2020/08/04
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
مراقب این شگردهای کلاهبرداران لیزینگی باشید

مراقب این شگردهای کلاهبرداران لیزینگی باشید

مردی که به عنوان متهم پرونده کلاهبرداری دستگیر شده هشدارهایی داده است تا شهروندان در دام شیادان نیفتند.

دوات آنلاین-جوانی که متهم است از خریداران خودروهای لیزینگی کلاهبرداری می‌کرد دستگیر شد.

 

چندی قبل مردی با چهره ای آشفته پای در اداره پلیس تهران گذاشت و از رویای برباد رفته خرید خودرویش خبر داد و از ماموران پلیس خواست تا مرد فریبکار را که در یک شرکت لیزینگ خودرو اقدام به کلاهبرداری کرده است دستگیر کنند.

 

به این ترتیب پرونده کلاهبرداری میلیونی برای تحقیقات ویژه در دستور کار ماموران اداره 14 پلیس آگاهی تهران قرار گرفت و کارآگاهان در گام نخست مرد جوان را که طعمه شرکت لیزینگی خودرو شده بود هدف تحقیق قرار دادند. مرد جوان به ماموران گفت: به دنبال خرید خودرو به صورت اقساط بودم تا این که در فضای مجازی با یک شرکت لیزینگ خودرو آشنا شدم و وقتی دیدم دفتر این شرکت در منطقه شمال تهران است به آن اعتماد کردم و پس از تماس تلفنی قرار ملاقات گذاشتم.

 

وی افزود: وقتی وارد شرکت شدم، با یک دفتر لوکس، کارمندان شیک و فضایی آرام روبه رو شدم و در همان ابتدا به آن دفتر اعتماد کردم و پس از پر کردن فرم مشخصات وارد اتاق مدیر شدم و پس از خواندن قراردادی که از قبل نوشته شده بود تصمیم گرفتم خودروی مد نظرم را از آن جا خریداری کنم.

 

مرد جوان گفت: بابت قراردادی که بسته شد حدود یک میلیون تومان برای انجام کارهای اداری و پس از آن پول پیش پرداخت را به حساب مدیر شرکت واریز کردم و قرار شد تا پس از 40 روز کاری خودرویم را تحویل دهند و در زمان تحویل نیز چک های اقساط را در اختیارشان قرار دهم.

 

این جوان ادامه داد: پس از دو ماه هر چه منتظر ماندم خودرو را به من تحویل ندادند و چند روزی از من مهلت خواستند و ادعا کردند با توجه به گران شدن خودروها باید منتظر ثبات قیمت خودرو در بازار باشیم.طعمه کلاهبرداران گفت: هر چه منتظر ماندم خبری نشد تا این که تصمیم گرفتم به شرکت بروم و وقتی به آن جا رفتم متوجه شدم افراد دیگری مثل من پیش پرداخت هایشان را واریز کردند اما نه تنها خودرو به آن ها تحویل داده نشده بود بلکه هیچ کسی در دفتر شرکت نبود که جواب گوی ما باشد.

 

کارآگاهان در همان تحقیقات ابتدایی پی بردند افراد زیادی در این شرکت گرفتار کلاهبرداری شده اند و با توجه به تعداد زیاد پرونده ها که ارزش آن حدود سه میلیارد بود تجسس های فنی آغاز شد.

 

تیم پلیسی در گام نخست مدیر شرکت را که همه پول ها به حسابش واریز شده بود ردیابی و در یک عملیات غافلگیرانه او را دستگیر کرد.

 

حمید 30 ساله که راهی جز اعتراف نداشت به ماموران گفت: من به یکی از دوستانم اعتماد کردم و همه پول ها را به حساب او که ادعا می کرد با شرکت های فروش خودرو در ارتباط است واریز کردم ولی هیچ خودرویی به ما تحویل داده نشد.  در حالی که مشتریان زیادی منتظر تحویل خودرو بودند تصمیم گرفتم شرکت را تعطیل کنم.به این ترتیب کارآگاهان به سراغ همدست این پسر جوان رفتند و این جوان که دارای سابقه کیفری بود نیز در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.حمید که یک کلاهبردار تازه کار است ادعا می کند هیچ وقت قصد کلاهبرداری نداشته و اعتماد به یک دوست باعث شده او به عنوان یک کلاهبردار شناخته شود.

