2019/12/07
۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر
معرفی بهترین گل‌های تابستانی برای نگهداری در خانه

معرفی بهترین گل‌های تابستانی برای نگهداری در خانه

گل‌های یكساله فرصت خوبی هستند تا شما كاشت گل و گیاهان مختلف را امتحان كنید برای این‌كه ببینید چه چیزی را دوست دارید.

دوات آنلاین-چه گل‌هایی رشد خوبی در گرما دارند؟ كدام گل‌ها در طول تابستان زیر نور خورشید شكوفه می‌دهند؟ در آفتاب بعدازظهر چه گل‌هایی رشد می‌كنند؟ كدام گیاهان می‌توانند خورشید و گرما را تحمل كنند؟ چه گل‌هایی در هوای گرم بهتر رشد می‌كنند؟ اگر سری به گوگل بزنید می‌بینید اینها و خیلی سوالات دیگری پرسیده شده تا افراد مختلف با چنین گل‌هایی آشنا شوند.

 

این گل‌ها به دو دسته یكساله و دائمی یا چند ساله تقسیم می‌شوند و خاصیت همه‌شان زیبا كردن چشم‌انداز ما در این روزهای داغ تابستان است. اگر دوست دارید در طول سال، باغچه خود را تازه نگه دارید، گل‌های یكساله یك انتخاب عالی هستند. این گل‌ها به‌سرعت و برای یك فصل رشد شكوفه می‌دهند، اما ممكن است بپرسید چه چیزی دقیقا یك فصل رشد به حساب می‌آید؟ فصل رشد زمانی است كه هوا به گیاهان اجازه رشد می‌دهد. برای برخی مناطق، فصل رشد می‌تواند به اندازه چهار ماه باشد. برای مناطق گرم، فصل رشد می‌تواند تقریبا یك سال طول بكشد. این مطلب نباید با فصل‌های تابستان، پاییز، زمستان و بهار اشتباه گرفته شود. قبل از دیدن فهرست گل‌های یكساله، كمی وقت بگذاریم تا در مورد تعریف آنها مطالبی را یاد بگیریم.

گل‌های یکساله  آنهایی هستند كه فقط برای یك فصل و پیش از تولید دانه زنده‌اند و در همان سال زندگی می‌كنند و بعد از تولید بذر یا دانه می‌میرند.

گل‌های یكساله فرصت خوبی هستند تا شما كاشت گل و گیاهان مختلف را امتحان كنید برای این‌كه ببینید چه چیزی را دوست دارید. این كار همچنین به شما این امكان را می‌دهد كه هر فصل در باغچه خود تنوع داشته باشید. این گل‌ها تمایل دارند زود گل بدهند به همین دلیل به مدت طولانی می‌توان گل آنها را مشاهده كرد. یك ساله‌ها معمولا چهار فصلند یعنی هر فصلی گل مخصوص به خود را دارند ولی بیشترشان نسبت به سرما حساسند.

در کنار این دو نوع گل دیگر وجود دارد به نام دو ساله و چندساله یا دائمی.

 

فرق  گل‌های دو ساله و دائمی

چند ساله‌ها، گل‌ها و گیاهانی هستند كه بعد از گلدهی برای چند فصل رشد زنده‌اند ولی دوساله‌ها فقط در دو فصل رشد یا

دو سال زنده‌اند و اگر بخواهیم آنها را داشته باشیم باید مجددا بكاریم‌شان. آنها معمولا در سال دوم شروع به گلدهی می‌كنند. البته به این نكته دقت كنید كه در آب و هوای سرد  همین چند ساله‌ها ممكن است تبدیل به یك یا دوساله شوند. برای

هر فصل به بهترین گل‌های یكساله نگاه كنید و ببینید كدامش را دوست دارید. در ادامه با چند گل از این گروه آشنا می‌شویم.

 

جعفری: مراقبت بسیار راحتی دارد و به خاطر گلدهی در تمام تابستان تبدیل به یك گل محبوب باغچه‌ای شده.

 

طیف رنگی آن بین زرد و نارنجی است و همین باعث شده برای متنوع كردن تركیب رنگ باغچه بسیار مورد توجه باشد.

 

شمعدانی: صدها گونه مختلف دارد و همین خصوصیت دست باغبان‌ها را باز می‌گذارد تا از این تنوع فراوان در آرایش و چینش باغچه‌های خانگی و پارك‌ها بهره ببرند.  این گیاهان سفت و سخت در مقابل آفتاب گزینه‌های خوبی برای گلدهی شرایط گرم و خشك هستند. گل‌های شمعدانی صورتی، سفید و قرمز دارای بیشترین فراوانی و رنگ‌های یاسی و ارغوانی در رده‌های بعدی هستند.

 

پیچ تلگرافی یا پروانش: این گل به خاطر دو ویژگی‌اش مشهور است؛ گلدهی در تمام تابستان و رنگ آبی خاص گلش.  پیچ تلگرافی در مناطقی با تابستان‌های گرم می‌تواند در سایه به رشد خود ادامه دهد. حتی ارقام ابلق را می‌توان به خاطر رنگ سبز و كرمی برگ‌ها كاشت تا دیوارهای ساده را زیباتر كند.

