2020/08/08
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
گفت‌وگو با کالدرون: جان و زندگی‌ام را به خاطر طرفداران پرسپولیس می‌دهم

گفت‌وگو با کالدرون: جان و زندگی‌ام را به خاطر طرفداران پرسپولیس می‌دهم

مبلغ قرارداد من در اینجا نسبت به جاهای دیگر خیلی کمتر است و تنها تصویری که در ذهنم است این است که ببینیم تمام استادیوم پر از تماشاگر است و ما داریم جشن قهرمانی می‌گیریم.

دوات آنلاین-کالدرون مربی جاافتاده و خاص تیم پرسپولیس است که به گفته خودش کار سختی دارد چرا که سرمربی تیمی شده که سه بار پشت سرهم قهرمان شده‌ است. حالا کالدرون می‌گوید چالشی دارد و آن قهرمانی پرسپولیس برای بار چهارم است.

 

ایران ورزشی مصاحبه‌ای با کالدرون کرده‌است که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

 

*حقیقت این است که از ابتدا احساس می‌کردم در خانه خودم هستم. از روز اولی که اینجا بودم احساس خوبی داشتم و میهمان‌نوازی ایرانی‌ها بی‌نظیر بوده و همیشه احساس کرده‌ام که انگار در خانه خودم هستم. از غذای ایرانی خیلی خوشم می‌آید، همچنین موسیقی ایرانی و علی‌الخصوص از رفتار و کردار مردم خیلی خوشم آمده.

 

پرسپولیس را از قبل میشناختم

 *من این تیم را از قبل می‌شناختم. به خاطر همین آمدم چون می‌دانستم یک چالش سخت و مهم برای من است. تجربه سال‌های طولانی که در فوتبال بودم چیز متفاوتی برای من نبود و از این مطمئن بودم بازیکنانی که سه بار قهرمان شده‌اند می‌توانند برای بار چهارم هم قهرمان شوند. می‌دانم برای اینکه شما سه بار قهرمان شوید، باید شخصیت داشته باشید، کیفیت داشته باشید و از همه مهم‌تر باهوش باشید. از لحظه اول می‌دانستم که باید خیلی کار کنم، صبور باشم تا تیم هرچه زودتر فلسفه فوتبالی من را متوجه شود

 

*ما در سیستم تغییری نداشتیم. من می‌شنوم یا می‌خوانم که می‌گویند شما سیستم‌تان را مدام تغییر می‌دهید. ما فقط دو تا سیستم داشتیم. 2 -4 -4 و 3 -3 -4. فقط نیمه دوم بازی با تراکتور آن هم در ده دقیقه ما با سه دفاع بازی کردیم. ما همیشه با این دو سیستم بازی کردیم که دو سیستم مشابه هستند.

 

*بازیکنان در مسابقات نشان می‌دهند عملکرد خوبی دارند یا نه. همه چیز از قبل در تمرینات کار و هماهنگ شده. با کارهای تاکتیکی و تمریناتی که انجام می‌دهیم و ویدئوهایی که برای بازیکنان می‌گذاریم این مسائل در تمام طول هفته تکرار می‌شود. بازیکنانی هستند که خیلی سریع متوجه می‌شوند، بازیکنانی هم هستند که یا شاید نمی‌خواهند متوجه شوند یا کمی برایشان سخت است متوجه شدن تغییرات. وظیفه من این است که همه‌شان را قانع کنم که این فلسفه من به نفع همه ما خواهد بود.

 

*قبل از فصل لیستی را ارائه دادم که جونیور آخرین گزینه‌اش بود. نمی‌دانم آیا مذاکرات خوب پیش نرفت یا پول نبود، ولی با توجه به بودجه‌ای که داشتیم می‌توانستیم یک بازیکن جوان را بیاوریم که امیدوار باشیم به آینده‌اش. این در واقع یک قمار بود، ما با آوردن یک مهاجم جوان قمار کردیم اما یک باشگاه بزرگ باید با پول بیشتری قمار کند، برای آسیا و لیگ داخلی. مهاجم ما از تمام مهاجمان تیم‌های دیگر ارزان‌تر است و این ریسک همین چیزی است که شما دیدید اتفاق افتاد. این بازیکن راندمان خوبی نداشت.

