2023/12/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
خشونت‌های میانمار از زبان مسلمانان روهینگیا

خشونت‌های میانمار از زبان مسلمانان روهینگیا

دوات آنلاین-

 مقامات میانمار عاقبت موافقت کردند تا خبرنگاران و ناظران حقوق بشر در سازمان ملل در دسترسی محدود از مناطق تحت درگیری بازدید کنند. در همین دیدارهای محدود گروهی از اقلیت‌های مسلمان در صحبت با خبرنگاران موارد تازه ای از خشونت علیه اقلیت‌ها را برملا کردند که تازگی داشت. دولت میانمار در ۹ ماه گذشته دسترسی خبرنگاران و گزارشگران حقوق بشر به شهرهای ملسمان نشین را ممنوع کرده بود.

به گزارش یورونیوز، بامداد یکشنبه گروهی از زنان مسلمان با حضور در میان خبرنگاران گفتند که یک روز قبل مهاجمان با حمله به روستای محل اقامت آن‌ها، مردان و زنان و کودکان بسیاری را ربوده اند.

یک زن با اشاره به فرزند «بازداشت شده» خود گفت: «پسر من تروریست نیست. او را در حالی که در مزرعه کار می‌کرد به اتهام‌های ساختگی دستگیر کردند.» دور اخیر خشونت‌ها در شمال میانمار در ماه اکتبر گذشته آغاز شد. یک ماه بعد نیروهای ارتش به مسلمانان منطقه مااونگدا حمله کردند.

آتش اختلاف میان اقلیت مسلمان و اکثریت بودایی این کشور که از چند سال پیش شعله‌ ور شده بود، با ناتوانی دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح و همراهانش ادامه یافت. مسلمانان نیروهای نظامی دولت را به ارتکاب جرایمی چون قتل عام، تجاوز گروهی و کوچ دادن اجباری خود متهم می‌کنند؛ اتهام‌هایی که در صورت اثبات از جمله موارد جنایت علیه بشریت به حساب می‌آیند. دولت میانمار این اتهام‌ها را از اساس تکذیب کرده است.

همزمان با حضور خبرنگاران در شمال میانمار، ویدیویی دلخراش از زنده زنده سوزاندن یک شهروند میانماری در شبکه‌های اجتماعی فارسی و عربی زبان منتشر شده است. با این که صحت وقوع این فاجعه در میانمار قابل تایید نیست، پیش‌تر گزارش‌های متعددی از سوزاندن افراد در شمال این کشور منتشر شده بود.

سازمان ملل در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که دست‌کم ۷۵هزار نفر از اعضای اقلیت قومی-مذهبی روهینگیا با فرار از خانه و کاشانه خود به بنگلادش پناه برده اند. کمیته حقیقت‌یاب ملل متحد با صدها تن از پناهجویان مصاحبه کرده و مشغول بررسی پرونده نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در این کشور است.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.