2021/09/23
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱ مهر
دیباچه
قرنیه چشم و مغز استخوان در منوی دلالان اعضای بدن
آیا فروش چنین اعضایی امکان‌پذیر است؟

قرنیه چشم و مغز استخوان در منوی دلالان اعضای بدن

برای انجام عمل پیوند سلول‌های بنیادی یا همان پیوند مغزاستخوان نمی‌توان به گروه خونی یکسان اکتفا کرد و باید ساختار ژنتیکی یا همان HLA افراد با هم تناسب داشته باشد.

دوات آنلاین-مدت زیادی است که مشکلات مالی دغدغه اصلی بیشتر مردم شده است؛  درد دل‌های زیر لب از غصه قسط و وام و شکم گرسنه ورد زبان سرپرستان خانواری شده است که با حجمی بالا از کار و تلاش، باز هم دغدغه‌هایی از جنس مادیات حرف اول را در زندگی آنها می‌زند؛ فشاری بالا که در برخی موارد فردی را به جایی می‌رساند که چوب حراج به تن و جان خود می‌زند.

 

سختی روزگار این افراد را به جایی می‌رساند که دست از همه چیز خود کشیده و به قول سعدی «مرا وقتی ز نزدیکان ملامت سخت می‌آمد نترسم دیگر از باران که افتادم به دریایی» و پا در فروش عضو می‌گذارند؛ در این میان اغلب این افراد اطلاعات خاصی درباره کاری که انجام می‌دهند ندارند و تنها امیدشان این است که بتوانند از جسمشان به عنوان آخرین مطاع باقی مانده در دستشان، در‌آمدی کسب کنند.

 

بی اطلاعی که در ادامه یا آن‌ها را به سمت درج آگهی‌هایی غلط و نشدنی مانند فروش مغز استخوان کشانده و یا به چنگ دلالان و سودجویان این حوزه می‌اندازد؛ حوزه سلامت همیشه محل خوبی برای درآمد افراد سودجو بوده است، به‌طور حتم برخی از شما روز‌هایی را به یاد می‌آورید که ساختار اهدا خون شکل امروزی خود را نداشت و گروهی به عنوان واسطه‌هایی برای دستیابی به خون تبدیل شده بودند؛ دلالانی که خوب می‌دانستند جیب هیچ کس را به اندازه فردی که عزیزی روی تخت بیمارستان دارد، نمی‌توان به راحتی خالی کرد.

 

هر آنچه باید از بانک HLA بدانید

چند وقتی می‌شود که آگهی فروش مغز استخوان در و دیوار بیمارستان‌ها را پر کرده، اما عوامل موثر بر اهدای سلول‌های بنیادی کمی پیچیده‌تر  از مطابقت گروه‌های خونی است؛ سید اسد الله موسوی رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی و در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: برای انجام عمل پیوند سلول‌های بنیادی یا همان پیوند مغزاستخوان نمی‌توان به گروه خونی یکسان اکتفا کرد و باید ساختار ژنتیکی یا همان HLA افراد با هم تناسب داشته باشد.

 

وی ادامه داد: به طور معمول پیش از هر چیزی ساختار ژنتیکی خویشاوندان نزدیک فرد بیمار را بررسی می‌کنیم و در صورت مطابقت نداشتن، بانک ساختار HLA داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی بررسی می‌شود، بانک اعطا کنندگان غیر خویشاوندی از مدتی پیش برای ثبت ساختار ژنتیکی افراد مختلف در بیمارستان شریعتی بنیان‌گذاری شده است.

 

موسوی ادامه داد: افرادی که قصد اهدای سلول‌های بنیادی داشته باشند می‌توانند به مراکز ثبت این ساختار‌ها مراجعه کنند، در آنجا چند میلی‌لیتر خون از آن‌ها گرفته و ساختار HLA آن‌ها را تعیین می‌شود، اطلاعات بدست آمده در بانک اطلاعاتی بیمارستان شریعتی نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز بیماری بتوانند آن‌ها را بررسی کرده و برای اهدای سلول‌های بنیادی از آن‌ها استفاده کنند.

 

وی گفت: بیمارستان شریعتی بزرگترین بانک HLA کشور را دارد، اما سایر بخش‌ها هم در این زمینه فعالیت می‌کند. نکته حائز اهمیت در مورد فعالیت بیمارستان شریعتی در حوزه پیوند سلول‌های بنیادی تعیین نوع ساختار ژنتیکی سلول‌های بنیادی هر فرد ذخیره کردن آن‌ها در بانک سلول‌های بنیادی و مقایسه ساختار HLA فرد نیازمند با ساختار‌های HLA ثبت شده است.

 

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی بیان کرد: بیمارستان شریعتی این ساختار‌ها را نه تنها با ساختار‌های ثبت شده در کشور بلکه با ساختار‌های ثبت شده در بانک بین‌المللی HLA مقایسه می‌کند، حتی امکان آن وجود دارد که از سایر کشور‌ها ساختار سازگار با سلول‌های بنیادی فرد بیماری شناسایی و برای استفاده وارد کشور شود، به عبارتی دیگر بیمارستان شریعتی به شبکه‌ای جهانی برای اهدای سلول‌های بنیادی متصل است و می‌تواند اهدا کنندگان سراسر جهان را برای پیوند سلول‌های بنیادی بررسی و مقایسه کند.

