2020/02/24
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
عملیات دشوار برای پیوند قلب سرباز مرگ مغزی به بیمار 23 ساله

عملیات دشوار برای پیوند قلب سرباز مرگ مغزی به بیمار 23 ساله

پیوند قلب با موفقیت انجام و دریافت کننده پیوند هم جوانی ۲۳ساله بود که وضعیت وی رضایتبخش اعلام شده است.

دوات آنلاین-قلب سرباز جوان که در جریان حادثه رانندگی مرگ مغزی شده بود، در یکی از بیمارستان های شهرستان یزد از بدنش خارج و چهار ساعت بعد در بیمارستان رجایی تهران به بیماری نیازمند پیوند شد.

 

به گزارش جوان، سرباز ۲۰ ساله محمد زارع چند روز قبل سوار بر موتور سیکلت خود از خانه شان در شهرستان میبد یزد خارج شد تا راهی پادگان شود که دچار حادثه شد.

 

دایی محمد در شرح ماجرا گفت: یک ماه به پایان خدمت سربازی محمد مانده بود و ما در تدارک بودیم تا بعد از پایان خدمت برایش به خواستگاری برویم. او ۲۴ساعت در پادگان بود و ۲۴ساعت هم در خانه بود. البته در مدتی که در خانه بود در یک کارگاه موتور سازی کار می کرد.

 

او در شرح حادثه هم گفت: یک روز صبح با ما تماس گرفتند و گفتند که محمد در حادثه رانندگی مجروح و به بیمارستان منتقل شده است. در بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد که محمد سوار بر موتور پشت سر یک نیسان یخچالدار حرکت می کرده است که ناگهان نیسان تغییر مسیر ناگهانی می دهد و محمد قادر به کنترل کردن موتور سیکلت نمی شود و با پشت خودرو برخورد می کند و حادثه اتفاق می افتد. وقتی خودمان را به بیمارستان رساندیم پزشکان گفتند که وضعیت محمد رضایتبخش نیست و باید به بیمارستان فرخی یزد منتقل شود. به هر حال محمد به بیمارستان فرخی یزد منتقل شد و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت. هر چند پزشکان برای نجات او تلاش کردند اما مشخص شد که او به علت شدت ضربه ای که به سرش وارد شده مرگ مغزی شده است.

 

دایی محمد در شرح اهدای اعضای او می گوید: بعد از اینکه پزشکان از نجات محمد قطع امید کردند به ما پیشنهاد دادند که اعضای بدنش را به بیماران نیازمند اهدا کنیم تا به این وسیله خانواده های دیگری داغدار نشوند. بعد از آن بود که ما با هم مشورت کردیم و تصمیم گرفتیم با اهدای اعضای بدنش کاری کنیم تا او به این طریق به زندگی ادامه دهد و روحش در آرامش باشد.

 

دکتر ساناز دهقانی، رئیس واحد پیوند اعضای وزارت بهداشت در توضیح اهدای اعضای بدن محمد می گوید: بعد از اعلام رضایت خانواده محمد کارهای مقدماتی برای پیوند انجام شد و در کلیه محمد در شهر یزد به دو بیمار نیازمند اهدا شدند. کبد او هم برای پیوند به یک بیمار در شیراز منتقل و به بیمار پیوند شد.

 

دکتر دهقانی ادامه داد: قلب محمد قرار شد به یک بیمار در بیمارستان رجایی تهران پیوند شود، اما از آنجایی که قلب در کمتر از چهار ساعت باید از فرد اهدا کنند به فرد گیرنده عضو پیوند شود با سختی زیادی مواجه بودیم.

 

دکتر دهقانی در شرح ماجرای انتقال قلب از یزد به تهران می گوید: صبح روز پنج شنبه ۱۴شهریور ماه یک تیم تخصصی از تهران به یزد پرواز کردند و با هماهنگی های انجام شده در بیمارستان حاضر شده و پس از دریافت قلب پیوندی دوباره راهی فرودگاه شدند و به سمت تهران حرکت کردند. در فرودگاه تهران هم تیم پزشکی به همراه قلب پیوندی سوار بر هلی کوپتر به سمت بیمارستان رجایی حرکت کرده و موفق شدند در کمترین زمان عملیات انتقال و پیوند را هم انجام دهند.

 

مهدی سانتوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت هم گفت: عملیات پیوند قلب با موفقیت انجام و دریافت کننده پیوند هم جوانی ۲۳ساله بود که وضعیت وی رضایتبخش اعلام شده است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.