2024/06/19
۱۴۰۳ چهارشنبه ۳۰ خرداد
پلاک سوم خودروها چیست و آیا الزامی است

پلاک سوم خودروها چیست و آیا الزامی است

توضیحات یک مقام انتظامی را درباره قانون نصب پلاک سوم روی خودروها بخوانید.

دوات آنلاین-مطابق قانون خودروها باید سه پلاک داشته باشند. تا به حال نصب دو پلاک روی اتومبیل‌ها الزامی بوده اما تا پایان امسال قانون نصب پلاک سوم هم اجرایی می‌شود.

 

پلاک سوم برچسبی است

سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور نیروی انتظامی در گفت و گو با ایرنا گفت: برابر ماده ۱۳ آیین نامه راهور مصوب ۱۳۸۴ به همراه یک زوج پلاک، پلاک سوم وسیله نقلیه نیز به صورت برچسب از سوی راهنمایی و رانندگی یا اشخاص مورد تایید راهنمایی و رانندگی صادر و بر روی شیشه جلو یا عقب وسیله نقلیه نصب می شود.

 

وی ادامه داد: این برچسب دارای اطلاعات شماره پلاک، تاریخ سپری شدن اعتبار پلاک، کد واحد شماره گذاری و شماره است.

قانون نصب پلاک سوم ماشین ها چیست

تعویض پلاک سوم چگونه است

سرهنگ محمدی اضافه کرد: پلاک سوم با هر بار تمدید اعتبار پلاک، نقل و انتقال مالکیت و تعویض قطعات اصلی و رنگ وسیله نقلیه با اطلاعات جدید تولید و جایگزین پلاک سوم پیشین خواهد شد.

 

به گفته وی، زمان اجرای این قانون بزودی از سوی راهنمایی و رانندگی اعلام می شود.

 

در راستای هوشمند سازی پلیس به ویژه پلیس راهور که در این زمینه پیشگام بوده است، پلاک سوم در قالب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آئینه باید نصب شود که این چیپ اطلاعات VIN و سایر اطلاعاتی که نیاز است در یک حجم مشخص (۳۰ تا ۹۰ کیلوبایت) در آن چیپ گنجانده می‌شود.

 

اطلاعات به صورت RFID در اختیار پلیس قرار می‌گیرد تا مأموران راهور بتوانند با دست افزارهایی که دارند این اطلاعات را بخوانند و به هویت اصلی مالک و خودرو پی ببرند که این مزیت در شناسایی خودروهای سرقتی بسیار کارآمد است چرا که اصالت خودرو باید در سرقت ها ثابت شود در حالی که در شرایط کنونی ملاک اصالت خودورها پلاک خودرو است در صورتی که با اجرایی شدن قانون پلاک سوم سایر مشخصات خودرو در دست افزارهای پلیس نشان داده می شود و پلیس می تواند سرقتی بودن خودرو را احراز کند.

 

 

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.