2020/07/08
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
عصر جدید؛ برنامه استعدادیابی با شرکت‌کنندگانی از سراسر ایرانی

عصر جدید؛ برنامه استعدادیابی با شرکت‌کنندگانی از سراسر ایرانی

یکی از ویژگی‌های برنامه عصر جدید این است که شرکت کنندگان از شهرها و مناطق مختلف در این برنامه حضور دارند.

دوات آنلاین-برنامه عصر جدید، برنامه‌ای پرهزینه است که تیمی بزرگ در پشت آن قرار دارند و البته خروجی کار جذاب و دیدنی است. یکی از نکاتی که این برنامه استعدادیابی را تماشایی‌تر می‌کند این است که شرکت‌کنندگانی از سراسر ایران روی صحنه عصر جدید می‌روند. نوشین مجلسی و فاطمه عودباشی در گزارشی در روزنامه جام جم به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که استعدادهای راه یافته به عصر جدید از کدام شهرها و مناطق ایران هستند:

 

شکستن نگاه کلیشه‌ای در عصر جدید

خیلی وقت است که دیگر باید با آن نگاه کهنه ای که به غیر پایتخت نشینان وجود دارد خداحافظی کرد و گفت دوره این حرفهابه سرآمده است. هرچند هنوز قیاس امکانات برخی شهرها با آنچه در تهران وجود دارد، مع الفارق است، اما با همین تفاوتها اهالی شهرهای کوچک و بزرگ ایران در بسیاری از عرصه ها استعدادهای نهفته شان را شکوفا کردند و از دل سختیها خود را به کسانی رساندند که شاید در شرایط بهتری زندگی کرده اند. نمونه آنچه درباره اش می گوییم را می توان در برنامه عصرجدید دید.

 

در این برنامه شرکت کننده هایی از سراسر ایران و حتی اتباع خارجی حضور داشتند و نشان دادند برای بهترین بودن و پرورش استعداد اول از همه باید دست بر زانو زد، بلند شد و منتظر این و آن نماند.

 

با دقت به این موضوع، نگاهی بر توزیع جغرافیایی و درصد فراوانی اهالی استان های مختلف در فصل اول ودوم عصرجدید انداخته ایم تا ببینیم فراتر از نگاه‌های کلیشه ای، به جز پایتخت، سهم هر استان درمیان موفق ترهای عصرجدید چقدر است.

 

رقابت شیرازی ها و تهرانی ها در نیمه نهایی فصل اول

هر فردی در نهادش به دنبال رقابت است و هر چه مراحل عصر جدید جلوتر می رود، این رقابت میان شرکت کنندگان افزایش می یابد. در هر قسمت از مرحله نیمه نهایی فصل اول چهار گروه اجرا کردند که داوران دو تای آنها را برای رای گیری مردمی نامزد کردند.

 

در اینجا نگاهی به شرکت کنندگانی داشتیم که به نیمه نهایی رسیدند تا ببینیم سهم هر استان در این مرحله فصل اول چقدر بوده است. بیشترین تعداد را شیرازی ها (شكوفه عزیزی در بخش عروسک گردانی، گروه سربازان وطن و محمد زارع در بخش های حرکات نمایشی ) داشتند، گرچه تهرانی ها هم از قافله عقب نماندند و گروه ریکو، سعید فتحی روشن و گروه پیرامید (۴۱ نوجوان) هم در این مرحله از تهران بالا آمدند.

 

همچنین محمدمصطفی حصار با نمایش آکروباتیک از شهر قدس استان تهران حضور داشت، از نظر تعداد در پله بعدی، استان البرز با دو نماینده دختران نینجا با نمایش رزمی و گروه نواندیشان با محاسبات ریاضی قرار گرفتند.

 

همچنین رضا ارمند پیشه با خوانندگی از هشتگرد استان البرز هم حضور داشت. در این مرحله همچنین از شهرهای بندر ماهشهر (فاطمه عبادی، نقاشی با شن)، مشهد (گروه پسران خورشید با نمایش حرکات آکروباتیک، ، الیگودرز (مهدی عبدالوند با مچ اندازی ). تبریز (زهرا بهرامی، نمایش ژیمناستیک) و اردبیل (پارسا خائف، خوانندگی) حاضر بودند.

