2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
خانه‌های خالی متعلق به بانک‌هاست
جریان سوداگری؛ موجب افزایش قیمت مسکن

خانه‌های خالی متعلق به بانک‌هاست

مسکن؛ مشکلی حل نشده برای بخش بزرگی از جامعه. بسیاری در حالی در رویای خانه‌دار شدن هستند که آمارها نشان می‌دهد ۲٫۵ میلیون خانه در کشور خالی است؛ خانه‌هایی که مشاور وزیر راه و شهرسازی می‌گوید اکثرا متعلق به بانک‌ها است.

دوات آنلاین-مسکن؛ مشکلی حل نشده برای بخش بزرگی از جامعه. بسیاری در حالی در رویای خانه‌دار شدن هستند که آمارها نشان می‌دهد ۲٫۵ میلیون خانه در کشور خالی است؛ خانه‌هایی که مشاور وزیر راه و شهرسازی می‌گوید اکثرا متعلق به بانک‌ها است.
حسین عبده تبریزی در برنامه تیتر امشب گفت: بانک مرکزی فشار زیادی به بانک‌ها برای فروش خانه‌های خالی وارد کرده، چون بخش عمده ای از خانه‌های خالی متعلق به بانک‌هاست.
خلاصه‌ای از اظهارات عبده تبریزی را بخوانید:

  • ساخت مسکن لوکس در دولت دهم صورت گرفته است. مازاد مسکن نشان دهنده این نیست که خانه لازم نداریم، برای خانه اولی ها نیازمند مسکن هستیم.
  • در دریافت مالیات بین اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت هست. اگر مسکن را شخص حقیقی ساخته باشد هر زمان که مشخص شود از وی مالیات دریافت می شود اما برای اشخاص حقوقی بعد از سه سال مالیات دریافت می شود و شامل مرور زمان می شود که باید تدبیری اندیشیده شود که بین اشخاص حقیقی و حقوقی در دریافت مالیات فرقی نباشد.
  •  اجرایی شدن مالیات خانه های خالی وقتی است که فروش انجام می شود بنابراین شناسایی خانه های خالی هم سخت است هم برای مسئول مالیات صرف ندارد که بگردد خانه خالی را پیدا کند.
  •  در سال اقتصاد مقاومتی باید به سمت دریافت مالیات پیش برویم اما افزایش مالیات مسکن بر بازار اجاره تاثیر گذار خواهد بود.
  •  ۲ و نیم میلیون مسکن خالی نشان دهنده احتکار نیست، خانه های خالی عرضه شده است اما جریان سوداگری که در جامعه حاکم شده است موجب افزایش قیمت مسکن شده است. یکی از دلایل خانه های خالی نیز این است که رفت و آمد و مهاجرت در شهرهای بزرگ مانند گذشته نیست بلکه آرام تر از قبل شده است. التهاب و رشد جمعیت در شهرهای بزرگ آرام تر شده است، رشد سوداگری موجب افزایش مشکلات مسکن شده است.
  •  قیمت زمین در ایران حباب دارد و باید به میزان زیادی پایین بیاید. دولت می تواند مالیات بر املاک را بگیرد. وی گفت: در سه سال اخیر هیچ تغییری در مسکن اتفاق نیفتاده است. اگر تعداد خانه های خالی در تهران را فقط بخواهیم پرکنیم چیزی حدود یک و نیم میلیون نفر به جمعیت افزوده خواهد شد که در کنار آن مشکلات زیادی همچون ترافیک را نیز به همراه خواهد داشت.
  •  دولت سیاست هایی که تعیین کرده درست است اما به نتیجه نرسیدن آن بخشی به دلیل نبود منابع بوده بخشی به دلیل سوداگری هایی که در بخش مسکن ایجاد شده است. سعی دولت در ساماندهی بخش مسکن بوده است.
  •  کار عمده دولت یازدهم این است که بازار بلند مدت وام مسکن را ایجاد کنیم تا خانه اولی ها صاحب خانه شوند. اگر بانکها با نرخ ۲۰ درصد و ۲۵ درصد وام مسکن را ارائه دهند مردم از عهده وام ها بر نمی آیند و بازهم صاحب خانه نمی شوند. در دولت قبل برای خرید وام تعلق نمی گرفت اما در دولت دهم و یازدهم سیاست ها بر پرداخت وام بوده است تا خرید مسکن آسان تر شود.
12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.