2020/07/05
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
بیرانوند 64درصد پنالتی‌ها رامهار کرده است

بیرانوند 64درصد پنالتی‌ها رامهار کرده است

بیرانوندتا قبل از جام‌جهانی 2018، یک دروازه‌بان بسیار خوب و یک پنالتی‌گیر معمولی بود اما پس از پنالتی رونالدو ماجرا برای او عوض شد.

دوات آنلاین-از 14‌بازیکن آخری که مقابل بیرانوند پشت ضربه پنالتی ایستاده‌اند، فقط 5 نفر سرنوشتی بجز ناکامی داشتند. علیرضا بیرانوند با مهار سومین پنالتی در جریان بازی‌های رسمی تیم ملی، در این زمینه رکورددار شد.

 

خراسان ورزشی نوشت: او هر 3 پنالتی را، در فاصله تقریبا 15‌ماه مهار کرد. او ابتدا در جام‌جهانی پنالتی رونالدو را گرفت، سپس در جام ملت‌ها پنالتی احمد مبارک را دفع کرد و در بازی با کامبوج، سوکپنگ را در گلزنی ناکام گذاشت. آمار پنالتی‌های بیرانوند در این مدت اما، از این رکورد هم عجیب‌تر بوده است.

 

تا قبل از جام‌جهانی 2018، بیرانوند یک دروازه‌بان بسیار خوب و یک پنالتی‌گیر معمولی بود. پس از پنالتی رونالدو اما، ماجرا برای او عوض شد. بیرانوند هنوز هم دروازه‌بان بسیار خوبی است اما حالا، یک پنالتی‌گیر فوق‌العاده به حساب می‌آید. از پنالتی رونالدو تا امروز، 14 نفر به بیرانوند پنالتی زده‌اند و 9 نفرشان، در گلزنی ناکام بودند. آمار 7. 35 درصد گل شدن پنالتی‌ها، که برای دروازه‌بان‌های مطرح جهان هم کم سابقه است و معمولا این عدد، برای بیشتر دروازه‌بان‌ها حتی آلیسون و تراشتگن به بالاتر از 70 درصد می‌رسد. عمر السوما در جام ملت‌ها، لوسیانو پریرا و روح‌ا... سیف‌اللهی در لیگ برتر، بهنام برزای در جام حذفی و یویا اوساکا در جام ملت‌های آسیا، بازیکنانی هستند که در این مدت پنالتی‌شان را مقابل بیرانوند گل کرده‌اند.

 

در لیست کسانی که مقابل او پنالتی از دست دادند هم، نام‌های بزرگی دیده می‌شود. بیرانوند پس از رونالدو، پنالتی مبارک در جام‌ملت‌ها، علی کریمی در دربی تهران و سوکپنگ در بازی با کامبوج را گرفت. در بازی پرسپولیس و پدیده جام حذفی فصل پیش که به ضربات پنالتی کشید هم او با مهار پنالتی نعمتی، پرسپولیس را به مرحله بعدی فرستاد. حتی اگر قرار باشد فقط پنالتی‌هایی که توسط بیرانوند سیو شده‌اند را محاسبه کنیم، او توانسته نیمی از پنالتی‌هایش را مهار کند.

 

علاوه‌بر این 5 نفر که پنالتی‌شان توسط بیرانوند مهار شده، 4 نفر هم خودشان پنالتی را بیرون زدند. موضوعی که نشان می‌دهد مهارت او در ضربات پنالتی، تا چه حد فشار روانی روی بازیکنان حریف ایجاد می‌کند. فرشید اسماعیلی در دربی تهران و مهدی کیانی در نیمه‌نهایی جام‌حذفی فصل پیش، مهم‌ترین نمونه‌ها بودند. پنالتی‌هایی که هر‌کدام گل می‌شد، شاید یک جام را از پرسپولیس دریغ می‌کرد. در ضربات پنالتی جام حذفی مقابل پدیده هم ریگی و مرادمند، آنقدر سعی کردند توپ را محکم و زاویه‌دار بزنند که ضربه‌شان به جایی غیر از چارچوب دروازه رفت.

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.