2020/02/26
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
پایان کار استراماچونی، ایتالیایی بداخلاق نزدیک است؟

پایان کار استراماچونی، ایتالیایی بداخلاق نزدیک است؟

آنچه استراماچونی به استقلال اضافه کرده، خشم ناشی از نفهمیدن شرایط و عدم درک محیط و سازماندهی نکردن تیم برای هر یک از موقعیت‌های مقتضی است

دوات آنلاین-اگر آندره‌آ استراماچونی یک ایراد بزرگ داشته باشد، محصور بودن در افکار خویش و زندانی شدن در چارچوبی است که آن را منصفانه و علمی می‌انگارد، بدون اینکه بفهمد آیا خلق آن محیط در کشور و محلی که در آن مشغول کار است، امکان‌پذیر هست یا خیر.

 

آرمان‌خواهی‌های این مربی 43ساله ایتالیایی تا آنجا که تأمین خواسته‌هایش را می‌طلبد قابل فهم است اما اگر او آنقدر دگم و کم‌انصاف باشد که نادیده بگیرد در اروپا نیز برخی باشگاه‌های بزرگ از جذب بعضی اهداف اصلی خود باز می‌مانند، دست به واکنش‌های تند اخیرش نمی‌زد؛ عکس‌العمل‌هایی که سبب شده هم هواداران و هم مدیران استقلال به این نتیجه برسند که این مربی آنقدر ناسازگار است که نمی‌توان او را حفظ کرد و بهتر است که از خیر همکاری با او گذشت.

 

اگر ایرادات وارده به استراماچونی را که پس از نرسیدن مترجمش به تبریز بساط کنفرانس مطبوعاتی در آنجا را به شکل بی‌ادبانه‌ای به‌هم زد صحیح بدانیم، این را نیز باید درست بینگاریم که مدیران استقلال بیشترین کاهلی و سستی را در مدیریت مسائل مرتبط با استراماچونی داشته و او را به حال خود رها کرده‌اند. برخوردهایی از همین دست از سوی مدیران ضعیف فدراسیون فوتبال سبب شد کارلوس کی‌روش طی زمامداری 8ساله‌اش در تیم ملی چنان جولان بدهد که حتی به انگاره‌های سیاسی و اجتماعی هم در کشور بتازد و هر کسی را که می‌شناخت از دم تیغ تیز زبانش بگذراند و بیم آن می‌رود که اگر «استرا» در جمع آبی‌ها ماندنی شود بسیار سریع‌تر و تندتر از سرمربی پرتغالی سابق تیم ملی دست به خشونت کلامی بزند و کار را به جاهای باریکی بکشاند که برای کارلوس کی‌روش حداقل سه، چهار سال طول کشید جرأت ورود به آن را به خود بدهد.

 

بدون خیز

البته باید به متون قراردادی که با مربیان خارجی خود می‌بندیم، وفادار بمانیم و اگر تعهدات مالی را با آنها برقرار می‌کنیم، آنها را به‌موقع انجام بدهیم. اما شلنگ‌تخته‌های تأسفباری که سرمربی کوتاه‌مدت سابق اینترمیلان طی هفته‌های اخیر در تهران انداخته و زبان تند و حرکات تندترش در رویارویی با سایرین خبر از ظهور یک پرخاشگر تازه و خطرساز در فوتبال ایران می‌دهد؛ موجودی که اگر هرچه زودتر مهار و مدیریت نشود، بیشتر از کی‌روش اسباب تأسف و پشیمانی خواهد شد و اگر کی‌روش این فایده را داشت که خط دفاع تیم ملی را آهنین کند، از استراماچونی چنین خیری هم برنمی‌خیزد.اگر استقلال دو هفته متوالی در دقایق 95 و 96 گل می‌خورد و تساوی را با باخت و برد را با تساوی عوض می‌کند، ربطی به دیرکرد در آمدن مترجم مورد نظر استراماچونی ندارد و حتی با این نیز مرتبط نیست که تعدادی از نفرات درخواست‌شده توسط این مربی جذب استقلال نشده‌اند، زیرا این تیم به‌اندازه کافی نفر و نیرو دارد که نیازهای آنی و فعلی خود را به هر شکلی تأمین کند. آنچه استراماچونی به استقلال اضافه کرده،

 

خشم ناشی از نفهمیدن شرایط و عدم درک محیط و سازماندهی نکردن تیم برای هر یک از موقعیت‌های مقتضی است. استراماچونی هرگز در فوتبال ایران کار نکرده بود تا فضای هر شهرستان و حتی تهران را بداند و براساس آن برای خود برنامه‌ریزی و اقدام کند و چون نمی‌داند و حتی تیم خودش را هم به‌رغم 3 ماه تمرین دادن نمی‌شناسد، مجبور است برای توجیه اتفاقات تلخ برخاسته از این ندانستن‌ها به این و آن بتازد و شلوغ کند و در مصاحبه‌ها حضور نیابد و دیگران را نادان و در نهایت خود را زندانی محیطی توصیف کند که درهای آن را به روی او بسته‌اند. برای جلوه دادن چنین فضایی مطبوعات معروف ورزشی ایتالیا نیز که دنبال اخبار جنجالی هستند، به کمک وی آمده‌اند و با تلاش آنها تهران و کل ایران محدود و اسیر‌کننده مردی توصیف شده‌اند که به ادعای آنها فراتر از فوتبال ایران است و مغرض‌ها(!) وی را زمینگیر کرده‌اند.

 

مدیران بی‌شهامت

اگر یک مدیریت قوی و قاطع بالای سر استراماچونی بود، هرگز به این ایتالیایی اجازه نمی‌داد رفتارهای اخیرش را بروز بدهد و پس از هر ناکامی آخرین دقیقه‌ای تیمش هرکس را مقصر معرفی کند الا خودش. متأسفانه و به شهادت رویدادهای اخیر امیرحسین فتحی و همکارانش جربزه مهار این مرد را ندارند و در نتیجه دو طرف به‌سوی یک قطع همکاری سریع و ناگزیر پیش می‌روند و حتی اگر خیر فنی و بهره‌های تاکتیکی از نحوه کار این مربی برای آبی‌ها متصور باشد، با فضای تند تنیده‌شده پیرامون وی که خالق آن نیز خود او بوده، چنین منفعت و خیری چندان به اردوگاه آبی ورود نخواهد کرد و آنها مثل زن و شوهری می‌مانند که بسیار سریع دریافته‌اند ازدواج چندماه قبل‌شان اشتباه بوده ولی روی‌شان نمی‌شود به پدر و مادران خود این نکته را بگویند و بیهوده دور خود می‌گردند تا مگر دری به تخته بخورد و گشایشی حاصل آید.

 

منبع: ایران ورزشی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.