 

وی درباره تبلیغات فروش مغز استخوان تصریح کرد: مدتی می‌شود که شاهد تبلیغات افرادی هستیم که ادعا می‌کنند اهدا کننده‌ سلول‌های بنیادی و مغز استخوان هستند و قصد فروش سلول‌های بنیادی را دارند؛ می‌توانیم این فرایند را یک کلاه‌برداری تمام عیار بدانیم چرا که بررسی‌ها نشان داده است، احتمال سازگاری ساختار HLA فرد بیمار با اهدا کننده کمتر از یک در یک میلیون است، به عبارتی دیگر باید یک میلیون نفر را بررسی کنیم تا ساختار سازگار با بدن فرد بیمار پیدا شود و به همین دلیل است که بانک‌های بین‌المللی جمع‌آوری HLA راه‌اندازی شدند، احتمال کم سازگاری این ساختار‌ها نیاز به احداث بانک‌های جهانی را ایجاد کرد، تا بتوانیم به تعداد کافی نمونه برای مطابقت در اختیار داشته باشیم.

 

موسوی با تاکید بر این که اطلاعات اهدا کنندگان در بیمارستان حفظ می‌شود و در اختیار بیماران قرار نمی‌گیرد، گفت: در صورت مطابقت ساختاری کسانی که پیش از این برای اهدای سلول‌های بنیادی اعلام آمادگی کرده بودند فرا خوانده شده و سلول‌های لازم از آن‌ها جمع‌آوری می‌شود تا بدست فرد بیمار برسد.

 

نحوه انجام عمل اهدای سلول‌های بنیادی

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی تشریح کرد: جدا سازی سلول‌های بنیادی کار سخت و ترسناکی نیست؛ کسانی که قصد اهدای سلول‌های بنیادی را دارند می‌توانند با چند ساعت مراجعه به یکی از مراکز درمانی سلول‌های مورد نیاز با اهدا کنند، فرد اهدا کننده به دستگاهی شبیه به دستگاه دیالیز متصل می‌شود و فرایند اهدا هیچگونه آسیبی نه در کوتاه مدت و نه در طولانی مدت به وی وارد نمی‌کند.

 

وی افزود: در مواردی بسیار نادر امکان دریافت سلول‌های بنیادی از خون فرد اهدا کننده وجود ندارد و باید جراحی مغز استخوان انجام گیرد، نیاز به انجام جراحی هم به فرد اهدا کننده اعلام می‌شود و در صورتی که رضایت داشته باشد اقدام به انجام این عمل جراحی می‌کنیم تا بتوانیم به سلول‌های بنیادی دست پیدا کنیم.کسانی که برای اهدای سلول‌های بنیادی به این مراکز مراجعه می‌کنند داوطلب‌هایی هستند که نیت خیر دارند و به دنبال منفعت مالی نیستند.

 

موسوی تاکید کرد: کسانی که با قصد دریافت منفعت مالی به مراکز اهدای مغز استخوان مراجعه می‌کنند باید بدانند که ممکن است تا پایان عمرشان کسی نیازمند سلول‌های بنیادی سازگار با بدن آن‌ها نشود، پس نمی‌تواند راهکار خوبی برای دریافت منفعت مالی باشد. مشکلات مالی و فشار‌های اقتصادی وارد در جامعه را درک می‌کنیم، اما اعلام فروش مغز استخوان نمی‌تواند چیزی جز کلاهبرداری باشد.

 

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی تصریح کرد: بانک‌های جمع‌آوری نمونه‌های HLA نیازمند گسترش هستند؛ در حال حاضر امکانات و بودجه محدود بیمارستان در این بخش، فعالیت ما را بسیار کند می‌کند به طوری که تعداد زیادی از خیرین و داوطلبان نمونه‌های خون خود را برای بررسی به بیمارستان ارائه کردند، اما محدودیت موجود در امکانات و نیرو باعث شده است تا هنوز ساختار سلول‌های بنیادی آن‌ها بررسی نشود.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر تلاش‌های دانشمندان این حوزه اعتبار بین‌المللی مناسبی برای این مرکز به وجود آورده است به طوری که کشور‌های پیشرفته‌ای مثل فرانسه، آلمان و سایر کشور‌های اروپایی از بانک کشور ما سلول‌های بنیادی دریافت کرده‌اند و نسبت به سلامت آن‌ها اطمینان دارند. برای کمک به پیشرفت و تسهیل این موضوع توسط وزارت بهداشت و همکاری خیرین نیاز داریم و باید با جلوگیری از موازی کاری و توجه مناسب، این مرکز را برای حفظ و بهبود جایگاهی که دارد بهبود ببخشیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

حراج اول ماه اسنپ مارکت
پوشاک با سلام
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.