2020/08/04
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
طرح DRT یا  فروش صندلی‌های اتوبوس‌های تهران چیست

طرح DRT یا فروش صندلی‌های اتوبوس‌های تهران چیست

خبری منتشر شد مبنی براینکه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران طرحی به نام DRT را به زودی اجرا خواهد کرد که بر اساس آن اتوبوس با یک اپلیکیشن می‌شد اتوبوس‌های عمومی در تهران را دربست کرد خبری که با واکنش شدید روبه رو شد.

دوات آنلاین-صبح جمعه مدیرعامل اتوبوسرانی تهران از طرحی به نام DRTبرای تهران خبر داد که طی آن مسافران می‌توانند قبل از سوار شدن صندلی‌های اتوبوس را از طریق اپلیکشین رزو کنند.

 

بر اساس اعلام مدیرعامل اتوبوس رانی تهران  شیوه کار در DRT به این صورت است که مسافران از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی خود دارند از وجود چنین سرویسی در مکانی که هستند مطلع می‌شوند و اقدام به پرداخت و رزرو صندلی خود می‌کنند. در این شیوه، مسافر سرپا یا ایستاده وجود ندارد و نرخ کرایه آن نیز تابعی از کرایه‌ سرویس‌های دربستی بوده و دارای مصوبه شورای شهر است.

 

شیوه کار در DRT چگونه است

شیوه کار در DRT به این صورت است که مسافران از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی خود دارند از وجود چنین سرویسی در مکانی که هستند مطلع می‌شوند و اقدام به پرداخت و رزرو صندلی خود می‌کنند که نرم‌ازار با توجه به حجم تقاضا و همچنین با توجه به تاریخچه تقاضاها در زمان یا مکان‌های خاص مینی‌بوس یا اتوبوس یا ون به مسیر مورد تقاضا اختصاص می‌دهد.

DRT یا  فروش صندلی‌های اتوبوس‌های تهران چیست

مسافر از طریق اپلیکیشن، ساعات و محل دقیق حرکت را مطلع می‌شود و در زمان سوار شدن رسیدی که اپلیکیشن به آن داده است توسط راننده کنترل خواهد شد و از نکات حائز اهمیت در این طرح این است که وسیله اختصاص یافته از خطوط عادی قرض گرفته نمی‌شود بلکه از ظرفیت مازاد یا از وسیله‌های خاص برای این موضوع استفاده می‌شود.

 

در این شیوه، مسافر سرپا یا ایستاده وجود ندارد و نرخ کرایه آن نیز تابعی از کرایه‌ سرویس‌های دربستی بوده و دارای مصوبه شورای شهر است.

 

از مینی بوس نو استفاده می‌کنیم

این در حالیست که مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران در اینباره می‌گوید:تلاش می‌کنیم در موقعیت‌های دائمی بیشتر از مینی‌بوس‌های نو استفاده شود و اینکه برداشت گران‌ شدن اتوبوس‌های فعلی باشد کاملا غلط است.

 

این سیستم به نوعی سیستم دربستی‌های قبلی محسوب می‌شود و به شکل بهینه‌تر خواهد بود و یک گام می‌تواند در مسیر هوشمندسازی شهر باشد همچنین قیمت اتوبوس‌های DRT از متوسط تاکسی‌های اینترنتی ارزان‌تر خواهد بود و با راحتی بیشتر همراه است همچنین ترافیک و آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

 

هنوز ساعاتی از اعلام این خبر نگذشته بود که واکنش مردم به این شیوه حمل و نقل عمومی باعث عقب نشینی شهرداری شد

پیروز حناچی شهردار تهران در توییتی در حساب توییتر خود نوشت که به مدیر حمل و نقل شهرداری تهران دستور داده چنین طرحی اجرایی نشود و از هر گونه عملی که موجب دغدغه مردم می‌شود جلوگیری شود.

 

واکنش‌ها به طرح DRT

بجز حناچی دیگر مدیران شهرداری نیز به این خبر واکنش نشان دادند محسن پورسیدآقایی معاون حمل‌ونقل شهردار با تکذیب خبر فروش صندلی اتوبوس‌ها گفت: هیچ طرحی برای افزایش هیچ‌گونه هزینه‌ای به شهروندانی که از اتوبوس استفاده می‌کنند نداریم و بلیت اتوبوس هم تا پایان امسال ریالی افزایش نخواهد یافت.

 

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه توضیح نامناسب و شیطنت یک خبرگزاری در فضای ملتهب فعلی باعث بدفهمی از یک ایده استارت‌آپی شد، گفت: اصلا شهرداری قرار نیست چیزی را در خدمات موجود خود تغییر دهد. بلکه یک شرکت خصوصی تقاضای راه‌اندازی یک سیستم اتوبوس‌رانی اینترنتی داده که می‌تواند بخشی از مینی‌بوس‌های نو و احتمالا سرویس‌های دربستی موجود را با استفاده از اپلیکیشن به ظرفیت موجود حمل‌ونقل عمومی اضافه کند.

 

معاون شهردار تهران افزود: این ایده شبیه کاری است که در تاکسیرانی اینترنتی انجام می‌شود. با این تفاوت که اتوبوس دنبال مسافر نمی‌رود، بلکه در ایستگاه خاص آن‌ها را سوار می‌کند. تعداد مسافر هم حداکثر باید به تعداد صندلی‌های اتوبوس یا مینی‌بوس باشد.

 

وی در پایان تصریح کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که کسی بیخود نگرانی درست نکند. اتوبوس‌رانی چه خصوصی و چه بی‌آرتی حق ندارد یک ریال به قیمت بلیتش اضافه کند. خطوط موجود اتوبوس‌رانی و صندلی‌ها هم متعلق به همه مردم است و هیچ‌کس حق ندارد چه با پول و چه بدون پول، صندلی اتوبوس‌های فعلی را رزرو یا اختصاصی کند.

 

لزوم برخورد با مدیرانی که قصد پیش فروش بلیت اتوبوس را دارند

باشگاه خبرنگاران نوشت: الهام فخاری عضو شورای شهر تهران با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در توئیتر به خبر پیش فروش بلیت اتوبوس از سوی شرکت واحد اتوبوسرانی واکنش نشان داد.

 

عضو شورای شهر تهران نوشت: "مصاحبه‌ای در مورد ایده فروش و رزرو صندلی اتوبوس خبری شده. مطرح کردن خبر ایده یا طرح‌هایی که به حق همگان به شهر مربوط است بدون آنکه در شورا (نهاد سیاست‌گذار و ناظر) مطرح و تایید شده باشد آن هم در این شرایط دشوار مردم جای تأمل برخورد و بازخواست فوری دارد. "

 

شورا شهر مجوزی برای فروش صندلی اتوبوس به شهرداری نداده است

علی اعطاء سخنگوی شورای شهر تهران گفت: شورا مجوزی برای فروش صندلی‌های اتوبوس به شهرداری نداده است. دوای درد حمل و نقل تهران فروشی کردن صندلی‌های اتوبوس نیست بلکه توسعه ناوگان است. مسئولین شهری طرح‌هایی مطرح نکنند که تبعیض و نابرابری را در ذهن متبادر می‌کند.

 

با هر گونه صندلی فروشی بدون هماهنگی به شدت برخورد خواهد شد

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در توئیتر نوشت: هر گونه ارائه طرح صندلی فروشی از سوی سازمان اتوبوسرانی تهران بدون هماهنگی با فرمانداری تهران، شورای شهر و هیات تطبیق مصوبات غیرقانونی بوده و با متخلفین در هر جایگاهی به شدت برخورد خواهد شد.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.