2024/05/19
۱۴۰۳ يکشنبه ۳۰ ارديبهشت
راه درمان پراشتهایی عصبی یا بولیمیا چیست

راه درمان پراشتهایی عصبی یا بولیمیا چیست

یک کارشناس ارشد تغذیه درباره دلایل پراشتهایی عصبی توضیح داده و گفته افرادی که به این اختلال مبتلا هستند چه کار باید بکنند.

دوات آنلاین -پراشتهایی عصبی یا بولیمیا نوعی اختلال است که در آن فرد مقدار زیادی غذا می‌خورد و بعد از آن به طرق مختلف از جمله استفراغ یا مصرف ملین سعی می‌کند اضافه وزنش را جبران کند اما دلیل این رفتار چیست و راه درمان آن چگونه است؟

 

دلیل پراشتهایی عصبی

یک کارشناس ارشد تغذیه گفت: بولیمیا، یا پراشتهایی عصبی اختلالی‌ست که فرد مبتلا رفتار‌های مکرر در مصرف افراطی غذا و رفتار‌های جبرانی برای کاهش وزن را تجربه می‌کند.

 

نسرین نسیمی کارشناس ارشد تغذیه به ایسنا  گفت:  افراد مبتلا به پراشتهایی عصبی، اغلب وزن طبیعی دارند، اگر چه بعضی افراد ممکن است کمبود یا اضافه وزن جزئی داشته باشند. علت دقیق پرخوری عصبی مشخص نیست، اما طبق تحقیقات انجام شده به نظر می‌رسد عواملی همچون ژنتیک، سلامت عاطفی و انتظارات جامعه در بروز آن موثر باشد.

 

وی ادامه داد: پراشتهایی عصبی نسبت به بی اشتهایی عصبی اختلال شایعتری است. بر اساس گزارش ها، شیوع آن در بین بانوان جوان بین دو تا چهار درصد است و همچون بی اشتهایی عصبی، در زنان بسیار شایعتر از مردان است، ولی سن شروع آن در دوره نوجوانی دیرتر از سن شروع بی اشتهایی عصبی است.

 

نسیمی در خصوص نحوه تشخیص این بیماری گفت: از معیار‌های تشخیصی می‌توان به مواردی مانند رفتار‌های خوردن افراطی غذا و رفتار جبرانی به طور متوسط دست کم دو بار در هفته به مدت سه ماه، خوردن غذا هر دو ساعت یک بار به میزان زیادتر از حد معمول مصرفی، احساس ناتوانی در کنترل میزان و نوع غذای مصرفی و رفتار‌های جبرانی نامناسب مثل استفراغ عمدی اشاره کرد.

پراشتهایی عصبی را چگونه می توان درمان کرد

درمان پراشتهایی عصبی چگونه است

او با بیان اینکه برای درمان این اختلال لازم است درمان روانشناختی و درمان تغذیه‌ای در کنار هم اجرا شود، گفت: در درمان روانشناسی ارزیابی ذهن و روانی تکامل، سابقه خانوادگی و سایکوپاتولوژی برای توسعه برنامه درمانی ضروری است. به گونه‌ای که تحقیقات نشان داده اند که در این افراد دارو درمانی (مثل تجویز دارو‌های ضد افسردگی و ضد تشنج) کمتر از روان درمانی می‌تواند موثر باشد.

 

نسیمی در خصوص درمان تغذیه‌ای نیز گفت: در این درمان فرد باید برنامه رژیم غذایی برای حفظ وزن خود را از مشاور تغذیه دریافت کند و به طور منظم، وزن فرد پایش شود. البته رژیم‌های کم کالری احتمال دارد رفتار‌های خوردن افراطی و پاکسازی را تشدید کند؛ بنابراین باید از این نوع رژیم‌ها پرهیز کرد.

 

کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز ادامه داد: در رژیم غذایی باید تنوع غذایی رعایت شود. همچنین مصرف مولتی ویتامین- مینرال نیز توصیه می‌شود، البته افراد در صورت داشتن یبوست باید از مصرف مکمل آهن پرهیز کنند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.