2020/02/18
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ بهمن
خلاصه داستان سریال پناه آخر + گفت‌وگو با بازیگران

خلاصه داستان سریال پناه آخر + گفت‌وگو با بازیگران

داستان سریال پناه آخر قصه آدم هایی است که به واسطه اتفاقاتی که برایشان رخ می دهد، باعث می شود برایشان عاشورا شکل بگیرد و حالا باید بین حقیقت و منفعت فردی یکی را انتخاب کنند.

دوات آنلاین-سریال پناه آخر سریالی است که در ایام اربعین پخش می‌شود. این سریال داستانی قوی، کارگردانی خوب و بازی‌های درخشانی دارد.

 

سریال پناه آخر که نامش قبلا مجلس حیرانی در 10 قسمت به سفارش سیما فیلم ساخته می شود و ایام اربعین روانه آنتن می شود.

 

خلاصه داستان سریال پناه آخر

حاج مرتضی از آن قدیمی های محل است که همه روی او حساب باز می کنند، اما او، فرزندانش و دیگر اعضای خانواده اش با ماجراهایی روبه رو می شوند...

 

ممکن است با شنیدن چنین خلاصه داستانی ناخودآگاه با خودتان بگویید که می خواهیم یك داستان تکراری را شاهد باشیم، اما این طور نیست و قرار هم نیست شاهدیك قصه کلیشه ای باشید، چراکه عوامل سریال مجلس حیرانی با ساخت این اثر به دنبال این موضوع رفته اند که چگونه می شود عاشورا هم برای ما و در این دوره و زمانه شکل بگیرد؟

 

البته این موضوعی است که ممکن است هرکدام از ما به آن فکر کرده باشیم که چگونه می شود عاشورا هم برای ما شکل بگیرد؛ حتی ممکن است به دنبال پاسخ این سؤال هم برویم و در خودمان هم کشف و شهودکرده باشیم. همین دغدغه باعث شده تا عوامل سریال مجلس حیرانی هم به دنبال چنین موضوعی بروند و آن را دستمایه ساخت یك سریال قرار بدهند.

 

داستان سریال مجلس حیرانی که به سفارش سیمافیلم تولید می شود، درباره قصه آدم هایی است که به واسطه اتفاقاتی که برایشان رخ می دهد، باعث می شود برایشان عاشورا شکل بگیرد و حالا باید بین حقیقت و منفعت فردی یکی را انتخاب کنند. شاید شنیدن چنین واژه هایی در ظاهر ساده باشد، اما بسیار معنای عمیقی دارد و هر فردی وقتی در چنین موقعیتی قرار میگیرد، واکنش های متفاوتی هم نشان می دهد.

 

بازیگران سریال پناه آخر

فیلمنامه این سریال به تهیه کنندگی داوود شاه بابایی را صادق خوشحال نوشته و داریوش یاری کارگردانی را به عهده دارد. نقش حاج مرتضای داستان این سریال را بیژن امکانیان بازی می کندکه جزو بازیگران گزیده کار است و آخرین کار تلویزیونی او سال گذشته پخش شد که در سریال پدر به کارگردانی بهرنگ توفیقی بازی کرده بود. در کنار امکانیان بازیگران دیگری همچون افسر اسدی، امین زندگانی، عباس غزالی، حدیث میرامینی ،سیما خضرآبادی، تبسم هاشمی، کاظم هژیرآزاد، مهدی فقیه و ... هم بازی می کنند.

 

گفت‌وگو با کارگردان سریال پناه آخر

مسلما وقتی کارگردانی می خواهد سکانداری کاری را به عهده بگیرد. دلایل خودش را دارد. وقتی این سؤال را از داریوش یاری، می پرسم که چطور شد به سمت ساخت یك كار مذهبی برای ایام اربعین و آن هم با نام مجلس حیرانی رفته، به جام جم می گوید: شناسنامه من در این حوزه روشن است و کارهایی همچون تله فیلم حبیب، سریال هاتف، اثر سینمایی کربلا جغرافیای یك تاریخ و ... ساخته ام. این آثار نشان می دهد نسبت به چنین حوزه ای دغدغه دارم و دوست دارم کارهایی که می سازم به اندازه فضای عاشورا عمق داشته باشد. این ادعای بزرگی است، اما دوست دارم با شناخت و معرفت زیادی ساخته شود البته آثاری که با محوریت عاشورا ساخته می شود، گاهی به سمت شعار حرکت می کند و برخی مواقع هم سازندگان آثار نمایشی با برنامه های تلویزیون ناخودآگاه به این سمت حرکت می کنند.

 

به همین دلیل مفاهیم تکراری می شود، حتی این تکرار در زبان کارشناسان هم رخ می دهد، انگار که همه آنها در یك مدرسه این موارد را یاد گرفتند. این در حالی است که ما باید با شناخت و معرفت در این حوزه حرکت کنیم. اینها صحبت های یاری، کارگردان است.

 

یاری در بخشی دیگر از صحبت هایش می گوید: بنابراین ما در مجلس حیرانی به سمت تکرار حرکت نکرده ایم واین سریال در جست و جوی این است که چگونه می شود عاشورا برای ما هم شکل بگیرد؟ اگر دقت کرده باشید قدیم ها مادران گاهی می گفتند که دلم عاشورایی است. این جمله معنای عمیقی دارد. بنابراین ما برای تك تك افراد قصه که برای حسین (ع) سینه زنی می کنند، عاشورا را شکل می دهیم و شخصیت ها باید بین واقعیت و حقیقت و منفعت فردی یکی را انتخاب کنند.

