2021/04/22
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲ ارديبهشت
ابهامات بی‌پایان همکاری قرارگاه امام رضا با شهرداری تهران

ابهامات بی‌پایان همکاری قرارگاه امام رضا با شهرداری تهران

شهرداری در زمینه‌ کمک به زائرین اربعین نیز که از قرارگاه امام رضا (ع) کمک گرفته بود، از طریق معاونت امور مناطق، شهرداران مناطق را موظف کرده بود که به حساب قرارگاه پول واریز کنند و حتی سهمیه‌ای هم برای هر منطقه در نظر گرفته بود.

دوات آنلایناین روزها نام «قرارگاه امام رضا(ع)» در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بیش از هر زمانی شنیده می‌شود، زیرا گویا نوع همکاری شهرداری با این قرارگاه شکل تازه ای به خود گرفته است.

گرچه گفته می‌شود مجتمع‌های ترک اعتیاد بهاران به این قرارگاه واگذار شده، اما مسئولان شهرداری این موضوع را رد کرده و می‌گویند این مجتمع‌ها باید به افراد یا سازمان‌هایی واگذار شوند که تخصص لازم را دارند، اما قرارگاه امام رضا در این زمینه تخصص ندارد.

قرارگاه جهادی امام رضا(ع) فعالیت خود را در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با حضور حجت‌الاسلام امردوی در این معاونت به‌طور جدی آغاز کرد. البته فسلفه این همکاری با آمدن شخصی به نام علی‌محمد نائینی به معاونت فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان قائم‌مقام این معاونت، به‌طور جدی شروع شد. آن روزها مقابله با ادیان نوظهور و بسط و تعمیم گفتمان و فرهنگ مدیریت جهادی، تربیت علمی و عملی جوانان مومن و متدین با حفظ روحیه جهادی در راستای آشنایی با درد محرومین از جمله اهدافی بود که این قرارگاه اعلام کرد با جدیت در شهر تهران پیگیری می‌کند. اما امروز این فعالیت گسترده شده و در قالب مدیریت مجتمع‌های بهاران مطرح می‌شود.

در حال حاضر رئیس این قرارگاه حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان است که از دوستان نزدیک شهردار تهران است. البته توسعه همکاری شهرداری تهران با این قرارگاه به دلیل حضور علی‌محمد نائینی قائم‌مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران است. این فرد که خود از بدنه مدیریتی قرارداگاه امام رضا است، بعد از رفتن سید محمدهادی ایازی، به این معاونت آمد و از همان ابتدا همکاری قرارگاه را با شهرداری را آغاز کرد. در ابتدا قرار بود قرارگاه با محوریت مسایل مذهبی و فرهنگی همکاری‌هایی با شهرداری داشته باشد، اما این همکاری افزایش یافته است. در این میان باید به نقش علیرضا شریفی مدیرکل حوزه فرهنگی شهرداری تهران نیز در توسعه این همکاری‌ها اشاره کرد.

بر اساس شنیده‌ها معاون سابق و کنونی فرهنگی و اجتماعی یعنی حجت‌الاسلام امرودی و عبداللهی هر دو با نائینی اختلاف نظر دارند اما به هر دلیل امکان جابه‌جایی او وجود نداشته است.

واگذاری 23 مرکز بهاران به قرارگاه امام رضا

خبر گسترش همکاری قرارگاه امام رضا و شهرداری ازسوی غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران مطرح شد که ار ابتدا با واکنش‌هایی از سوی شهرداری روبه‌رو شد. انصاری با بیان اینکه اسناد متقنی برای اثبات این همکاری در دست دارم و انتظار می‌رود که شهردرای برای این نوع همکاری پاسخ مناسبی داشته باشد به دوات گفت: شهرداری، ۲۳ مرکز بهاران را در سطح مناطق مختلف شهرداری با قرارداد سه ساله و مبلغ نامشخص در اختیار قرارگاه امام رضا(ع) قرار داده در حالی که هویت تشکیلاتی این قرارگاه مشخص نیست. ارتباط شهرداری با این قرراگاه باید مشخص شود. چرا در برابر سوالات مطرح شده کسی پاسخگو نیست و تنها کلی گویی می شود؟ اسنادی دارم که موید تخلف شهرداری تهران در این زمینه است.

