2019/10/21
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۹ مهر
فاطمه گودرزی در سالروز تولدش: قرار است مادر شوهر شوم اما هنوز جوانم

فاطمه گودرزی در سالروز تولدش: قرار است مادر شوهر شوم اما هنوز جوانم

در عکس بالا فاطمه گودرزی را در کنار پسرش می‌بینید.

دوات آنلاین- فاطمه گودرزی عوض نشده، شاید روزگار عوض شده باشد، شاید شرایط تغییر كرده باشد، شاید در این چند سالی كه این بازیگر را می‌شناسم، او گاهی در اوج بوده و گاهی آرام به كارش ادامه داده و هر وقت نقش خوبی به او داده‌اند، تلاش كرده به بهترین شكل اجرایش كند اما خلق و خو و و آنچه به سبك زندگی و مرام یك آدم بستگی دارد، در گودرزی تغییر نكرده. همه اینها باعث شده تا شخصیت او را دوست داشته باشم، آهسته و پیوسته رفتنش را دوست دارم، بدون حاشیه كار و زندگی‌ كردنش را دوست دارم.

 

آن زمان‌ها كه گوشی‌های همراه باب نبود و به فراوانی امروز نبود ما شماره تلفن خانه بازیگران را داشتیم. یادم هست هر زمان شماره خانه‌اش را گرفتم اگر بود، جواب سوالاتم را داد. با حوصله؛ نه‌گفت شما شماره خانه مرا از كجا پیدا كرده‌اید؟ نه‌گفت خانم من در حال استراحتم و نه هیچ اما و اگر دیگری. مثل الان كه هر زمان به او تلفن كرده‌ام اگر وقت داشته و سر صحنه و پلان نبوده، جوابم را داده، مثل گذشته مهربان و صبور و مودب. منی كه سال‌هاست به مناسبت‌های مختلف با این بازیگر در تماس بوده‌ام، می‌دانم ثبات شخصیت او چقدر دوست داشتنی و قابل احترام است.

 

اولین‌بار كه او را از نزدیك دیدم در یك جشنواره بود كه در جزیره كیش برگزار می‌شد (یادم نیست كدام جشنواره) سینماگران زیادی بودند، از میان آنها فریماه فرجامی را یادم هست، درست آن دوره‌ای بود كه داشت به مرز نابودی نزدیك می‌شد و من شگفت‌زده نگاهش می‌كردم كه آن‌ همه زیبایی و وقاری كه در فیلم‌های پرده آخر و سرب از او دیده بودم، الان كجاست؟ زنده‌یاد عسل بدیعی هم بود. با چشمانی غمگین، با همسرش فریبرز عرب‌نیا آمده بود. عرب‌نیا مدام می‌رفت غواصی و بدیعی همه وقتش را با دیگر مهمان‌ها پر می‌كرد. یادم هست یك روز دیدمش تنها رو به دریا نشسته بود، خیره به افق انگار نه چیزی می‌دید و نه چیزی می‌شنید. فاطمه گودرزی هم بود. با‌انرژی، خوش‌تیپ، نجیب و به غایت مهربان. چنان با من -كه تا حالا او را ندیده بودم-گرم گرفت كه انگار سال‌هاست مرا می‌شناسد. بازیگری با این حجم از روابط عمومی اجتماعی بی‌نظیر بود و حالا می‌گویم ثبات شخصیت او بی‌نظیر است، سال‌هاست او را می‌شناسم و بارها و بارها با او هم‌صحبت شده‌ام.

 

مهربانِ دوست‌داشتنی

دیروز كه به گودرزی تلفن كردم، در چند لحظه كوتاه اولیه و سلام و احوالپرسی همه خاطراتی را كه از او دارم در ذهنم مرور شد. صدایش از پشت تلفن مرا برد به جزیره كیش و اولین سلام و احوالپرسی كه با هم داشتیم. سال‌ها گذشته اما او همچنان با انرژی ست. همچنان مهربان است و حالا 55سالگی را تمام كرده، اعتماد به نفسش آنچنان است كه از كلماتش می‌فهمم از مسیری كه در این سال‌ها طی كرده، راضی است و الان حالش خیلی خوب است، حال خوبی كه آرزوی همه ماست.

 

وقتی از او حس و حالش را درباره روز تولدش می‌پرسم، می‌گوید: عالی ! از چند روز قبل همین‌جوری پیام‌های تبریك به من می‌رسد و مسلما با این همه حس خوب و انرژی مثبت حال منم خوب می‌شود.

