2021/05/09
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۹ ارديبهشت
همان لحظه اول با اهدای اعضای بدن دخترم موافقت کردم
گفت‌وگو با مردی که اعضای بدن دخترش را اهدا کرد

همان لحظه اول با اهدای اعضای بدن دخترم موافقت کردم

می دانستم که با این کار جان چند بیمار نیازمند از مرگ نجات پیدا می کند. با این حال دوست داشتم خانواده ام نیز از این کار راضی باشند. موضوع را با همسرم و فرزندانم درمیان گذاشتم و توانستم رضایت آنها را نیز جلب کنم.

دوات آنلاین-مردی میانسال بعد از این‌که فهمید دخترش مرگ مغزی شده است با اهدای اعضای بدن او موافقت کرد.  مرد با چشمانی پراز اشک نگاهی به دخترش انداخت، پزشکان قطع امید کرده بودند و دیگر راهی برای بازگشت او به زندگی نمانده بود. آخرین حرف هایش را با دخترش زد و سپس برگه رضایت نامه را امضاء کرد. همین تصمیم بزرگ مرد بود که جان چند بیمار نیازمند از مرگ حتمی نجات پیدا کرد.

 

غروب جمعه 27 دی ماه امسال برای خانواده بارانی بیشتر از جمعه های دیگر دلگیر بود.در این روز بود که فاطمه جوان دچار حادثه ای تلخ شد و کارش به بیمارستان کشید.

 

قربان پدرفاطمه در این باره می‌گوید: آن شب بیرون از خانه بودم که خانواده ام تماس گرفتند و گفتند فاطمه در خانه خواهرش حالش به هم خورده و او را به بیمارستان شریعتی کرج منتقل کرده اند.با شنیدن این خبر بلافاصله خودم را به بیمارستان رساندم.

 

قربان ادامه می دهد: وقتی وارد بیمارستان شدم پزشکان گفتند دخترم به دلیل مسمومیت دارویی دچار عارضه مغزی شده و هوشیاری او بسیار پایین است.با شنیدن این حرف ها غصه دار شدم . همه اعضای خانواده دست به دعا برداشتیم تا شاید خدا دوباره فاطمه را به ما برگرداند.

 

با اینکه خانواده بارانی همچنان به بازگشت دخترشان به زندگی امیدوار بودند و پزشکان نیز تلاش زیادی کردند تا او سلامتی اش را به دست بیاورد اما ماجرا به اینجا ختم نشد و درنهایت مرگ مغزی فاطمه اعلام شد.

 

پدر فاطمه می‌گوید: وقتی درجریان ماجرای مرگ مغزی دخترم قرار گرفتم دلم برایش سوخت. فاطمه زندگی خیلی سختی را پشت سرگذاشته بود. یک زندگی زناشویی ناموفق داشت و پس  از آن درگیر مسائل دیگری شده بود. با این حال همیشه به زندگی امیدوار بود. چند روز قبل از این اتفاق وقتی با او صحبت می کردم به من گفت تصمیم گرفته است راه زندگی اش را تغییر بدهد و به یک آدم موفق تبدیل شود اما روزگار اجازه این کار را به دخترم نداد.

 

با اعلام مرگ مغزی فاطمه تیم رضایتگیری واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دست به کار شد تا با گرفتن رضایت از خانواده بیمار مرگ مغزی ،اعضای بدن او را به چند بیمار نیازمند اهدا کنند.

 

پدر بیمار مرگ مغزی در این باره می گوید: وقتی درباره اهدای اعضای بدن دخترم با من صحبت کردم در همان لحظه اول قبول کردم. می دانستم که با این کار جان چند بیمار نیازمند از مرگ نجات پیدا می کند. با این حال دوست داشتم خانواده ام نیز از این کار راضی باشند به همین خاطر موضوع را با همسرم و فرزندانم درمیان گذاشتم و توانستم رضایت آنها را نیز جلب کنم.

 

دکتر ساناز دهقانی رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان سینا در این باره می‌گوید: با اعلام رضایت خانواده ،بیمار مرگ مغزی از کرج به بیمارستان سینای تهران منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

 

وی در ادامه گفت: با تلاش پزشکان کلیه ها و کبد بیمار به چند بیمار نیازمند پیوند زده شد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.