 

این کارگردان به دلیل تجربه خوبی که با بیژن امکانیان در سریال خانه ای روی تپه داشته، او را برای نقش حاج مرتضی انتخاب کرده است. او نمی خواست برای این نقش به سراغ میانسالان تلویزیون و سینما برود که همیشه نقش حاجی ها را بازی می کنند، بلکه می خواست ساختارشکنی کند، به همین دلیل امکانیان را برای این نقش انتخاب کرد. همچنین دیگر بازیگران این سریال همچون امین زندگانی، عباس غزالی و ... هم نقش های متفاوتی بازی می کنند.

 

یکی دیگر از نقش های مهم قصه، نقش فاطمه، همسر حاج مرتضی بوده و یاری برای این شخصیت به انتخاب افسر اسدی رسیده و او نقش یك بانوی تمام عیار قصه را بازی می کند.

 

گفت‌وگو با عباس غزالی

عباس غزالی از آن دست بازیگرانی است که وسواس های خاص خودش را برای پذیرش کارهایش دارد، به همین دلیل سعی می کند نقش هایی را انتخاب کند که برایش چالش به همراه داشته باشد. خودش معتقد است مردم باید قضاوت کنند که تا چه میزان موفق بوده است. از سوی دیگر وقتی نام یك كار مناسبتی هم به میان می آید. غزالی به این موضوع توجه می کند که صرفا کار شعاری نباشد و مفاهیم عمیق برای مخاطب داشته باشد و قصه خیلی خوب روایت شود.

 

وقتی داریوش یاری به او پیشنهاد بازی در سریال مجلس حیرانی یا پناه آخر را داد، سابقه همکاری قبلی او با یاری در ساخت تله فیلم حرف مردم که نقش اصلی را در کنار داریوش ارجمند بازی می کرد، تائیر زیادی داشت. ضمن این که قصه این سریال را دوست داشت. نکته جالب این است که قرار بود او نقش بهروز، داماد حاج مرتضی را بازی کند اما به گفته خودش این نقش را دوست نداشت و به یاری گفت که شبیه نقش بهروز را بازی کرده و در کارنامه هنری اش به ثبت رسیده است، به همین دلیل ترجیح داد که نقش امیرعلی را بازی کند.

 

غزالی درباره این نقش می گوید: نقش امیرعلی برایم متفاوت بود و جای خالی اش در پرونده کاری ام به چشم می خورد. این نقش از این لحاظ برایم جذابیت داشت که بعد از ۳۰ سال به ایران برمی گردد و به دنبال کینه اش هم آمده است. اگر این شخص در ایران بود، اینقدر برایم مهم نبود اما وقتی سال ها در خارج از ایران زندگی می کرد و کینه اش را فراموش نکرده، من را به چالش برای بازی دعوت می کرد. به قول معروف امیر علی سعی می کند زهرش را بریزد. همه این موارد من را برای انتخاب نقش جذب کرد.

 

به نظر این بازیگر، بهترین آثار نمایشی، آنهایی هستند که کارگردان و بازیگران تعامل خوبی با هم داشته باشند وی ادامه می دهد: خوشبختانه در سریال مجلس حیرانی تعامل بسیار خوبی حاکم است و آقای یاری این اجازه را به بازیگران می دهد تا پیشنهادهای جذاب شان را که باعث می شود شخصیت حرکت به سمت جلو داشته باشد، بدهند. باید تاکید کنم که تمام پیشنهادها از فیلتر ذھنی آقای یاری رد می شود و او سعی می کند در یك فضای صمیمی کار را جلو ببرد.

 

گفت و گو با امین زندگانی

شاید برایتان جالب باشد که امین زندگانی به چه دلیل تصمیم گرفت در سریال مجلس حیرانی یا پناه آخر بازی کند. مهمترین دلیل این بازیگر برای ایفای نقش در این اثر، حضور داریوش یاری در کسوت کارگردان بود. او در این باره می گوید: آقای یاری نه تنها دوست قدیمی من، بلکه بسیار هم دوست داشتنی است و علاقه مند بودم با او کار کنم. آقای شاه بابایی، تهیه کننده هم جوان خوش آتیه ای است. وقتی نقش را خواندم برخلاف انتظارم نقش مثبتی نبود. البته منفی هم نیست، بلکه چرخش هایی دارد که همین شخصیت را برایم جذاب کرد.

 

یکی دیگر از ویژگی های سریال مجلس حیرانی یا پناه آخر از نگاه زندگانی، مناسبتی بودنش است و این که حضور بازیگران حرفه ای همچون بیژن امکانیان، عباس غزالی، حدیث میرامینی و ... نویدبخش کاری با ریتم مناسب است که ارتباط خوبی هم با مخاطبان برقرار می کند. من هم در این سریال نقش بهروز را یاری می کنم که کارش در بازار است توضیح بیشتری نمی توانم بدهم، چون قصه لو می رودا

 

زندگانی معتقد است که داریوش یاری از آن نوع کارگردانانی است که می گوید کار برای همه است، نه اینکه فقط او سازنده کار است و به همین دلیل سعی می کند پیشنهاد بازیگران را هنگام باری با ادله قبول یا رد کند این بازیگر می گوید: مشتری هر اثر فرهنگی که ساخته می شود، مردم هستند. بنابراین باید به همه احترام گذاشت و کاری ساخت که بتوان از آن دفاع کرد.

 

منبع: جام جم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.