 

آهار:   این گل بسیار شبیه به گل كوكب  بوده و یكی از گل‌هایی است كه مراقبت بسیار ساده‌ای دارد. به خاطر رشد زیاد، فاصله بین كاشت بذر تا گلدهی آن 5/1 تا دو ماه طول می‌كشد. دلیل انتخاب ما برای آهار این است كه گرمای تابستان گلدهی‌اش را متوقف نمی‌كند و مرتب می‌توانیم گل‌های جدید را روی آن ببینیم و به این ترتیب در تمام طول تابستان و حتی نیمی از پاییز گلدهی دارد.

 

گل حنا: این گل علاقه دارد برای گلدهی در جای گرم و پرنور باشد اما نه نور مستقیم. هم به صورت آپارتمانی نگهداری می‌شود و هم باغچه‌ای. رنگ‌های مختلفی دارد از قرمز و بنفش تا صورتی و سفید. اگر در باغچه كاشته شود به‌سرعت كف آن را می‌پوشاند و تا اولین سرما گلدهی‌اش ادامه دارد.

 

 بگونیا: بگونیاها در ایران بیشتر كاربرد آپارتمانی دارند، اما می‌توان در فضای باز هم آنها را كاشت و از گلدهی انواع تابستانه‌شان لذت برد. بگونیا یكی از متنوع‌ترین گل‌های تابستانه است و بگونیا عروس به خاطر گل‌های درشتش محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر هم‌خانواده‌‌هایش دارد. تا اولین سرمای زمستانه هم گل می‌دهند.

 

اطلسی: دارای طیف وسیعی از رنگ‌های صورتی، آبی و قرمز است كه تازگی‌ها رنگ زرد هم به آنها اضافه شده. این گل انتخاب و ترجیح خوبی برای باغبانان است. قابل كاشت در سبدآویزها، مناسب برای تراس، پشت پنجره یا گل‌های حاشیه‌ای در باغچه و پارك‌هاست. رنگ‌های بنفش و ارغوانی آن بسیار خاص است.

 

لادن: برای سبدهای آویز مناسب است اما می‌توان آن را در باغچه هم كاشت. در هوای آزاد تمام ماه‌های بهار، تابستان و پاییز گل می‌دهد. این گل برای هدیه دادن جهت خانه یا دفتر كار بسیار مناسب است.

 

تاج‌خروسی یا كلوزیا: این گل یك انتخاب عالی برای استفاده در دسته‌گل است، چون گلبرگ‌های آن خوش‌حالت و ایستاده است. كلوزیا می‌تواند در پاییز هم پرزرق و برق در باغچه بدرخشد.

 

همیشه بهار: همیشه بهار خاصیت دارویی دارد و از آن در پمادهای سوختگی (كالاندولا) استفاده می‌شود. كاشت بسیار راحتی دارد و جزو گیاهان مفید است كه حشرات مزاحم را دور می‌كند.

 

كوكب كوهی: این گل به نام علمی‌اش Rudbekia هم شناخته می‌شود. ترجمه اسم انگلیسی‌اش می‌شود سوسن چشم‌سیاه چون وسط گلبرگ‌های روشنش سیاه‌رنگ است. در تمام تابستان گل دارد و حشرات مفید جلب رنگ آن می‌شوند. این گل آتشین دارای رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد است. آنها نه ‌تنها در باغ شگفت‌آور به نظر می‌رسند، بلكه گل‌های عالی و ماندگاری برای یك گلدان در داخل خانه هستند. انواع پاكوتاه آن برای پاسیو مناسبند و انواع پابلند برای مرز میان گل‌های باغچه.

 

گل میمون: این گل در مناطق سرد به صورت یك ساله و در مناطق گرمسیر به صورت دوساله كشت می‌شود. دارای ارقام مختلف زمستانه، بهاره و تابستانه است كه رقم تابستانه وقتی دمای هوا به بالاتر از 16 درجه سانتی‌گراد برسد، شروع به گلدهی می‌كند. ارقام پاكوتاه و پابلند دارد كه طول ارقام پابلند گاهی به 90 سانتی متر هم می‌رسد. ارقام پاكوتاه به عنوان گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شكل گل شبیه صورتی است كه گلبرگ‌های آن مثل دو لب هستند. لب بالایی همیشه بسته است. با فشار دادن دو طرف لب، به صورت یك دهان باز می‌شود.

 

مارگریت: این گل از خانواده آفتابگردان است، اما گلبرگ‌های آن بیشتر به رنگ سفید است. رنگ‌های صورتی و زرد هم دارد. از اردیبهشت تا آبان‌ گل می‌دهد، اما در باغچه بیشتر گلدهی‌اش تابستانه است. در تابستان سال دوم كیفیت گل‌ها بیشتر است.

 

اشرفی: اشرفی از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گل دارد. برای حشرات بسیار جذاب است و منبع خوبی برای تغذیه از شهد به حساب می‌آید. دارای دو طیف رنگی صورتی، قرمز، سفید و زرد، نارنجی و قرمز است. همچنین می‌تواند به صورت گل آپارتمانی هم مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع: جام جم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.