2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
دلایل ریفلاکس و ترش کردن معده و راه‌های درمان

دلایل ریفلاکس و ترش کردن معده و راه‌های درمان

ریفلاکس معده یا ترش کردن مشکلی شایع است که درصد زیادی از افراد از آن رنج می‌برند در حالی که به سادگی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

دوات آنلاین-ریفلاکس معده یا ترش کردن دلایل متعددی دارد که شامل چاقی، خوردن فست‌فودها، برخی داروها، نوشابه و پوشیدن لباس تنگ  می‌شود. با تغییر سبک زندگی می‌توان تا حد زیادی از این مشکل پیشگیری کرد.

 

ترش کردن معده مشکلی شایع

محمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و کبد درباره «ریفلاکس و ترش کردن معده و نشانه‌های آن»، اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیماری ریفلاکس بیماری شایعی است که از طریق برگشت غذا از معده به مری ایجاد شده و ناشی از چند علت مهم است.

 

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حدود ۲۵ درصد جامعه دچار ریفلاکس هستند و ۹۹ درصد نیز در طول عمرشان یکبار ترش کردن را تجربه کرده‌اند.

دلایل ریفلاکس و ترش کردن معده و راه‌های درمان

دلایل مهم ریفلاکس معده

این فوق متخصص گوارش و کبد با اشاره به‌دلایل مهم ریفلاکس، افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: اولین دلیل چاقی است. متاسفانه ۶۰ درصد افراد چاق هستند؛ ضمن اینکه دومین دلیل مصرف داروهایی است که افراد خواسته یا ناخواسته مصرف می‌کنند؛ یعنی هر عاملی که باعث شود فشار انتهای تحتانی مری کم شود، در نهایت باعث افزایش ریفلاکس می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: علائم زخم اثنی عشر و راه‌های درمان آن چیست

 

اسحاق حسینی اضافه کرد: متاسفانه از روش تغذیه گذشته که سنتی بود به سمت مصرف فست‌فودها روی آورده‌ایم که مملو از مواد چربی است؛ ضمن اینکه مصرف نوشابه‌ها و پوشیدن لباس‌های تنگ که باعث می‌شود فشار داخل شکم زیاد شود، عامل تشدید ریفلاکس است.

 

بیشتر بخوانید: نشانه‌های سرطان معده چیست؟

 

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مشاهده شده است در حدود ۷۵ درصد افراد دچار ریفلاکس می‌توانند یک فتق بین مری و معده هم داشته باشند. البته آن چیزی که علامت مهم است، ترش کردن است و بعضا می‌تواند درد قفسه سینه نیز به‌همراه داشته باشد که شبیه بیماری قلبی بوده و در برخی اوقات این دو با هم اشتباه تشخیص داده می‌شوند.

 

راه‌های درمان ریفلاکس معده

این فوق متخصص گوارش و کبد متذکر شد:‌ مهم‌تر از همه اینکه می‌توانیم در مراحل اولیه ایجاد ریفلاکس با تغییر سبک زندگی پاسخ مثبتی بگیریم؛ یعنی فرد لاغر شود، غذای چرب،‌ ترشی، ادویه، نوشابه و شکلات را مصرف نکند؛ ضمن اینکه یک تا یک ساعت‌ونیم بعد از خوردن غذا بخوابد؛ در نتیجه رعایت این موارد باعث می‌شود ریفلاکس رفع شود.

 

بیشتر بخوانید: راهکارهای طبیعی برای درمان ریفلاکس معده

 

اسحاق حسینی ابراز داشت:‌ اگر فرد با به‌کار بردن این روش‌ها پاسخ مثبتی دریافت نکرد، به بیمار دارو می‌دهیم و اگر بیماری آن طول کشید نیاز به آندوسکوپی دارد. البته در درجه دوم درمان، درمان دارویی بوده و در درجه‌های بعدی اگر بیماری طول بکشد، بافت معده در بافت مری کاشته می‌شود و هر بافت نابه‌جا در هر قسمت از بدن نیز می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های بدخیم باشد که البته درصد این موارد کم است.

 

وی با اشاره به ایجاد زخم در معده، خاطرنشان کرد: زخم‌های معده همراه با درد شبانه است؛ به شکلی که فرد را بیدار می‌کند و معمولا یک تا سه ساعت پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود که در این حالت این افراد باید آندوسکوپی شوند.

 

منبع: آرمان

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.