2024/06/24
۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير
اختلال نوموفوبیا چیست و درمان آن چگونه است

اختلال نوموفوبیا چیست و درمان آن چگونه است

همه آنچه درباره نوموفوبیا و علایم آن باید بدانید در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین -همیشه سرتان در گوشی موبایل است؟ نمی‌تواند برای چند دقیقه از گوشی‌تان دور شوید؟ می‌ترسید نکند آن را جا بگذارید؟ اینها نشانه‌های نوموفوبیا است.

 

تعریف نوموفوبیا

ایرنا زندگی نوشت: سال 2019 نوموفوبیا در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد جا گرفت: اضطراب عدم دسترسی به تلفن همراه یا خدمات تلفن همراه. در حقیقت این یک مشکل جدید نیست، این واژه در سال 2008 توسط اداره پست انگلیس برای تعیین اینکه آیا تلفن‌های همراه از اضطراب تغذیه می‌کنند، استفاده شد. طبق یک مطالعه در سال 2009 در مجله پزشکی خانواده و مراقبت‌های اولیه، تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که وقتی در تماس با تلفن خود نیستند، احساس استرس می‌کنند. حالا دوازده سال به جلو بیایید.

نوموفوبیا چه علایمی دارد

تاثیر نوموفوبیا بر خواب

متأسفانه، نوموفوبیا ارتباط مستقیمی با اختلال در خواب، خواب آلودگی در روز و عادات بهداشتی ضعیف دارد. مطالعه‌ای که در سال 2020 در ژورنال خواب منتشر شد نشان داد که 90 درصد از 327 دانشجوی مورد بررسی، می‌توانند دارای نوموفوبیای متوسط ​​تا شدید باشند.

 

علایم نوموفوبیا

آیا تلاش شما برای جست‌وجوی اخبار و دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود، دیر بخواب بروید؟ آیا ترجیح می‌دهید مکالمات دوستان خود را در پایان روز ادامه دهید یا پیام‌های کاری خود را در اواخر شب چک کنید؟ اگر اعلان‌های تلفن را در طول شب روشن نگه می‌دارید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده‌اید، یا تلفن خود را همیشه در کف دست خود قرار می‌دهید، ممکن است به داشتن نوموفوبیا شک کنید. محققات در سال 2010 پرسشنامه‌ای کوتاه و اختصاص را طراحی کرده‌اند که می‌تواند شما را در بررسی این موضوع یاری کند. اگر اکثر پاسخ‌های شما به این گزاره‌های مثبت است، شما احتمالا دچار نوموفوبیا هستید.

 

- بدون دسترسی مداوم به اطلاعات از طریق تلفن هوشمند احساس ناراحتی می‌کنم.

 

- عدم توانایی دریافت اخبار  از طریق تلفن هوشمند باعث عصبی شدن من می‌شود.

 

- تمام شدن شارژ باتری تلفن هوشمند باعث ترس من می‌شود.

 

- اگر در محیطی قرار بگیرم که باعث قطع شبکه اینترنت تلفن همراه من شود، دائما در حال چک کردن گوشی برای پیدا کردن سیگنال هستم.

 

- اگر تلفن هوشمند خود را همراه نداشتم، عصبی می‌شدم زیرا از هویت آنلاین خود جدا شده‌ام.

آیا نوموفوبیا درمان دارد

راه درمان اختلال نوموفوبیا

جالب اینجاست که اگر فردی مبتلا به نوموفوبیا باشد و از او خواسته شود برای داشتن خواب بهتر، تلفن همراه را خارج از اتاق بگذارد، فرد به قدری دچار اضطراب می‌شود که خواب او بسیار مختل خواهد شد. پزشکان به این افراد توصیه می‌کند: تنظیمات تلفن خود را تغییر دهید تا امکان استفاده شما از آن محدود شود. به عنوان مثال، عملکرد «مزاحم نشوید» را تنظیم کنید تا در طول زمان خواب روشن باشد.

 

اعلان یا همان نوتیفیکیشن را خاموش کنید تا با دریافت پیامک یا ایمیل، گوشی روشن نشود. در این شرایط شما تلفن همراه خود را کنار خود خواهید داشت و احساس ترس نمی‌کنید در عین حال که امکان استفاده از آن به حداقل رسیده است.

 

اگر نشانه‌های داده شده از این اختلاف در شما نیز دیده می‌شود پس باید روی بهبود خواب خود تمرکز کنید. البته این موضوع تنها مربوط به خواب شما نیست، بلکه بر کیفیت زندگی نیز اثر دارد. مانند اکثر اضطراب‌ها، اختلال نوموفوبیا هم در صورتی که با تهدید واقعی متناسب با موضوع همراه نباشد و اقدامات شما برای جلوگیری از قرار گرفتن در موقعیتی بدون تلفن باعث اختلال در عملکرد شما شود، مسئله‌ساز است.

 

به نظر می‌رسد که این امر مانند ممانعت از مسافرت هوایی به دلیل قانون خاموش نگه داشتن تلفن همراه یا روشن نگهداشتن آن در داخل هواپیما و نقض قوانین باشد. به یاد داشته باشید که روان درمانی مطمئناً گزینه‌ای برای هر مسئله ای است که توانایی شما را در داشتن یک زندگی شاد و مثمر را مختل می کند.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.