احسان علیخانی در برنامه عصر جدید

مرحله نهایی فصل اول عصر جدید با شرکت‌کنندگانی از شهرهای مختلف

در مرحله نهایی فصل اول، پنج نماینده از شهرهای ماهشهر، اردبیل، تهران، کرج و شیراز حضور داشتند که هرکدام از آنها سعی کردند بهترین کارشان را در این مرحله به نمایش بگذارند.

 

در این رقابت تنگاتنگ فاطمه عبادی که از ماهشهر شرکت کرده بود، توانست در قالب نقاشی با شن بیش از شش میلیون از آرای مردمی را به دست بیاورد و تندیس برگزیده را در دستانش بگیرد.

 

محمد زارع از شیراز و پارسا خانه از اردبیل به ترتیب در رتبه های دوم و سوم این مسابقه ایستادند. روی پله های چهارم و پنجم هم سعید فتحی روشن از تهران و گروه دختران نینجا از البرز قرار گرفتند.

 

دیدنی‌های عصر جدید

تعدادی از شرکت کنندگان هم بودند که در همان مرحله اول با رای داوران حذف شدند یا اگر چهار رای مثبت گرفتند هم در رقابت با دیگر شرکت کنندگان در آرای مردمی، از رفتن به مرحله نیمه نهایی یا بالاتر بازماندند. از میان آنها، اما اجرای چند نفری با استقبال مخاطبان همراه بود و در فضای مجازی نیز دیده شد.

 

این افراد و گروهها از شهرهای مختلف در این رقابت شرکت کرده بودند که تعداد زیادی متعلق به غیر پایتخت نشینان بود تعدادی از این اجراهای خاطره انگیز را مرور کردیم.

 

متفاوت ترین قهوه چی: علی جعفری، مشهور به على قمی اهل زنجان و از شرکت کنندگان فصل اول عصر جدید بود که توانست با اجرای متفاوت و ساده اش خنده به لب داوران و مخاطبان بیاورد و ویدیوهای اجرایش در فضای مجازی هم دست به دست شد.

 

اشک همه درآمد: فاطمه رادمنش، بازیگر جیرفتی شرکت کننده فصل اول بود که در نقش یک مادر شهید روی صحنه آمد و اجرای تاثیرگذارش اشک تماشاچیان را درآورد قدرت بازیگری او را بسیاری ستودند، اما عده ای هم از اینکه این شرکت کننده بازیگر تئاتر است و پیش از این استعدادش کشف شده بود، انتقاد کردند.

 

رودست خوردیم:هادی مرتضی زاده، همان جوان شمالی مشهور فصل اول است که بازیگر بود، اما توانایی اش در این هنر را به گونه ای متفاوت به کار گرفت و به مخاطبان و داوران رودست زد. او ابتدا ادعا کرد براثر تصادف قدرت بیانش را از دست داده است، اما به عشق

محبوبش روی صحنه آمده تا بخواند. در نهایت ولی مشخص شد اینها همه بازی او برای نشان دادن هنر بازیگری اش است، شیوه او مخالفان و موافقان زیادی پیدا کرد و باعث دیده شدن او شد. این بازیگر پس از آن در سریال نوروزی کامیون حضور پیدا کرد.

 

راوی یک قصه واقعی:ناهید عساکره، با اصالت آبادانی در فصل اول به عنوان بازیگر بخشی از زندگی مادرش در دوران جنگ را روی صحنه بازی کرد که برای بسیاری تاثیرگذر بود، او پس از اجرا از واقعی بودن قصه گفت و مادرش را که در سالن حضور داشت به تماشاچیان معرفی کرد، عساکره اکنون بازیگر نقش شهرزاد در بازیمون و ایفاگر نقش راحیل در سریال یلدا است.

 

خوش زبانی: مجتبی خاتمی (خالو مجتبی) در فصل دوم از بندر ماهشهر به عنوان خواننده روی صحنه آمد، خوانندگی او چندان نظر داوران را جلب نکرد؛ بیش از آن خوش صحبتی، پذیرایی از داوران با قهوه و گفتن از سنت قهوه خوری باعث دیده شدن این شرکت کننده در فضای مجازی شد.

 

زود قضاوت نکنیم: احسان دلبندی در فصل دوم برای نشان دادن هنرش در گویندگی و دوبله از کرج به عصرجدید آمد. اجرای او نظر همه داوران را جلب نکرد ولی پس از این اجرا تماشاگران و داوران متوجه نابینایی او شدند که شیوه خاص طرح این موضوع و پس گرفتن رای بشیر حسینی بعد از آن باعث شد ویدیوی حضورش در این برنامه در شبکه های اجتماعی دیده شود.

