2020/01/18
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
استراماچونی زیر تیغ انتقادات

استراماچونی زیر تیغ انتقادات

استقلال با ماجراهای تازه‌ای در نقل و انتقالات مواجه نیست. در تمام سال‌های اخیر استقلال رفتارهای زیان‌آوری در نقل و انتقالات داشته و حالا هم اتفاق تازه‌ای رخ نداده. همان رفتارهاست و همان زیان‌ها.

دوات آنلاین-استقلال در این روزهای حساس با انتقادات جدی مواجه است. باشگاه توان رویارویی با انتقادات و توان پاسخگویی با رویکرد آرامش‌بخش را ندارد و نمی‌تواند فضا را به نفع خود تغییر دهد. درباره آنچه بر استقلال می‌گذرد، چند نکته را مرور کنیم:

  

نمونه‌ای قدیمی

1- استقلال با ماجراهای تازه‌ای در نقل و انتقالات مواجه نیست. در تمام سال‌های اخیر استقلال رفتارهای زیان‌آوری در نقل و انتقالات داشته و حالا هم اتفاق تازه‌ای رخ نداده. همان رفتارهاست و همان زیان‌ها.

در باشگاه استقلال همیشه نگاه‌ها روزمره است، آنچنان‌ که قراردادها را کوتاه‌مدت می‌بندند، با این تلقی که دوره مدیریت خودشان هم شاید کوتاه باشد اما با این شیوه کار همیشه این باشگاه به چالش‌هایی می‌رسد که امروز رسیده است. در گذشته نیز بهتر از این نبود. همیشه این چالش‌ها وجود داشت، در دوران مدیریت علی فتح‌ا... زاده یا مدیران دیگر. استقلال برای اینکه با چنین بحران‌هایی در فصل نقل و انتقالات مواجه نشود، نیازمند بازنگری در باشگاه است.

مدیرانی که همواره به عکس‌های یادگاری در نقل و انتقالات فکر می‌کنند، نمی‌توانند شرایط بهتری را برای باشگاه خود بسازند. عکس‌های یادگاری در نقل و انتقالات اعتبار خبری کوتاه‌مدتی را می‌سازند اما فردایی هم از راه می‌رسد که هوادار دیگر حوصله تماشای آلبوم عکس مسوول نقل و انتقالات باشگاه را ندارد و پرسش‌های هوادار شروع می‌شود. مهم‌ترین پرسش اینکه چرا هرگز به فکر آینده نیستید؟

زوج افتخاری و توفیقی در بسیاری از قراردادها بازنده بودند و برای فردا هم فکر تازه‌ای نداشتند و همان روند پیشین را ادامه می‌دادند.

 

تیم ساختن زمان می‌خواهد

۲- برگردیم به دوره وینفرد شفر. استقلال با شفر روزهای خوب هم داشت. روزهایی که همه از استقلال پیروزی و قهرمانی می‌خواستند و توقعات بسیار بالا بود. از آن روزها چند نکته را یادآوری کنیم:

استقلال نباید افزایش توقع از تیمش را اتفاقی نگران‌کننده بداند. پژمان منتظری، کاپیتان استقلال با نگرانی گفته «جو طوری شده که تماشاگران به جز پیروزی از چیزی راضی نمی‌شوند.» این توقع باید برای استقلال یک فرصت بزرگ باشد. این یعنی تماشاگر تیمش را باور کرده و استقلال به روزهایی برگشته که مورد اعتماد تماشاگر است. چه جایگاهی از این بهتر؟

آیا استقلال توان اجرای خواسته‌های فنی مربی‌اش را ندارد؟ به این پرسش باز هم پژمان منتظری، کاپیتان استقلال پاسخ داده بود: «دستورات فنی سرمربی را اجرا نکردیم، تنبیه شدیم و گل مساوی را از العین خوردیم.» این حرف‌ها معنای روشنی داشت. استقلال هنوز فرصت می‌خواست تا به تیمی تبدیل شود که مطابق خواسته‌های شفر بازی کند. هنوز راه ادامه داشت و داستان پیشرفت در بازی می‌توانست برای استقلال جذاب‌تر شود.

 

پروژه استراماچونی

۳- استراماچونی کار آسانی را در استقلال پیش رو ندارد. او هنوز لیگ را شروع نکرده اما انتقاد هوادار از وضعیت نقل و انتقالات را دیده و شاید سنگینی انتقادات را هنوز حس نکرده است.

واقعیت این است که استراماچونی در موقعیت ویژه‌ای به استقلال آمده. موقعیت استقلال در رقابت ۳ فصل اخیرش با پرسپولیس، کار هر مربی را در استقلال پراسترس می‌کند. برای استراماچونی چنین موقعیت حساسی می‌تواند جذاب باشد و تجربه او در کالچو می‌تواند از استرس رقابت بکاهد اما توقعات همیشه چیزی هستند که کار را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

توقع قهرمانی از استقلال توقع نابجایی در ذهن هوادار نیست اما این خواسته از استراماچونی نباید تنها توقع باشد یا نباید تبدیل به خواسته‌ای شود که عملکرد او را سراسر تحت تاثیر قرار دهد.

قهرمانی‌های پی‌درپی برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس، رقیبان پرسپولیس در لیگ برتر را شاید دچار این باور کرده که یک مربی باید پی در پی و معجزه‌گونه هر بار جام را به هوادار تقدیم کند و جام بعدی را نوید بدهد اما فوتبال عرصه کار و پیشرفت قدم به قدم است، نه عرصه موفقیت‌های آسان.

استقلال می‌تواند تیم تازه و جذاب و موفقی باشد، با رویاهای تازه، همراه با یک مرد جوان به نام استراماچونی، به شرط آنکه اول بتواند نمایشی از این جذابیت را به هوادار برساند.

 

منبع:ایران ورزشی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.