2020/09/20
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور
آیا واقعا زمین دوم کشف شده است؟

آیا واقعا زمین دوم کشف شده است؟

این سیاره فراخورشیدی گرچه به خاطر مشخصاتش بسیار امیدبخش به نظر می‌آید، اما کشف آن لزوما به معنای پیدا شدن زمین دوم نیست.

دوات آنلاین-ناسا از کشف یک سیاره فراخورشیدی مشابه به زمین در دیتای قدیمی مخابره شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر خبر داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همانطور که پیشتر در خبر‌ها خواندید سوخت تلسکوپ کپلر در سال ۲۰۱۸ تمام شد و از کار افتاد، اما دانشمندان حالا مشغول بررسی دیتای مربوط به مشاهدات این تلسکوپ از سیارات فراخورشیدی هستند و در بررسی‌هایشان به یک سیاره فراخورشیدی جدید برخورده‌اند.

 

سیاره جدید کجا است

این اگزوپلنت که کپلر ۱۶۴۹c نام دارد در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار گرفته است و به گفته مقامات ناسا در میان هزاران سیاره فراخورشیدی کشف شده توسط کپلر بیشترین شباهت را از نظر ابعاد و متوسط دما به زمین دارد. از طرف دیگر این سیاره در محدوده قابل سکونت ستاره خود قرار گرفته؛ ناحیه‌ای که امکان وجود آب به شکل مایع در سطح سیاره وجود دارد.

 

اگزوپلنت جدید اندکی از زمین بزرگ‌تر است و ۷۵ درصد مقدار نور دریافتی زمین از خورشید را دارد؛ این یعنی کپلر ۱۶۴۹c از نظر دمایی در سطحی تقریبا برابر با زمین قرار می‌گیرد.

 

آیا این سیاره را می‌توان زمین دوم نامید

این سیاره فراخورشیدی گرچه به خاطر مشخصاتش بسیار امیدبخش به نظر می‌آید، اما کشف آن لزوما به معنای پیدا شدن زمین دوم نیست.

 

کپلر ۱۶۴۹c در مدار پیرامونی یک کوتوله سرخ قرار دارد؛ ستاره‌ای که به گفته ناسا به خاطر زبانه‌های آتشی که در سطحش وجود دارد محیط اگزوپلنت کشف شده را به فضایی چالش برانگیز برای زندگی بدل می‌کند. سازمان فضایی آمریکا همچنین خاطرنشان کرده که جو این اگزوپلنت همچنان ناشناخته است و این احتمال وجود دارد که محاسبات صورت گرفته در مورد ابعاد آن اشتباه از آب درآیند.

 

تیم تحقیقات بین المللی که این سیاره فراخورشیدی را کشف کرده پیش‌تر مقاله‌ای را در نشریه اخترشناسی آمریکا در این رابطه منتشر کرد.

 

اندرو وندربرگ مولف ارشد این مقاله از دانشگاه تگزاس آستن در این باره گفت: از آنجا که کوتوله‌های سرخ در هر نقطه‌ای پیرامون کهکشان راه شیری پیدا می‌شوند و به خاطر وجود سیارات کوچک و احتمالا قابل سکونت صخره‌ای پیرامون آنها، شانس آنکه یکی از این سیارات تفاوت چندانی با زمین نداشته باشد بسیار بالاست.

 

هنوز مشخص نیست که آیا در میان سیارات فراخورشیدی کشف شده توسط کپلر سیاره دیگری شبیه به زمین وجود دارد یا خیر، اما کشف کپلر ۱۶۴۹c امید‌ها برای پیدا کردن حیات خارج از منظومه خورشیدی را تقویت می‌کند.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.