2020/05/29
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
سروش رفیعی  و شایان مصلحی را کالدرون حذف کرد؟

سروش رفیعی و شایان مصلحی را کالدرون حذف کرد؟

درست همان روز و همان ساعاتی که شیری، اسدی و نادری چمدان بستند تا فقط چهار روز و نیم در خنکی ارتفاعات کارتپه تمرین کنند، سروش و شایان در لاین مقابل اتوبان خوش‌منظره با کلی دلخوری به طرف فرودگاه استانبول برمی‌گشتند؛ با کلی سوال بدون جواب در ذهن‌شان و حرف‌های نگفته که مثل بغضی در یک جمع مردانه باید ته گلویشان حبس می‌کردند.

دوات آنلاین-آنچه در بازگشت پرسپولیس از سفر 10روزه‌اش به ترکیه انتظار می‌کشیدیم خیلی زودتر اتفاق افتاد. خبر کوتاه نبود اما در دنیای قرمزها مثل بمب ترکید. سروش و شایان دیگر با پرسپولیس نیستند. اگر نگوییم مازاد، مودبانه‌اش همانی است که باشگاه در مطلب رسمی‌اش منتشر کرد؛ در اختیار باشگاه و منتظر تعیین‌تکلیف تا انتخاب تیم جدید.

 

درست همان روز و همان ساعاتی که شیری، اسدی و نادری چمدان بستند تا فقط چهار روز و نیم در خنکی ارتفاعات کارتپه تمرین کنند، سروش و شایان در لاین مقابل اتوبان خوش‌منظره با کلی دلخوری به طرف فرودگاه استانبول برمی‌گشتند؛ با کلی سوال بدون جواب در ذهن‌شان و حرف‌های نگفته که مثل بغضی در یک جمع مردانه باید ته گلویشان حبس می‌کردند.

 

خبر کنار گذاشتن سروش رفیعی و شایان مصلح از پرسپولیس به‌عبارتی هم منطقی هم شوکه‌کننده بود. وقتی فهرست بزرگسال را نگاه می‌کردیم مدام از خودمان می‌پرسیدیم چه کسانی از این فهرست کنار می‌روند؟ خوشحال بودیم این ماجرا کمی عقب می‌افتد و حداقل تا وقتی تیم از ترکیه برنگردد مربی آرژانتینی خودکار قرمز را در دست نخواهد گرفت. در این چند روز از خودمان می‌پرسیدیم چقدر حیف می‌شود از این تیم که انگار قوی‌تر و محکم‌تر از فصل قبل شده دو، سه نفر کنار بروند. اصلا چرا باید بروند؟

 

گفتیم دیگر مهاجم خارجی نگیرید. گفتیم بس است. تا همین‌جا هم دوتا بازیکن بزرگسال زیاد دارید. می‌خواستیم جلوی همین داستان‌ها را بگیریم. نمی‌خواستیم به این فکر کنیم که نخواستن دوتا از این بازیکنان حتما صدا می‌کند. حاشیه دارد. حرف درست می‌کند.

 

سروش رفیعی رفت. حالا همه به نحسی شماره 7 اشاره می‌کنند اما واقعیت ورای این داستان‌ها است. رفیعی بازیکن محبوب برانکو بود، اما زمستان قبل بعد از اینکه با فولاد به مشکل خورد و چند ماه دور از شرایط مسابقه ماند، برای پرسپولیس بازی کرد و حتی افتش به چشم برانکو هم آمد. سروش تا آخر فصل کمی بهتر شد اما بیایید به کالدرون حق بدهیم اگر نظر فنی روی شماره 7 نداشته و او را نخواسته باشد. رفیعی فوتبالیست فوق‌العاده‌ای است؛ باهو، تکنیکی و مسلط به توپ. از لحاظ اخلاقی و اجتماعی هم عالی است. همین که خوب بلد است حرف بزند خودش را از برخی همقطارانش یک گام بلند جلو انداخته. زبان انگلیسی را هم تا حدودی می‌داند و بلد است وقتی پست اینستاگرامی می‌گذارد در جمله‌هایش از عبارات و لغات درست در جای درست استفاده کند.

 

اما فکر می‌کنید همه اینها برای کالدرون کافی است؟ او بدون شناخت و پیش‌زمینه به پرسپولیس آمده بدون اینکه پس ذهنش دریبل‌های کشویی سروش و تونل باز کردن‌هایش پوینتی برای ماندن و جنگیدنش کنار بقیه به حساب بیاید.

