2020/06/04
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
اخراج استراماچونی بی انصافی است

اخراج استراماچونی بی انصافی است

تغییر رویه اخیر استراماچونی و حضورش در نشست‌های خبری که در تضاد با بایکوت کامل این نشست‌ها در دو هفته نخست فصل جاری بود، نشان می‌دهد که حساب کار دست وی آمده است

دوات آنلاین-راجع به اینکه اگر استقلال دربی جدید را ببازد، با سرمربی ایتالیایی‌اش چه خواهد کرد، نقل‌قول‌های متفاوتی صورت گرفته است. مدیرعامل آبی‌ها تصریح کرده است باخت احتمالی هم باعث اخراج آندره‌آ استراماچونی نخواهد شد اما حرف‌های او را جدی نگیرید زیرا امواج شهرآورد معمولاً چنان مخرب‌اند که اگر مدیران به حفظ مربیان ناکام پافشاری کنند، خودشان رفتنی خواهند شد.

 

ایران ورزشی نوشت: بحث اساسی‌تر این است که استقلال استراماچونی را برای چه آورده است و از او چه انتظاراتی دارد؟ آیا او را صاحب این منصب کرده که صرف‌نظر از هر نتیجه حاصله در طول یک لیگ 9 ماهه دربی‌های رفت و برگشت را ببرد و یا او را به تهران آورده که تیمی را بسازد که فراتر از بحث دربی‌ها مدعی جدی هر جامی باشد که فرارویش قرار دارد؟ این سؤالی است که بر‌اساس رفتارهای ضد و نقیض مدیران استقلال و حرف‌های شعارگونه آنها پاسخ روشنی را بر آن نمی‌توان یافت.

 

«او» نمی‌داند به کجا آمده است

عکس‌العمل‌های تند ولی تا حدی قابل فهم این مربی اروپایی نیز تشخیص شرایط او را سخت کرده و مشخص نیست تا چه میزان باید پای او ایستاد. لگدپرانی او به محیط و حاضران در کنفرانس مطبوعاتی دیدار اول آبی‌ها در لیگ نوزدهم بیش از آنکه خبر از قاطعیت وی بدهد، مردی را فراروی ناظران قرار داد که انگار خودش را بالاتر از کل جامعه فوتبال ایران می‌داند و تو گویی او یک تافته جدابافته است، حال آنکه اینتر ایتالیا، او  را حتی برای یک فصل هم تحمل نکرد و عذر او را در فوتبال کشور چک نیز بسیار زود خواستند. اینکه او نظم و ترتیب را در برخورد با خود و نیازهایش از کارفرمایان خود و مدیران لیگ بخواهد، زیاده‌خواهی نیست و با اصول ورزش حرفه‌ای همخوانی دارد اما اینکه او اصول و عرف‌های کاری ما را نپذیرد و خود را فراتر از قواعد جاری - خوب یا بد - فوتبال ایران بداند، نشانگر این است که وی بدون مطالعه لازم و بررسی‌های ضروری به ایران آمده و در نتیجه دیر یا زود زمین خواهد خورد و باید با جارو و خاک‌انداز از روی زمین جمع‌اش کرد!

 

عرصه ملاحظات ویژه

فوتبال در ایران و به‌ویژه لیگ آن مجموعه‌ای از حسابگری‌ها و ملاحظات ویژه است و اگر از همین امروز فردای خود را نبینی، کمر قتل خویش را بسته‌ای.

ایران ورزشی نوشت: دیرزمانی است که تکلیف لیگ‌ها و قهرمانی‌ها و جام‌ها فقط بر‌اساس نتایج داخل زمین تعیین نمی‌شود و باید مناسبات خوب بیرون زمین و صلاح و مصلحت‌هایی را که از درون فوتبال باشگاهی ما نشأت می‌گیرد، در دستور کار و مرکز توجه قرار داد تا بتوان به مقاصد ورزشی رسید و به واقع باید «بد» باشید تا «خوب» جلوه کنید و اگر «آندره‌آ» این را طی حضور سه ماه و نیمه‌اش در فوتبال ایران نفهمیده باشد، یک مرد حرفه‌ای نیست و اصولاً به درد فوتبال ایران نمی‌خورد و در تیم‌های کوچک‌تر و پایین‌تر از استقلال هم محو خواهد شد.

 

نشانه‌های تغییر رویه

تغییر رویه اخیر استراماچونی و حضورش در نشست‌های خبری که در تضاد با بایکوت کامل این نشست‌ها در دو هفته نخست فصل جاری بود، نشان می‌دهد که حساب کار دست وی آمده است اما بی‌انصافی است اگر آندره‌آ دربی را ببازد و فقط بر‌اساس نتایج چهار هفته اول لیگ عذرش را بخواهند.

 

او البته به‌عنوان سرمربی استقلال مسئول درجه اول نتایج ضعیف  این تیم است اما وقتی 15 بازیکن «قدر» از استقلال رفته‌اند و 15 «متوسط» جای آنها را گرفته‌اند و فقط یک مدافع چپ کروات طبق سلیقه این مربی جذب آبی‌ها شده، چطور می‌توان وی را بابت کسب نتایجی برکنار کرد که او در خلق و ثبت ریشه‌های آن سهمی نداشته و تیمی را تحویلش داده‌اند که بر‌خلاف گذشته استقلال آنقدرها هم «تیم» نیست. این مسأله‌ای است که البته مدیران آبی باید جوابگوی آن باشند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.