 

* به جونیور فرصت دوباره نمی‌دهم مگر اینکه ببینم تغییر کرده است  در حال حاضر تیم و باشگاه به سمت جلو می‌روند و مربی باید کسی را انتخاب کند که از همه بهتر باشد.باید جونیور برود تا بتوانیم جابه‌جا کنیم. باید تا ژانویه صبر کنیم.

 

فرصت سازی برای کنعانی

*سیدجلال در دو بازی اول فیکس بود. بعد از آن احساس کردم که باید فرصتی به کنعانی بدهم. کنعانی خیلی خوب بازی کرد. من بازیکنی که خوب کار کند برایم فرقی نمی‌کند، از بازی بیرونش نمی‌آورم. بعد سید مصدوم شد و دیدم کنعانی همچنان دارد خوب کار می‌کند و وقتی بازیکنی خوب کار می‌کند دلیلی ندارد که شما تغییری ایجاد کنید. به سید باید درباره رفتار و منشی که به‌عنوان کاپیتان دارد تبریک بگویم چون ایشان چه در زمین باشد چه نباشد به بازیکنان کمک می‌کند و به خاطر همین کاپیتان است.

 

رفتار او نمونه است و به تصمیم مربی احترام می‌گذارد که آیا بازی کند یا نکند. برای من هم سخت است بازیکنی را که چنین رفتار و افکار مثبتی دارد روی نیمکت داشته باشم. ولی وظیفه من این است تصمیماتی بگیرم که تیم برنده شود و من مسئولیت تصمیماتم را می‌پذیرم.

 

*من بعد از بازی تراکتور تصمیم گرفتم کنعانی را در زمین قرار دهم و او هم جواب داد. اگر فردا روزی به سید هم نیاز داشته باشیم او همیشه آماده است و عملکرد خوبی خواهد داشت و دیگر کم‌کم با فلسفه کار من آشنا شده. این فقط نظر شخصی من بود که به کنعانی بازی بدهم ضمن اینکه کنعانی هم بازیکن تیم ملی است. هیچ دلیل دیگری وجود ندارد.

 

*سبک من طوری است که ما بازی می‌کنیم تا بتوانیم گل‌های زیادی بزنیم. می‌دانم در لیگ ایران کار سخت است چون تیم‌ها از نظر فیزیکی خوبند و خوب دفاع می‌کنند.

 

بازی روی زمین

*برای تیمی که می‌خواهد قهرمان شود فرقی نمی‌کند و همه بازیکنان باید بتوانند گل بزنند. یک تیم قهرمان باید بتواند در ضربات شروع مجدد، در موقعیت‌های تک به تک یا ضدحمله گل بزند و من دیده‌ام که این تیم همیشه در ضدحمله موفق بوده است.

 

من دارم سعی می‌کنم که مثل بازی آخر از بیرانوند روی زمین شروع کنیم، جلو بیاییم و برسیم به دروازه حریف. برای یک تیم بزرگ علیپور کافی نیست چون لیگ طولانی است و ما یک نفر دیگر نیاز داریم تا کنار علیپور کمک کند.

 

*من فکر می‌کنم فدراسیون باید به باشگاه‌ها کمک کند تا بازیکنان زودتر به تیم‌شان ملحق شوند. نمی‌گویم مثل همه جای دنیا بازیکنان با هواپیمای اختصاصی برگردند.

 

ولی اگر امکان دارد تک‌تک‌شان بتوانند زودتر خودشان را به تیم برسانند چون بازی قبل از بحرین که بیرون از خانه بازی کردند می‌گفتند اضافه‌بار داشتند و این یک روز سفرشان را به تأخیر انداخت. این یک چیز غیرممکن است.

قهرمانی پرسپولیس برای بار چهارم، بزرگترین چالش کالدرون

از بچه‌ها راضی هستم

* من از لحاظ فیزیکی از بچه‌ها راضی هستم. از من پرسیده بودند در یک بازی دقیقه آخر گل خوردیم و آیا به خاطر شرایط فیزیکی بازیکنان بود. ما یک سیستم کنترل جهانی که همه جای دنیا استفاده می‌شود داریم که مشخص می‌کند سطح آمادگی جسمی تیم چطور است. این باعث می‌شود که شما بازی را ببرید. برای بردن بازی مسلماً شما نیاز دارید که از نظر فیزیکی آماده باشید.

 

ما از سیستم «جی پی اس» استفاده می‌کنیم که یک شاخص جهانی است، که در اروپا و جام جهانی استفاده می‌شود. در لیگ قهرمانان اروپا طبق آماری که داریم فقط یک تیم است که بیشتر از ما می‌دود.

