2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر
مشکل تازه عربستان با رفتگران قلابی

مشکل تازه عربستان با رفتگران قلابی

در شهرهای جده و ریاض شهروندان سعودی با جا زدن خودشان به عنوان رفتگران شهر راه جدیدی برای به دست آوردن پول پیدا کرده‌اند.

دوات آنلاین-  در شهرهای جده و ریاض شهروندان سعودی با جا زدن خودشان به عنوان رفتگران شهر راه جدیدی برای به دست آوردن پول پیدا کرده‌اند. رفتگران شهر جده ماهانه 400 ریال سعودی (107 دلار) درآمد دارند و مابقی درآمدشان کمک‌های مردمی است که در خیابان ها به صورت گذری به آنها پول می‌دهند. اکثر این رفتگران قلابی «کارگران خارجی» هستند که دنبال کمک درآمد برای به دست آوردن پول بیشتری هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی، رفتگران روزانه 11 ساعت و شش روز در هفته در میان موش‌ها و گربه‌های خیابانی کار می‌کنند. با این وجود درآمدشان بین 700 تا 2500 ریال در ماه نوسان دارد. با این حساب این افراد جزو کم درآمدترین افراد در جامعه عربستان محسوب می‌شوند. بر اساس گفته‌های حسام‌الغریب، روزنامه نگار سعودی، پول‌های اضافه ای که این افراد به دست می‌اورند حاصل «حس تاسف و خیرخواهانه‌ای» است که دیگر مردم نسبت به این قشر احساس می‌کنند.

به گفته یکی از مسئولان توزیع نیرو برای پاکسازی خیابان‌ها مشکل اصلی بحث خرید و فروش و اجاره لباس رفتگرها و نقش بازی کردن آنها برای انجام کار پشت چراغ قرمزها است. در زمان ترافیک آنها بیشتر پول به دست می‌آوردند.

 با وجود آنکه عربستان سعودی از کشورهایی است که مردمش بالاترین درآمد اقتصادی در جهان را دارند اما بحث توزیع نامساوی ثروت‌ها موجب شده تا 20 درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی کنند. در این کشور گدایی در نواحی روستایی فراگیر است اما نشریه تایم در یک شماره ویژه نشان دادکه گدایی‌ها در این کشور اغلب به صورت پنهان و تحت لوای دیگر مشاغل انجام می‌شود. 

همین معضل تازه موجب شده تا کاربران شبکه‌های اجتماعی این روزها درباره این موضوع که چرا دولت نسبت به افزایش حقوق این افراد و جلوگیری از گدایی آنها سهل انگاری می‌کند بحث‌های زیادی به راه بیاندازند.

                                                                     

 

 

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.