2020/06/05
۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
آیا فیلم خانه پدری سانسور شده است

آیا فیلم خانه پدری سانسور شده است

خانه پدری یکی از آثار برجسته سینمای ایران و از بهترین فیلم های آقای عیاری است که به دلیل صحنهای خشن از نمایش آن در فضای عمومی جلوگیری شده بود.

دوات آنلاین-خانه پدری به‌دلیل وجود صحنه‌های خشن در ابتدای فیلم به‌مدت 9 سال توقیف بود اما اکنون که فیلم اکران شده این سوال پیش آمده که آیا خانه پدری سانسور شده است.

 

آنطور که منتقدان می‌گویند؛  صحنه‌های کشته شدن و چال کردن دختر که سکانس‌های ابتدایی این فیلم را تشکیل می‌دهند، صحنه‌های خشن توصیف شده اند و منجر به توقیف فیلم شده است. به همین دلیل منتقدان می‌گویند ساختار فیلم عیاری به گونه‌ای است که اگر سکانس‌هایی ابتدایی این فیلم حذف می‌شد، فیلم تا حد زیادی تبدیل به فیلمی گنگ می‌شد و مفهوم خود را از دست می‌داد.

 

اکنون معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی توضیح داده است: با اصلاح صحنه مورد مناقشه «خانه پدری» این فیلم هیچ مشکلی برای اکران عمومی ندارد.‌

 

محمدمهدی طباطبایی نژاد بیان کرد: خانه پدری یکی از آثار برجسته سینمای ایران و از بهترین فیلم های آقای عیاری است که به دلیل صحنهای خشن از نمایش آن در فضای عمومی جلوگیری شده بود، البته برای اکران در گروه هنر و تجربه پروانه داشت اما خود آقای عیاری تمایلی به این کار نداشت.

 

او با تاکید براینکه فیلم خانه پدری در نقد تحجر است و نه سنت، افزود: بر اساس گفت‌وگوهایی که با آقای عیاری انجام شد با اصلاح صحنه مورد مناقشه و خشن به گونهای که به کلیت فیلم آسیب وارد نشود، آن را آماده اکران کردیم و الان صحنهای که مشکل بود اصلاح شده است.

 

اکنون  فیلم خانه پدری قرار است در چهارچوب طرح رده بندی سنی و در رده بندی ۱۵+ سال و به شکل محدود در ۱۵ سالن سینما اکران شود. با این تفاصیل به نوشته ایرنا فیلم خانه پدری با سانسورهای زیادی مواجه نشده است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.