 

حمید که کارشناسی برق و کارشناسی ارشد مدیریت دارد و از روابط عمومی و فن بیان بالایی برخوردار است با دیگر کلاهبرداران یک تفاوت بزرگ دارد و آن هم هشدارهایی است که همچون یک کارشناس می دهد تا دیگر کسی گرفتار کلاهبرداران شرکت های لیزینگی نشود.

 

او در اعترافاتش به خبرنگار خراسان گفت: من ناخواسته وارد این مسیر شدم چون تخصص من چیز دیگری بود، دو سال بود که با مرد جوانی دوست شده بودم که شرایط مالی خوبی داشت و در این مدت همه فکر و تحقیقات خودم را روی بازار خودرو متمرکز کردم و در نهایت با پیشنهاد او یک شرکت لیزینگ خودرو تاسیس کردیم که همه کارها و حساب‌های مالی این شرکت به نام من ثبت شد و قصد داشتم برای خودم یک برند بشوم چون اصلا قصد فریبکاری نداشتم.

 

وی افزود: عمده شرکت های لیزینگ یک کار را انجام می دهند اما با نام های دیگری خودشان را معرفی می کنند تا تفاوت را نشان دهند، به طور مثال می گویند ما شرایط گذار، وا سپاری، پیش فروش و حواله فروش را انجام می دهیم که هیچ یک  از آن ها از نظر کاری فرقی ندارد و تنها از نظر قانونی متفاوت است.

 

حمید ادامه داد: در مدتی که دستگیر شدم متوجه شدم یک جریان در این شرکت ها کلیشه ای است که مردم نباید فریب آن را بخورند، در این شرکت ها نحوه جذب، قراردادها، تبلیغ و فروش تکراری است.

 

این جوان گفت: به طور مثال در شرکت های فروش خودرو برای پیش پرداخت 50 میلیون تومان درخواست می شود اما شرکت های لیزینگی پول ابتدایی را 45 میلیون تومان اعلام می کنند و همین باعث تحریک شدن افراد می شود و در ادامه برخی مشتریان برای اطمینان می گویند شماره افرادی را که از شما خودرو تحویل گرفته اند در اختیارشان قرار دهیم که این شماره ها نیز صوری بوده و قابل اطمینان نیست.وی افزود: این دفاتر لیزینگ برای نوشتن قرارداد مبالغی بین 500 تا یک میلیون و 200 هزار تومان از خریدار می گیرند که من نیز از مشتریان دریافت می کردم و تنها سودی که من از کار لیزینگ قرار بود به دست بیاورم همین پول دریافتی از نوشتن قراردادها بود.

 

حمید درخصوص گران شدن قیمت خودروها و سوء استفاده همکارش در این زمان برای کلاهبرداری گفت: در مدت دو ماه دو بار بازار خودرو با افزایش قیمت مواجه شد و وقتی از دوستم می‌خواستم که خودروها را تحویل دهد ادعا می کرد که بازار ثبات ندارد و خودرو گران شده است و با این بهانه از من خواست تا از مشتریان مهلت بگیرم که مشتریان نیز با توجه به اطلاع داشتن از گران شدن خودرو این فرصت را به ما دادند که پس از دو ماه ماجرای کلاهبرداری لو رفت و مجبور به بسته شدن دفاتر شدیم و من هم خیلی زود دستگیر شدم که خوشبختانه همدستم نیز دستگیر شد و پول ها در حال بازگشت به شاکیان پرونده است.

 

بنا بر این گزارش، متهم برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران اداره 14 پلیس آگاهی تهران قرار دارد.

 

منبع: خراسان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.