خوبی از پس اداره خانواده خودش برخواهد آمدو با مشکلات سطحی این چنینی روبه‌رو نخواهد شد.

منبع: روزنامه قانون

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.