 

می‌گویم به تیرماهی‌ها صفات زیادی را نسبت می‌دهند، احساساتی، تند مزاج، خرج و دخل معقولانه و ... آیا شما این صفات را دارید؟ می‌خندد و می‌گوید: بیشترش را دارم اما سرم زیاد توی حساب و كتاب نیست! اما این كه می‌گویند تیرماهی‌ها خوش قلب هستند و با انرژی و مهربان را قبول دارم.

 

میانسالی بهترین دوره زندگی است

می‌گویم، خانم گودرزی برای ما همان بازیگر جوانی است كه در اواخر دهه 60 و دهه 70 درخشید و یك‌سری از بهترین نقش‌ها را بازی كرد، اما الان می‌شنویم این بازیگر مادر شوهر شده ....

 

با خنده حرفم را قطع می‌كند...؛ «هر چند قرار است مادر شوهر شوم اما هنوز جوانم، با دختر و پسر جوانم ورزش می‌كنم و همان انرژی كه آنها دارند را من هم دارم. پیری یا میانسالی برای هر كسی تعریفی دارد و قرار داد ذهنی است. به باور من میانسالی آدم‌ها چه خانم چه آقا بهترین دوره زندگی است.اما چون خانم‌ها حساس‌ترند این را می‌گویم كه اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای این دوره داشته باشند، بهترین دوره زندگی خواهد بود، ورزش، بهترین روش برای شاداب نگه داشتن جسم و بالا بردن روحیه است.هیچ بهانه‌ای را هم برای ورزش نكردن قبول ندارم. باشگاه نمی‌توانید، بروید در خانه كه می‌توانید ورزش كنید، پیاده‌روی كه بهترین ورزش و كاملا مجانی است.

 

برنامه‌ریزی بهترین راه با انگیزه ماندن است.حتما نباید یك كار بزرگ و مهم انجام داد، آشپزی كنید، غذاهای خوشمزه بپزید و در پخت آنها خلاقیت داشته باشید.نگهداری گلدان در خانه كه اما و اگر ندارد.

 

همراهی با دیگران و تا جایی كه امكان دارد كمك به دیگران كه از دست همه ما ساخته است. دوست داشتن دیگران و محبت كردن به آنها حال‌خودمان را هم خوب می‌كند.مگر نمی‌گوییم از هر‌دست بدهی از همان دست هم می‌گیری؟ محبت كنید تا محبت ببینید. دوست داشته باشید تا دوستتان داشته باشند.شبكه‌های اجتماعی همان‌قدر كه می‌تواند مخرب باشد، مفید هم می‌تواند باشد. سال‌هاست در اینستاگرام فعالم، محبتی كه از این فضا از مردم می‌گیرم بی‌نظیر است.حالم را خوب می‌كند.تا حالا نشده پستی به اشتراك بگذارم كه به من حمله كنند. مراقبم با عكس یا متنی در شرایطی كه می‌دانم مردم آسیب‌پذیر شده‌اند، آنها را عصبانی نكنم.همیشه كنار مردم بوده‌ام و هیچ‌وقت بین خودم و آنها مرزی و خطی قرار نداده‌ام. دوستشان دارم،دوستم دارند.برای همین است به قطع و یقین می‌گویم، محبوبیت مهم‌تر از شهرت است، هیچ‌وقت دنبال شهرت نبوده و نیستم.»

​​​​​​​

خودم را محكوم نمی‌كنم

از گودرزی می‌پرسم الان اگر به گذشته نگاه كنید، كاری را پیدا می‌كنید كه بگویید ای‌كاش در آن زمان انجامش نمی‌دادم یا آن حرف را نمی‌زدم؟

 

می‌گوید: «همه ما در زندگی اشتباهاتی داریم، اما نكته اینجاست كه بپذیریم در آن زمان و در آن شرایط بهترین عمل و عكس‌العمل را داشته‌ایم. شاید الان به نظرمان اشتباه باشند، اما مسلما در آن زمان خاص كار درست را انجام داده‌ایم؛ بنا به شرایط.اشتباه داشته‌ام اما خودم را محكوم نمی‌كنم و بی خود و بی‌جهت به خودم برچسب‌های منفی نمی‌زنم.»

  

ثبات شخصیت فاطمه گودرزی را دوست دارم. از آن آدم‌هایی است كه از همان اول سنگ بنا را درست گذاشته، هر جا لازم بوده اصلاحاتی انجام داده اما زیربنای رفتار شخصی و كاری‌اش درست بوده. تولدتان مبارك خانم گودرزی.

 

منبع: جام جم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.