 

صداهای جادویی: کارزان و عبدالباسط دو برادر سنندجی بودند که هر چند از رسیدن به مرحله نیمه نهایی فصل اول بازماندند، اما با صدا و تکنیک خوبشان در آوازخوانی به زبان مادری طرفدارانی را پیدا کردند و موفق به برگزاری کنسرت شدند. آنها از آریا عظیمی نژاد کارت طلایی دریافت کردند و راهی مرحله دوم در فصل اول شدند، ولی به نیمه نهایی نرسیدند.

 

بودها و نبودها در عصر جدید

تا الان در فصل دوم برنامه، سیستان و بلوچستان نماینده ای در عصر جدید نداشته، این در حالی است که فصل پیشین این استان نماینده ای مثل ساسان پركان داشت که از چابهار شرکت کرده بود و در مرحله اول چهار رای مثبت گرفته و در فصل اول شرکت کننده ای از کرمانشاه و ایلام نبود. در این فصل کرمانشاه با پنج شرکت کننده حاضر است، اما ظاهرا ایلام همچنان شرکت کننده ای ندارد.

 

در فصل دوم شرکت کننده ای از هرمزگان حضور ندارد این برخلاف فصل قبل است که در مرحله اول آن یک درصد شرکت کنندگان متعلق به هرمزگان بود.

 

خراسان جنوبی و شمالی در فصل دوم شرکت کنندهای ندارند، این درحالی است که در مرحله اول فصل اول هرکدام0.5 درصد از شرکت کننده ها را داشتند.

 

در فصل اول 0.5 درصد شرکت کنندگان از اتباع خارجی بودند. در فصل دوم هم یک گروه یعنی  0.71 درصد شرکت کننده ها از افغانستان است.

 

برترین‌های فصل دوم عصر جدید

در میان شرکت کنندگان فصل دوم هم گروه یا افراد زیادی بودند که تاکنون از شهرهای مختلف ایران غیر از پایتخت و دیگر کشورها توانستند چهار رای مثبت بگیرندیا با زنگ طلایی به مرحله دوم و بالاتر راه پیدا کنند.

 

تهران (صفادشت) گروه نسل جدید انوازندگی

البرز کرج: گروه تکاوران (نمایش رزمی تکواندو) / گروه فرشتگان نینجا(نمایش تینجا)

اردبیل: خانواده حضرتی (حرکات نمایشی ورزشی)

آذربایجان غربی (ارومیه): رضا پورجوان (تردستی) ، پارسا سیمین مرام خوانندگی)

آذربایجان (شرقی تبریز): على فریادی (استندآپ کمدی)

فارس (یکی از روستای کازرون/شیراز): امین صالحی تیراندازی نمایشی

 ، مصطفی حسنلو (حرکات نمایشی)

خوزستان (شادگان اندیمشک اهواز و شوشتر): گروه مثلث حرکات نمایشی، عرفان طهماسبی (خوانندگی)

لرستان (الیگودرز ): سجاد رضایی (نمایش تئاتر)

خراسان شمالی (شیروان): محمد داوری حرکات نمایشی با آتش و همدان گروه به نگار (نقاشی سفالی)

 فارس (فسا)، محمد بازوپیشه (حرکات نمایشی)

قزوین (تاکستان)، مهران رحمانی (نقاشی)

کرمان (بم): بهاره سرگل زایی (دوبله)

خراسان رضوی (مشهد): گروه ستاره هشتم (نمایش رزمی ووشو) / مبین درپور (خوانندگی)

کرمانشاه: هیاس حسینی (شیشه گری) / اسراجلیلیان (نمایش تئاتر)

کردستان (کامیاران): محمد پرویزی (خوانندگی)

چهارمحال بختیاری (شهرکرد): ستایش محمد صالح (نقاشی)

مرکزی (ساوه): یونس مسعودی (حرکات نمایشی)

گلستان (گنبدکاووس) رضا نوری(محاسبات ریاضی)

مازندران: رضا عظیمی راد (خوانندگی)

نماینده شهرهای مختلف در یک گروه: گروه مجاز نمایش کمدی، گروه جوانمردان ایران (ورزش زورخانه ای)

افغانستان گروه پرواز (حرکات نمایشی)

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.