2019/12/14
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر
این هشدار جدی است؛ شگرد تازه برای کلاهبرداری پیامکی

این هشدار جدی است؛ شگرد تازه برای کلاهبرداری پیامکی

کلاهبرداران یک پیامک با مضمون " پول را به این حساب واریز کن" به تعداد زیادی شماره تصادفی ارسال می کنند و...

دوات آنلاین-کلاهبرداری پیامکی مدت‌ها است که رواج یافته اما اخیرا این دسته از مجرمان به شگرد تازه‌ای متوسل می‌شوند. سرهنگ جهانگیر تقی پور، معاون پلیس آگاهی تهران در یادداشتی در جام جم این شگرد و راه‌های پیشگری از این نوع کلاهبرداری را شرح داده است:

 

هر یک از ما در طول ماه بنا بر شرایط کاری یا خانوادگی ممکن است در انتظار دریافت پیامکی حاوی شماره کارت بانکی از سوی یکی از نزدیکانمان جهت انتقال وجه باشیم، کلاهبرداران نیز دقیقابر اساس قانون احتمال از این شرایط استفاده کرده و یک پیامک با مضمون " پول را به این حساب واریز کن" به تعداد زیادی شماره تصادفی ارسال می کنند و با استفاده از غفلت و بی توجهی مخاطب مورد نظر که آمادگی ذهنی دریافت چنین پیامکی را دارد، وجوه نقدی زیادی را به جیب می زنند.

 

بعضا دیده شده حتی مبلغ خاصی را مشخص کرده یا از نام های خانوادگی با فراوانی زیاد در جامعه مانند احمدی، رضایی یا حسینی و مانند آن در پایان پیامک استفاده می کنند.

 

به یاد داشته باشید در صورت بی توجهی به هشدارهای پلیسی تلفن همراهی که به عنوان وسیله ای برای رفاه و آسایش خود در دست دارید به راحتی می تواند تبدیل به وسیله ای در جهت اغفال و کلاهبرداری از شما شود.

 

اما نكات پیشگیرانه در این خصوص ...

بدون بررسی و دقت کافی و اطمینان از صحت اطلاعات شماره حساب ارسالی و هویت فرستنده پیامک از انتقال وجه خودداری کنید .

به پیامک های ارسالی از شماره ها و افراد ناشناس اطمینان نکرده و توجهی نشان ندهید .

این گونه افراد بیشتر از شماره های اعتباری برای ارسال پیامک استفاده می کنند .

قبل از واریز پول، مشخصات فردی را که به حساب او پول واریز می کنید بررسی کنید. در صورت مغایرت در مشخصات از ادامه عملیات جلوگیری کرده و با فردی که قرار است پول به حسابش واریز کنید ، تماس بگیرید.

در تمام عملیات های بانکی عجله را کنار بگذارید و تمام مراحل را با دقت و بررسی انجام دهید.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.