2020/08/05
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
استقلال با استراماچونی غریبه است

استقلال با استراماچونی غریبه است

استقلال در هفته نخست فاصله‌ای بعید با تفکرات و وعده‌های جذاب استراماچونی داشت اگرچه برای قضاوت بهتر و منصفانه‌تر از استقلال سرمربی ایتالیایی باید به انتظار هفته‌های پرهیجان آتی نشست.

دوات آنلاین- آندره‌آ استراماچونی از بدو ورود به ایران نشان داده که یک مربی جدی و مصمم است. مردی که تا به امروز هیچکسی لبخند او را ندیده اما استقلال مدل 98 کوچکترین شباهتی به آقای سرمربی نداشت.

 

 استقلال در نخستین بازی فصل یک تیم آسان‌گیر و سر به هوا بود که حتی رگه‌هایی از فوتبال مینیاتوری سرمربی خوش‌پوش ایتالیایی در آن رؤیت نمی‌شد. استرا در روزهای گذشته و معدود مصاحبه‌های قطره چکانی‌اش وعده داده بود که استقلال یک فوتبال مینیاتوری را ارائه خواهد داد اما بازی برابر ماشین سازی ثابت کرد تا تحقق وعده‌های سرمربی راه طولانی در پیش است.

 

طعنه آمیز بود که با آغاز بازی میزبان توپ و میدان را در اختیار گرفت و به هیچ‌وجه مرعوب نام استقلال و ستاره‌های پرشمارش نشد. رسول خطیبی در دوران بازی‌اش یک مهاجم تند و تیز و سرعتی محسوب می‌شد و با همین تفکر و تاکتیک تیمش را برابر استقلال به میدان فرستاد.

 

 انتقال سریع توپ از دفاع به حمله با استفاده از وینگرهای سرعتی مهم‌ترین برنامه ماشین‌سازی به شمار می‌رفت که با توجه به ضعف استقلال در ساختار دفاعی به شدت مؤثر و کارا نشان داد و دست آخر با همین تاکتیک زهر خود را به استقلال ریخت.

 

 نقطه هدف میزبان برای اجرای این تاکتیک استفاده از سمت چپ استقلال بود جایی که زکی پور نشان داد چرا استراماچونی تا این حد به جذب هروه میلیچ مسن پافشاری داشته. زکی‌پور در برابر مهاجمان ماشین سازی به اندازه‌ای منفعل و ضعیف عمل کرد که بود و نبودش تقریباً تفاوتی نداشت!

 

در استقلال اما آنچه بیش از همه به چشم آمد، پرسینگ پرفشار و همه جانبه بازیکنان و پاسکاری سریع و کوتاه بود. آنچه تا اندازه‌ای از تفکرات استراماچونی پرده برداشت و نشان داد که سرمربی استقلال به بازی تکضرب و بدون اضافه کاری‌های معمول بازیکنان ایرانی اعتقاد دارد. آنچه در صورت اجرای کامل و اصولی می‌تواند یکی از برگ برنده‌های استقلال در این فصل باشد. در فوتبال کند و ایستای ایرانی، بازی با این سبک، یک تیغ تند و تیز است که می‌تواند همه رقبا را ببرد و تار و مار کند.

 

استقلال در نیمه دوم تا حد بسیاری توانست ابتکار عمل را در دست گرفته و توپ و میدان را در اختیار بگیرد و با کنترل حریف بازی را به زمین ماشین‌سازی ببرد. آنچه نشان از بازیخوانی دقیق و هوشمندانه سرمربی ایتالیایی داشت اگرچه بازی سر به هوای مدافعان استقلال در ثانیه‌های پایانی کار دست استرا داد تا تیمش با شکستی تلخ تبریز را ترک کند.

 

استقلال در هفته نخست فاصله‌ای بعید با تفکرات و وعده‌های جذاب استراماچونی داشت اگرچه برای قضاوت بهتر و منصفانه‌تر از استقلال سرمربی ایتالیایی باید به انتظار هفته‌های پرهیجان آتی نشست.

 

منبع: ایران ورزشی- سعید آقایی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.