 

در لیگ قهرمانان اتلتیکو مادرید و یوونتوس را دیدیم که همه تیم‌ 114 کیلومتر دوندگی داشتند. میزان دوندگی بازیکنان آژاکس در همان هفته 116 کیلومتر بود. در بازی شهر خودرو ما 6/120 کیلومتر دویدیم. به نظرم ما در سطح فوق‌العاده‌ای هستیم. از کار بدنی بچه‌ها خیلی راضی هستیم و خیال‌مان راحت است.

چالش بزرگ من تکرار قهرمانی است.اصلاً به خاطر همین آمده‌ام. قهرمانی چهارم خیلی خوب و باورنکردنی خواهد بود.

 

رویای قهرمانی با پرسپولیس

* الان دارم جانم و زندگی‌ام را می‌دهم برای افرادی که من را آوردند و بخصوص به خاطر طرفداران این باشگاه. هم شما می‌دانید هم من که ما از لحاظ داشتن بهترین طرفداران در رده سوم دنیا هستیم.

 

من این چالش را پذیرفتم. مبلغ قرارداد من در اینجا نسبت به جاهای دیگر خیلی کمتر است و تنها تصویری که در ذهنم است این است که ببینیم تمام استادیوم پر از تماشاگر است و ما داریم جشن قهرمانی می‌گیریم.

قهرمانی پرسپولیس برای بار چهارم، بزرگترین چالش کالدرون

در ایران به افرادی که مسئولیت مهمی دارند احترام زیادی گذاشته می‌شود، به همین خاطر وقتی در تمرین خودم دروازه‌ها را هل می‌دهم، به من اجازه نمی‌دهند. آن روز زمین باران آمده بود، آب در زمین بود و من به ایشان نشان دادم چطور آب را با تی پخش کنید، برای اینکه در آرژانتین در خانواده من همه عادت کرده‌ایم به کار کردن. من جانم را برای باشگاهی که به من اطمینان کرده می‌دهم تا بتوانیم شادی که شایسته هواداران‌مان است را به آنها بدهیم.

 

پرداخت دستمزد و طلب از باشگاه

*حقیقت این است که باشگاه 20درصد قسط اول از قراردادم را پرداخت کرده. می‌دانم که باشگاه مشکلات اقتصادی دارد و من به باشگاه کمک می‌کنم. من در این مدت چه پول گرفته باشم چه نه همیشه حسن‌نیتم را ثابت کرده‌ام و همیشه به این رفتارم ادامه می‌دهم. به باشگاه هم گفتم وقت این است به بازیکنانی که از سال پیش طلب دارند پول پرداخت شود. امروز (دوشنبه) از من پرسیدند می‌خواهید مهاجم بیاورید اما گفتم قبل از آن باید پول بازیکنان پرداخت شود و بعد پول من و دستیارانم. فکر می‌کنم باشگاه باید برای این رفتار و منش ما ارزش قائل شود و آنها هم به وظایف‌شان عمل کنند و پرداخت کنند.

 

قهرمانی پرسپولیس برای بار چهارم، بزرگترین چالش کالدرون

 *ما هم مدعی قهرمانی هستیم و شانس قهرمانی داریم. برتری کوچک ما این است که با تیم‌های بزرگ بازی کرده‌ایم و حالا تیم‌های بزرگ در ادامه لیگ باید با هم بازی کنند و مسلماً ما باید همه بازی‌های‌مان را ببریم. البته باید بازی کنیم و ببریم. نمی‌شود از قبل گفت ما برده‌ایم. هر بازی یک فینال است و امیدوارم موفق شویم.

 

 *بهترین تصویر طرفداران‌مان هستند و شادی که در چهره بازیکنان در بازی آخر دیدم. چیزی که از ته قلبم دوست دارم اتفاق بیفتد این است که چه ببرم، چه ببازم نتیجه در زمین اتفاق بیفتد نه بیرون از زمین. در بازی آخر استقلال دیدم که یک گل حریف توسط داور مردود اعلام شد و یک خطای هند که پنالتی بود را داور سوت نزد. این تصویری است که من از فوتبال ایران دوست ندارم.

 

امیدوارم چه ببرم، چه ببازم در زمین باشد. این تصویری که در بازی آخر استقلال دیدیم دوست ندارم برای تیم دیگری اتفاق بیفتد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.