2020/02/22
۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
رژیم غذایی سیگان چیست و چه فایده‌هایی دارد

رژیم غذایی سیگان چیست و چه فایده‌هایی دارد

در رژیم سیگان مانند رژیم گیاهخواری، گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و لبنیات مصرف نمی‌کنیم.

دوات آنلاین-رژیم غذایی سیگان  رژیم غذایی جدیدی است که شباهت‌های زیادی به گیاهخواری دارد با این تفاوت که در این رژیم غذایی می‌توانید غذاهای دریایی را هم میل کنید. اگر می‌خواهید درباره این رژیم غذایی و فواید آن بیشتر بدانید این مطلب را بخوانید:

 

با گسترش شبکه‌های اجتماعی و تبادل اطلاعات بین مردم، خیلی از مسائلی که قبلا مورد توجه مردم نبود، امروزه به مسائل مهمی در زندگی روزمره تبدیل شده یکی از این موارد رژیمهای مختلف غذایی است. اگر در گذشته شیوهی تغذیه افراد به عادتها و سنتهای جامعهای که به آن تعلق داشتن مربوط بود و آنچنان در آن چون و چرا نمیکردند، اما امروزه به امری انتخابی بدل شده است که افراد با شیوههای  گوناگون زندگی، رژیمهای تغذیه ای خود را نیز انتخاب میکنند. یکی از این روشهای تغذیهای که به احتمال زیاد نام آنرا شنیدهاید رژیم وگان یا گیاه‌خواری است.

 

وگان یا گیاهخواری مطلق یک روش زندگی بر پایه استفاده از محصولات گیاهی و حذف هر نوع محصولی که از حیوانات گرفته میشود است. خصوصا گوشت!

 

حفاظت از محیط زیست، رعایت حقوق حیوانات و سلامتی از دلایل گرایش به این نوع سبک زندگی است. عده ای از مردم فارغ از بعد اخلاقی وگانیسم بیشتر در پی سالم زندگی کردن هستند و  روی به گیاهخواری می‌آورند. اگر به طور علمی به رژیم گیاهخواری مطلق نگاه کنیم، این نوع رژیم با تمام انسانها ممکن است سازگار نباشد و همچنین بعضی از املاح و ویتامینهای ضروری بدن مانند ویتامین B12, D ، کلسیم، روی، آهن، اسیدهای چرب اشباع نشده و غیره ممکن است با رژیم وگان به طور کامل تامین نشود. به همین منظور متخصصان تغذیه تاکید میکنند که  وگان ها در تامین این مواد ضروری بسیار دقت کنند. یکی از دلایلی که افراد وگان از این رژیم نا امید میشوند و این رژیم را کنار می‌گذارد نبود تنوع غذایی بالا و دریافت نکردن املاح ضروری مورد نیاز بدن است. عده ای برای رفع این مشکل شروع به ایجاد تغییر در رژیم وگان کردن و رژیم متعادلتری به نام سیگان را ابداع کردند. 

 

سیگان چیست؟

کلمه sea به معنای دریا، نشان از وجود غذاهای دریایی در این رژیم دارد. رژیم سیگان همان رژیم گیاهخواری است که با غذاهای دریایی تلفیق شده است.

 

در سیگان چه می‌خوریم؟

در رژیم سیگان مانند رژیم گیاهخواری، گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و لبنیات مصرف نمی‌کنیم. در سیگان میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات را به عنوان غذاهای اصلی مصرف می‌کنیم و گاهی غذاهای دریایی را به وعدههای غذایی خود اضافه می‌کنیم. در رژیم سیگان بهتر است از محصولات پرورشی دریایی استفاده نشود.

 

فواید سیگان

غذا های دریایی سرشار از پروتئین، اسید های چرب اشباع نشده (مانند امگا 3)،فسفر، روی، ویتامین C, D, A و ویتامین B12 است.در بین ویتامین ها، ویتامین B12 بسیار حائز اهمیت است زیرا این ویتامین در تولید گلبول قرمز و DNA نقش دارد و برای داشتن  فعالیت سالم مغز و سیستم ایمنی بدن ضروری است. B12 به طور طبیعی تنها در منابع حیوانی یافت می‌شود، و افراد گیاه‌خوار مطلق در بدست آوردن این ویتامین دچار مشکل می شوند. کمبود این ویتامین در افراد علائمی مانند احساس ضعف، خستگی، عدم تمرکز ایجاد می کند.

 

یکی دیگر از مواد ضروری مورد نیازی بدن  که در رژیم سیگان به خوبی دریافت می شود، امگا 3 است که یک اسید چرب اشباع نشده است. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند هفته ای 2 تا 3 وعده غذای دریایی بخورید زیرا خطر حمله ی قلبی را کاهش می دهد. همچنین اسید های چرب امگا 3 موجود در غذا های دریایی اثرات مفیدی در جهت  جلوگیری  و درمان بیماری هایی مانند سرطان ها، افسردگی، دیابت، پارکینسون، فشار خون و دیگر بیماری ها دارد که در رژیم سیگان می توان آنرا به اندازه ی نیاز بدن دریافت کرد.

 

توصیه به تمام افردی که رژیم‌های غیر متعادل دارند

رمز سلامتی اعتدال و میانه روی در تغذیه و روش زندگی است. افرادی که رژیمی مثل گیاهخواری مطلق یا حتی سیگان دارند به دلیل آنکه مصرف بعضی مواد را برای خود منع کرده اند باید دقت بیشتری نسبت به علائم بدن خود  مانند خستگی، سردرد، عدم تمرکز، ریزش مو و... داشته باشند و بهتر است رژیم های غذایی را با مشورت متخصص تغذیه آغاز کنند و تحت نظر باشند. در پایان توصیه می شود از مکمل های ریز جلبک ( مانند کلرلا ولگاریس، اسپیرولینا)، امگا3 و ویتامین B12 در کنار رژیم خود استفاده کنند.

 

منبع: ایرنا

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.