تحقیقات به عمل آماده گفته انصاری را تایید می کند برای نمونه یکی از کارمندان منطقه 12 شهرداری تهران به دوات گفت: مدیریت مجتمع بهاران این منطقه مدت‌ها پیش، پس از آمد و شد یک فرد به دفتر معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه، به قرارگاه امام رضا(ع) واگذار شده، البته گویا همکاری های دیگری با این قرارگاه از قبل وجود داشته است.

معاون شهردار: بهاران به قرارگاه واگذار نشده 

اما ناصر امانی، معاون شهردار تهران، همچنان همکاری شهرداری با قرارگاه امام رضا(ع) را منکر می شود. او به دوات گفت: مدیریت مجتمع‌های بهاران باید به کسانی واگذار شود که تخصص‌های لازم را داشته باشند و سازمان بهزیستی نیز آن را تایید کند. بعید می‌دانم این قرارگاه این تخصص را داشته باشد، از این رو هر گونه همکاری شهرداری با قرارگاه در مجتمع‌های بهاران را رد می‌کنم و اگر کسی سندی دارد می‌تواند رو کند.

او با بیان اینکه همکاری شهرداری تهران با این قرارگاه سالهاست در حوزه آسیب اجتماعی و رسیدگی به محرومان در حال انجام است، افزود: مجتمع‌های بهاران باید به کسانی واگذار شود که قصد سودجویی نداشته باشند و بتوانند رفتار انسانی و اسلامی از خود نشان دهند. اگر سازمان مردنهاد یا هر بخش و فردی توانایی لازم را داشته باشد ما استقبال می‌کنیم اگرچه داوطلب برای این موضوع وجود ندارد.

امانی اظهار کرد: مالکیت این مجتمع‌ها نیز به قرارگاه واگذار نشده است. در کنار بهره برداری موضوع واگذاری مالکیت نیز مطرح است که این موضوع را نیز رد می کنیم. شهرداری تهران هیچ ملکی را به این قرارداگاه واگذار نکرده است.

سالاری: معلوم نیست چه کسانی پشت قرارگاه امام رضا هستند

اظهارات امانی در حالی‌است که محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به دوات گفت: تخلف واضحی در این موضوع رخ داده و شورا در حال بررسی بیشتر است. بر اساس اطلاعات کسب شده علاوه بر این مجتمع‌ها، همکاری‌های جدی‌تر با قرارگاه بوده و در حال شکل گرفتن است که باید هرچه سریعتر مانع شد؛ معنایی ندارد که قرارگاهی که معلوم نیست پشت آن چه کسانی هستند، تا این حد در پروژه های شهری نفوذ کنند.

او اافزود: معتقدم تخلف بینی صورت گرفته است اما شهرداری حاضر به پذیرش و توضیح نیست.

آنگونه که غلامرضا انصاری نیز تاکید کرده، شهرداری در زمینه‌ کمک به زائرین اربعین نیز که از قرارگاه امام رضا (ع) کمک گرفته بود، از طریق معاونت امور مناطق، شهرداران مناطق را موظف کرده بود که به حساب قرارگاه پول واریز کنند و حتی سهمیه‌ای هم برای هر منطقه در نظر گرفته بود.

انصاری با بیان این که ما این دستور را مکتوب نداریم، اما اطلاع پیدا کردیم که چنین اتفاقی افتاده است، اظهار کرد: متاسفانه این قرارگاه در اختیار نزدیکان قالیباف است و این شائبه را چند برابر می‌کند.

ازسوی دیگر یکی از فعالان آسیب‌های اجتماعی به دوات گفت: از طرف قرارگاه امام رضا از من برای مدیریت یکی از مجتمع‌های بهاران دعوت شد اما به دلیل مشخص نبودن ساختار و ابهامات بسیار موافقت نکردم.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.