2020/01/21
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
ترفند حرفه‌ای سارقی که فقط از خارجی‌ها دزدی می‌کند

ترفند حرفه‌ای سارقی که فقط از خارجی‌ها دزدی می‌کند

من برای کف زنی گاهی اوقات به دیگر کشورها می‌روم به همین دلیل زبان انگلیسی را یاد گرفتم و توانستم در این مدت به آن تسلط پیدا کنم.

دوات آنلاین-مرد شیک پوش از زندان نمی ترسد. او از نوجوانی آموزش سرقت دیده و کف زنی از مهارت های طایفه اش است.

 

شکایت یک گردشگر

چندی پیش یک مرد اروپایی که به ایران سفر کرده بود، در گشت و گذار خود در دام مردشیادی افتاد. مرد خارجی باور نداشت یک شیاد شیک پوش که مسلط به زبان انگلیسی بوده است، جلوی چشمانش پول های او را دزدیده باشد.  این مرد با مراجعه به پلیس تهران گفت:وقتی از یک خانه قدیمی در مرکز تهران خارج شدم، با یک جوان شیک پوش روبه رو شدم. او که مسلط به زبان انگلیسی بود شروع به صحبت کرد و من از این که می توانستم در یک شهر دیگر با یک نفر به راحتی صحبت کنم، خوشحال شدم.

وی ادامه داد:هنوز باورش برایم سخت است اما همان جوان شیک پوش دلارهایم را به سرقت برد و آن قدر حرفه ای بود که تا نیم ساعت بعد از آن متوجه دستبرد پسر جوان نشدم.

 مرد اروپایی گفت: جوان شیک پوش بعد از اعتماد سازی و چرب زبانی ادعا کرد که این روزها در ایران دلارهای تقلبی زیادی در بین مردم دست به دست می‌شود و اگر پلیس دلارهای تقلبی را دست کسی ببیند با آن ها به صورت جدی برخورد می کند و به همین بهانه خواست دلارهایم را بررسی کند تا برای من مشکلی پیش نیاید و من نیز با توجه به اعتمادی که داشتم، دلارهایم را در اختیارش قرار دادم.

وی افزود: مرد شیک پوش در برابر چشمان خودم شروع به شمارش و بررسی دلارها کرد  و آن ها را به من پس داد و چند قدمی با من همراه شد. وقتی به هتل بازگشتم و دلارها را بررسی کردم، دیدم که از پول هایم کم شده و آن جا بود که فهمیدم جوان شیک پوش دزد حرفه‌ای بوده است.

 

تحقیقات پلیسی

بدین ترتیب تیمی از ماموران برای دستگیری این کف‌زن حرفه‌ای وارد عمل شدند و در گام نخست مشخص شد چند گردشگر دیگر در دام این سارق حرفه‌ای گرفتار شده اند. تیم پلیسی در این مرحله از دیگر طعمه‌های دزدان تحقیق و دوربین‌های مداربسته را بازبینی کردند. خیلی زود تصویر دزد شیک پوش به دست آمد و ماموران با بررسی عکس متهم و مراجعه به آلبوم مجرمان سابقه دار سیاوش را که از دزدان حرفه‌ای در طایفه ای معروف است، شناسایی کردند.

 

بازداشت دزد حرفه ای

همین کافی بود تا ردیابی‌های پلیسی برای دستگیری دزد جوان کلید زده شود و ماموران با اقدامات فنی و پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه سیاوش در جنوب تهران شدند. در این مرحله ماموران مخفیگاه سیاوش را تحت نظر گرفتند و با اطلاع از این که پسر جوان به سفر رفته است، در کمین نشستند تا این که پسر جوان به خانه بازگشت و وقتی کلید  را روی در انداخت، ماموران وارد عمل شدند و او را قبل از ورود به خانه دستگیر کردند. سیاوش ابتدا خود را بی گناه می دانست اما وقتی در برابر تصاویر دوربین مداربسته قرار گرفت، به ناچار لب به سخن باز کرد و از زندگی و حرفه‌ای بودنش در طایفه شان پرده برداشت.

 

دزد شیک پوش

سیاوش 32 ساله که از طایفه معروفی است، ادعا می کند که در خانواده اش اگر سابقه‌دار و حرفه‌ای باشی، اعتبار بیشتری در بین دیگران خواهی داشت و اگر نخواهی هم باید یک کف زن شوی تا سرت را در طایفه بالا بگیری.

*مجردی؟

نه، چند سالی است که ازدواج کرده ام و صاحب یک فرزند هستم.

*سابقه‌داری؟

بله، بارها به خاطر سرقت زندان رفته ام.

*به چه جرمی زندان رفتی؟

من در زمینه کف زنی حرفه‌ای هستم.

*زندان برایت مهم نیست؟

زندان هم جزئی از زندگی و کارمان است.

*کف‌زنی را از چه کسی آموختی؟

در طایفه‌ ما بیشتر افراد کف‌زن هستند و من هم از خانواده و طایفه‌ام یاد گرفته ام.

*شنیده ام در طایفه شما هر چه بیشتر سابقه داشته باشی، محبوب تری؟

نه، همه طایفه ما که خلافکار نیستند. افراد موفق و تحصیل کرده هم داریم اما چون سارق و کف‌زن بیشتری از طایفه ما دیده شده، فکر می‌کنند همه ما خلافکار هستیم.

*شنیدم به زبان انگلیسی مسلط هستی؟

من برای کف زنی گاهی اوقات به دیگر کشورها می‌روم به همین دلیل زبان انگلیسی را یاد گرفتم و توانستم در این مدت به آن تسلط پیدا کنم.

*تحصیلات؟

سیکل.

*چرا درس نخواندی؟

درس خواندن زیاد مهم نیست . برای ما پول داشتن مهم است.

*تا کی قصد داری کف زنی کنی؟

راستش را بخواهید دیگر خسته شده ام. درست است که زندان رفتن زیاد مهم نیست ولی هیچ کس از زندان رفتن خوشش نمی‌آید.

*چطور کف‌زنی می‌کنی؟

خیلی راحت. وقتی به بهانه‌های مختلف پول‌های تان را شروع به شمارش می‌کنم در این صحنه با سرعت زیاد آن ها  را سرقت می‌کنم و این در حالی است که شما متوجه موضوع نمی‌شوید.

*چرا دنبال یک کار درست نمی‌روی؟

خوب کاری جز کف‌زنی بلد نیستم.

*اجازه می‌دهی فرزندانت هم کف زن و سارق شوند؟

گفتم که کف‌زنی مشکلی نیست و اجازه می‌دهم خودشان مسیرشان را انتخاب کنند.

*طعمه‌هایت را چطور شناسایی می‌کردی؟

از دو گردشگر کف‌زنی کردم و دیگر طعمه‌هایم را نیز به صورت خیلی اتفاقی شناسایی می‌کردم.

*آیا بیشتر طعمه‌هایت پول زیادی داشتند؟

به جلوی بانک یا صرافی‌ها وبیشتر به سراغ افراد شیک‌پوش می‌رفتم. البته گاهی اوقات نیز هیچ پولی از طعمه‌هایم به دست نمی‌آمد.

بنا به این گزارش، سارق شیک پوش برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس قرار دارد.

 

منبع: خراسان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.