2024/06/24
۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير
چه طور در بورس ضرر نکنیم؛ 3 شرط مهم یک کارشناس

چه طور در بورس ضرر نکنیم؛ 3 شرط مهم یک کارشناس

یک دکترای مدیریت و تحلیلگر بازار سرمایه توضیح می‌دهد برای این‌که در بورس ضرر نکنیم چه قواعدی را باید رعایت کنیم.

دوات آنلاین -بورس بازاری پرریسک است، نه به سبزهایش می‌توان زیاد دل بست و نه قرمزهایش همیشگی هستند. قیمت‌ها بالا و پایین می‌شود و همین نوسان ممکن است سرمایه ما را به خطر بیندازد اما یک کارشناس می‌گوید با رعایت سه شرط می‌توان کاری کرد که هرگز در بورس ضرر نکنیم.

 

بورس؛ کوتاه مدت یا بلندمدت

محسن قاسمی، دکترای مدیریت و تحلیلگر بازار سرمایه درباره نگاه کوتاه یا بلندمدت به بورس گفت: بازار سرمایه به طور قطع به سهامداران در نگاه کوتاه‌مدت آسیب می‌زند، زیرا بازار سرمایه اساساً بازاری بلندمدت است. اگر فردی امروز سهم شرکتی را خریداری می‌کند، به سودآوری شرکت در ماه‌ها و سال‌های آتی فکر کرده است. در حالت نرمال به امید سود نقدی که قرار است در مجمع تقسیم شود، سهام یک شرکت خریداری می‌شود.

 

متأسفانه در چند ماه گذشته بازه سرمایه‌گذاری خود را در حد یک هفته پایین آورده بودند. این در حالی است که حتی بازه چند ماهه نیز اشتباه است و در بورس حداقل باید بازه زمانی یک ساله در نظر گرفته شود. معتقدم که بورس در بلندمدت ضرری به همراه ندارد.

 

از زمانی که بورس در کشور ما راه‌اندازی شده، شاهد رخدادهای مهمی مانند وقوع جنگ، تحریم و... بوده‌ایم. هر کدام از اینها می‌تواند اثر منفی روی بورس بگذارد و حتی آن را تعطیل کند، اما همواره کسانی که به‌طور بلندمدت در بورس بوده‌اند، سود کرده‌اند. بازدهی بورس از تورم و از سایر بازارها بیشتر بوده است.

برای ضرر نکردن در بورس چه باید بکنیم

3 شرط برای ضرر نکردن در بورس

به گفته دکتر قاسمی اگر سه شرط رعایت شود، هیچ کسی در بورس ضرر نمی‌کند. یکی اینکه بازه زمانی سرمایه‌گذاری، کوتاه مدت نباشد و حداقل یک ساله باشد. حتی سهامی که اکنون برخی می‌خواهند از شر آن راحت شوند، تا سال آینده یک بازدهی بیش از دیگر بازارها خواهند داشت.

 

شرط دوم اینکه پول‌های خطرناک وارد بورس نشود. در واقع  باید با پس‌اندازش وارد بورس شود، نه با پولی که از راه فروش خانه و خودوری خود به دست آورده است. هنگامی که فرد پول حاصل از پس‌اندازش را وارد بورس کند، حتی اگر ۳۰ درصد ارزش آن از دست برود، روح و روان فرد به هم نمی‌ریزد.

 

شرط سوم این است که به‌صورت غیرمستقیم وارد بازار شوند. برای ورود مستقیم به بورس فرد باید دانش کافی و زمان لازم برای تحلیل کردن را داشته باشد. تحلیل کردن کار دشواری است و فعال بازار سرمایه باید تحلیل بنیادی و تکنیکال بداند، به‌علاوه اینکه اکنون تحلیل روانی بازار نیز اضافه شده است. اگر این سه شرط رعایت شود، هیچ کسی از بورس ضرر نمی‌کند.

 

منبع: ایرنا

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.