2020/01/24
۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
چرا ویلموتس به مراسم قرعه کشی نرفت

چرا ویلموتس به مراسم قرعه کشی نرفت

صبح جمعه مهدی تاج در برنامه ورزش و مردم صراحتا اشاره کرد که ویلموتس دو سه ماه از فدراسیون پول نگرفته اما به قراردادش ادامه می‌دهد.

دوات آنلاین-روز چهارشنبه رییس فدراسیون فوتبال در مالزی و مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2022 در همان ردیف نخست نشسته بود اما خبری از مارک ویلموتس در آن سالن نبود. در حالی که بسیاری از سرمربیان تیم‌های آسیایی در این مراسم حضور داشتند و البته بعد از مراسم درباره شرایط گروه و قرعه‌شان مصاحبه کردند اما خبری از ویلموتس نشد که نشد. همان شب یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان اعلام کرد ویلموتس به خاطر عدم دریافت به موقع مطالباتش قهر کرده و به مالزی نرفته است. در این خبر مشخصا به این مساله اشاره شد که سرمربی بلژیکی تیم ملی فقط 8 درصد مطالباتش را گرفته در حالی که قرار بوده 30 درصد قرارداد سال اولش را دریافت کند.

 

صبح جمعه مهدی تاج در برنامه ورزش و مردم صراحتا اشاره کرد که ویلموتس دو سه ماه از فدراسیون پول نگرفته اما به قراردادش ادامه می‌دهد. در عین حال با وجود اینکه تاج درباره همه مسائل کوچک و بزرگ فوتبال صحبت کرد اما نگفت چرا ویلموتس به مالزی نرفته و اصلا این مساله قهر از کجا نشات می‌گیرد.

 

با این وجود فدراسیون فوتبال مساله قهر ویلموتس را قویا تکذیب می‌کند و این مجموعه موکدا اعلام می‌کند اصلا بحث قهر و دلخوری مربی بلژیکی به خاطر مسائل مالی مطرح نیست. واقعیت ماجرا این است که تا یکی دو روز قبل از مراسم قرعه‌کشی جام جهانی قرار بوده ویلموتس در این مراسم حضور داشته باشد اما به یکباره تصمیم این مربی تغییر می‌کند و او دنبال کار دیگری مرتبط با تیم ملی فوتبال می‌رود. هر چند جزییات سفر و اصل ماجرا مشخص نیست اما تنها گفته شده ویلموتس برای پیگیری یکسری از برنامه‌های تیم ملی رفته بوده که قرار است به زودی جزییات سفر و نتیجه اقداماتش مشخص و اعلام شود.

 

از سوی دیگر یکی از دلایلی که ویلموتس در این مراسم حاضر نشده به این دلیل بوده که حضور در مراسم و برنامه‌های اینچنینی را در اهم وظایف و امور مربوط به خود نمی‌بیند. فلسفه کاری ویلموتس مبنی بر مسائل فنی و اتفاقات داخل زمین چمن است و به مسائل دیگر کاری ندارد. در واقع این مربی بلژیکی حضور در مراسم قرعه‌کشی را در زمینه کارهای مدیریتی می‌داند و ظاهرا لزومی نمی‌دیده در این مراسم شرکت کند. جالب اینکه ویلموتس وقتی سرمربی بلژیک بوده برای مراسم قرعه کشی جام جهانی 2014 به برزیل می‌رود اما می‌بیند از گروهی که تیم ملی بلژیک در آن قرار داشته فقط او به‌عنوان سرمربی در مراسم حاضر بوده و ظاهرا از آن به بعد کلا نگاهش به حضور در این مراسم تغییر کرده است.

 

از سوی دیگر ظاهرا برخی مربیان سید یک آسیا مثل سرمربی ژاپن هم در این مراسم حاضر نبوده‌اند و منطق ویلموتس با موافقت مسوولان فدراسیون همراه شده تا خبری از مارک در مالزی نشود.

 

غیبت ویلموتس در مراسم قرعه‌کشی را می‌توان به تفاوت‌های او با کارلوس کی‌روش نیز ارتباط داد. کی‌روش مربی اهل بحث و گفت و گو، مباحثه و مصاحبه بود اما ویلموتس مربی حرف نیست. اتفاقا در زمان حضور کی‌روش در تیم ملی او نیز یک بار به مراسم قرعه‌کشی نرفت که همین بحث‌های مربوط به قهر و دلخوری به خاطر دریافت نکردن پول مطرح شده بود اما فدراسیون فوتبال می‌گوید ویلموتس اصلا مربی نیست که به خاطر پول قهر کند و مسائل مطرح شده در شبکه‌های ماهواره‌ای درست نیست.

 

یکی دیگر از مسائلی که باعث شد بحث قهر ویلموتس مطرح شود حضور او در بازی تیم ملی مقابل تیم امید روی سکوهای ورزشگاه آزادی بود و اینکه روی نیمکت ننشست. در آن بازی ویلموتس بین دو نیمه و آخر بازی داخل رختکن رفت اما در طول بازی فقط طی 6-5 دقیقه آخر بازی روی نیمکت تیم ملی نشست.

 

در این خصوص نیز گفته می‌شود این تصمیم از قبل گرفته شده بود و اصلا ربطی به مسائل مالی و قهر ندارد. ویلموتس وقتی برای بار دوم به ایران آمد تا قراردادش را امضا کند همان زمان اعلام کرد می‌خواهد مسابقه تدارکاتی با تیم امید داشته باشد و در آن بازی روی سکو می‌نشیند تا دستیارانش تیم را هدایت کنند. از طرفی چون این مسابقه در روز آخر اردوی تیم ملی برگزار می‌شد ویلموتس داخل رختکن رفت تا از تک تک بازیکنان حاضر در اردو تشکر کند چرا که ممکن است حداقل نیمی از این بازیکنان دوباره به تیم ملی دعوت نشوند. ویلموتس در دیدار با بازیکنان ضمن تشکر از بازیکنان به آنها گفته: «ما سه روز خیلی خوب با هم داشتیم. همه شما در مانیتور تیم ملی هستید و امیدوارم فصل خوبی در باشگاه‌هایتان داشته باشید.» مسوولان فدراسیون معتقدند اگر اردوی تیم ملی یک روز دیگر ادامه داشت ویلموتس در هتل از بازیکنانش خداحافظی می‌کرد اما طبیعی است که وقتی قرار نیست برخی از این بازیکنان دعوت شوند از آنها در رختکن خداحافظی کند.

 

مسوولان فدراسیون فوتبال با وجود تکذیب قهر ویلموتس درباره رقم دریافتی او اطلاعات دقیقی نمی‌دهند. ظاهرا درصد دقیق دریافتی او تا اینجای قراردادش جزو مسائل محرمانه است اما 8 درصدی که از سوی رسانه‌های خارجی گفته شده تایید نمی‌شود. فدراسیون تنها به این نکته بسنده می‌کند که ویلموتس در بدو همکاری مبلغی جزیی از رقم قراردادش را دریافت کرده است.

 

مساله دیگری که به چشم آمد سکوت ویلموتس درباره قرعه تیم ملی و گروهی که ایران در آن قرار گرفته، بود. در حالی که سرمربی تیم‌های کامبوج و هنگ‌کنگ درباره گروه مقدماتی جام جهانی و حریفان‌شان مصاحبه کرده‌اند ویلموتس سکوت کرده و مشخص نیست در این باره چه نظری دارد. با این حال قرار است این مربی بلژیکی طی روزهای آینده در این خصوص صحبت کند. پس منتظر مصاحبه او باشید.

 

منبع: ایران ورزشی محمد قراگزلو 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.