2020/09/19
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور
سندروم گیلن باره چیست و چه علایمی دارد

سندروم گیلن باره چیست و چه علایمی دارد

همه آنچه درباره بیماری نادر گیلن باره باید بدانید در این مطلب آمده است.

دوات آنلاین-توضیحات الیکا عبدالرزاقی، بازیگر، درباره این‌که به سندروم گلین باره مبتلا شده و به همین دلیل پایش مشکل دارد باعث شد خیلی‌ها درباره این بیماری کنجکاو شوند.

 

سندروم گیلن باره، یک اختلال نادر

خراسان نوشت: سندروم گیلن باره یک اختلال نادر اما جدی است که درآن سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی سالم سیستم عصبی محیطی (PNS) حمله می کند.این بیماری به ضعف، بی حسی و گزگز منجر می شود و در نهایت می تواند موجب فلجی شود.علت این بیماری ناشناخته است، اما به طور معمول توسط یک بیماری عفونی مانند گاستروانتریت (التهاب معده یا روده) یا عفونت ریه ایجاد می شود. درمان قطعی برای سندروم گیلن باره وجود ندارد، اما درمان می تواند شدت نشانه های شما و مدت زمان بیماری را کاهش دهد.

 

توضیحات یک متخصص درباره سندروم گیلن باره

کوروش قره‌گزلی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه دستور حرکت اندام‌ها از مغز به نخاع می‌رسد، به میزان گفته است: عصب دوم پیام را از نخاع می‌گیرد و به طرف عضله مربوطه حرکت می‌کند. هنگامی که عصب به عضله می‌رسد مواد شیمیایی به نام نوروترانسمیتر ترشح می‌شود و پیام عصبی را که توسط عصب آورده شده است از مغز به عضله منتقل می‌شود.

 

وی با بیان اینکه اختلال و کمبود در هر یک از مسیرهای عصبی باعث فلج حرکتی می‌شود، گفت: یکی از عوامل فلج حاد حرکتی می‌تواند سکته مغزی باشد که در آن یک طرف بدن یا چهار اندام حرکتی فلج می‌شود.

 

قره گزلی افزود: درگیری در نخاع، عصب حرکتی، محل انتقال پیام‌های عصبی و یا خود عضله بیمار می‌تواند منجر به فلج شود.

 

وی با اشاره به اینکه فلج حرکتی در مغز به دو قسمت عمده تقسیم می‌شود، گفت: در نوع اول فلج حرکتی به دلیل اختلال در کار سیستم اعصاب مرکزی، مثلا در محل ارتباط مغز به ساقه مغز یا ساقه مغز به نخاع ایجاد می‌شود و در نوع دوم فلج حرکتی به دلیل اختلال در سیستم عصبی محیطی مانند عصب حرکتی در اندام یا محل اتصال عصب و عضله و یا خود عضلات بروز می‌کند.

 

این متخصص مغز و اعصاب، بروز ضعف یا فلج حرکتی را نوعی حالت اورژانس پزشکی عنوان کرد و گفت: گاهی اوقات اختلال حادی بروز می‌کند که ممکن است ظرف مدت چند دقیقه بیمار به دلیل نارسایی تنفسی فوت کند.

 

وی با بیان اینکه یکی از انواع فلج‌های حاد حرکتی عارضه‌ای به نام سندرم گیلن باره است، گفت: این بیماری اغلب دو تا سه هفته پس از ابتلا به صورت یک بیماری ویروسی مثل آنفلوانزا بروز می‌کند. ابتدا فرد احساس گزگز و مورمور شدن از کف پاها و نواحی زیر ساق پا کرده و سپس در دست‌ها نیز این حالت احساس می شود.

بیماری گیلن باره چیست

قره گزلی افزود: سپس بیمار احساس ضعف حرکتی کرده که اکثر اوقات از نواحی اندام تحتانی شروع می‌شود و به طور تدریجی اندام‌های فوقانی را نیز درگیر می‌کند. در این بیماری اگر به دست‌ها و پاهای بیمار دست بزنیم، از نظر هدایت درک حسی مشکلی ندارند و قادر به تشخیص تحریک حسی است.

 

وی با بیان اینکه از زمان شروع بیماری تا زمانی که فرد کاملا فلج شود، ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد، یادآور شد: در این بیماری ممکن است عضلات تنفسی نیز درگیر و بیمار دچار عدم توانایی در تنفس کامل شود. در بسیاری از موارد بیمار دچار فلج یکطرفه صورت هم می‌شود به طوری که هنگام صحبت کردن یک طرف صورت بی‌حرکت می‌ماند.

 

قره گزلی گفت: در این بیماران گاهی اوقات فلج از قسمت فوقانی بدن یعنی سر و صورت شروع شده و سپس اندام‌های فوقانی و در انتها اندام‌های تحتانی فلج می‌شوند.

 

علایم گیلن باره

نشانه‌های گیلن باره معمولا با بی حسی و ضعف در پاها شروع می‌شود (ممکن است شما احساس گزگز شدن داشته باشید).نشانه‌ها اغلب در عرض مدت کمی حدود چند روز یا چند هفته به قسمت‌های بالایی بدن کشیده می‌شود و بازوها و اندام فوقانی ضعیف و بی حس می‌شوند.

 

گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که بیمار اصلا قادر به راه رفتن نیست و همچنین ممکن است به فلجی کامل بدن بینجامد و حتی بیمار در نفس کشیدن دچار مشکل شود.

 

درمان سندرم گیلن باره

قره گزلی با بیان اینکه در بسیاری از موارد این بیماری خود به خود بهبود می‌یابد، تاکید کرد: حتی در صورت عدم درمان و فقط با مراقبت مناسب و فیزیوتراپی تنفسی و درمانی می‌توان بیمار را نگهداری و مراقبت کرد ولی اقدامات درمانی سیر بیماری و طول مدت بستری را کوتاه می‌کند.

 

قره گزلی در خصوص مناسب‌ترین اقدام درمانی برای درمان سندرم گیلن باره گفت: مصرف ایمونوگلبولین (IVIG)یکی از این اقدامات است که در این روش با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه میلین یا پوشش اعصاب محیطی را تخریب می‌کند، با تزریق IVIG، سیستم ایمنی بیمار تصحیح و روند بیماری متوقف شده سیر بهبودی در بیشتر موارد بسیار مطلوب و قابل توجه است.

 

وی استفاده از روش پلاسما فرزیس (Plasmaphresis) را راهکار دیگر درمان سندروم گیلن باره عنوان کرد و گفت: در این روش با استفاده از دستگاه مخصوص، خون بیمار گرفته و پلاسمای آن که حاوی آنتی بادی‌ها علیه میلین اعصاب هستند، جدا می‌شود و خون مجددا به بیمار تزریق می‌شود. در این روش، در واقع عوامل تخریب‌گر میلین اعصاب از خون بیمار جدا می‌شود و بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.