 

راستش را بخواهید از دو هفته پیش از دوستان مطبوعاتی و همکاران‌مان شنیده بودیم کالدرون مدل بازی سروش را دوست ندارد و حالا باید به او حق بدهیم که او را نخواهد. واقعیت این است که رفیعی بعد از رفتن به قطر دیگر آن سروشی نشد که می‌شناختیم. کالدرون هم به او گرا داده بود که با این وضعیت جایی در تیمش ندارد.

 

خود رفیعی اما حرف دیگری دارد. از بی‌تدبیری مسوولان پرسپولیس می‌گوید. از ناآگاهی‌شان نسبت به مسائل اولیه فوتبال و بستن تیم. در فوتبال ما البته اینها چیز غریبی نیست، اما در پرسپولیس همیشه صدا می‌کند. همیشه عین فاجعه است و نمی‌شود از آن راحت گذشت. شاید اعتراض سروش یک امر معمول و احساسی باشد چراکه به هر حال او باید دنبال یک مقصر بگردد اما خدا کند تمام این داستان کار کالدرون باشد؛ یعنی خدا کند باشگاه دخلی در آن نداشته باشد. اگر کالدرون خودش به این نتیجه رسیده باشد که رفیعی در تیمش جایی ندارد، حتما منطقی پشتش دارد و باید به تصمیم‌اش احترام گذاشت وگرنه اینطور که رفیعی کد می‌دهد و نشانه‌گذاری می‌کند انگار عمدا به فهرست بزرگسال اضافه بار وارد کرده‌اند که دو، سه تا را کنار بگذارند.

 

این وسط یک مساله فنی را هم باید مطرح کرد؛ این روزها همه از ترافیک خط میانی پرسپولیس می‌گوییم و می‌نویسیم اما همه این ترافیک مربوط به کناره‌ها است و آن وسط خبری نیست. راستش اگر فرشاد احمدزاده را همچنان یک وینگر حساب کنیم رفیعی تنها هافبک میانی بازیساز تیم بود. آیا باشگاه پرسپولیس و کالدرون از برگشتن بشار یقین دارند که اینطور راحت رفیعی را کنار گذاشته‌اند؟ آیا در سیستم مدنظر کالدرون بازیکنی که هافبک میانی و پاسور باشد و کمی هم فانتزی قاطی بازی‌اش کند جایی ندارد؟ تیم او نباید چنین بازیکنی داشته باشد؟ تیم هافبک وسط بازیساز نمی‌خواهد؟

 

مساله شایان مصلح هم پیچیده است. مصلح در اوایل دوران حضورش در پرسپولیس شبیه بازیکنان لیگ یکی بازی می‌کرد؛ شلخته و سطحی، اما در ادامه مسیر این تیم و این باشگاه برای او هزینه کرد. پیشرفت شایان در سال دوم حضورش در پرسپولیس مشهود بود. درست بعد از مصدومیت محمد انصاری، مصلح عصای دست برانکو در دفاع چپ شد. آن روزها که خبری از محمد نادری نبود و یکی باید آن جناح را زنده نگه می‌داشت تا پرسپولیس نیمه‌جان همان بالا بماند و خودش را به زمستان نجات‌بخش بکشاند.

 

مصلح در این سه هفته‌ای که کالدرون آمده نیمی از روزها را مصدوم بوده و کنار زمین؛ یعنی غیر از این بازی 60دقیقه‌ای درون‌تیمی، آن هم با دو جلسه تمرین برای قضاوت درباره یک بازیکن چندان کافی به‌نظر نمی‌رسد. با این حال باز هم می‌گوییم خدا کند تصمیم کنار گذاشته شدن او را خود کالدرون با عقاید فنی‌اش گرفته باشد.

 

مصلح بازیکن کارآمدی بود و می‌توانست با نادری رقابت کند. شاید بگویید با داشتن انصاری و نادری دیگر نیازی به دفاع چپ دیگری نبود اما اگر فهرست بازیکنان پرسپولیس را جلوی رویتان بگذارید شایان در اولویت کنار گذاشته شدن نیست. او همین یک ماه قبل دو سال قراردادش را تمدید کرد و با هزار امید به تمرینات پیش‌فصل آمد، اما مصدوم شد و بدشانسی آورد. حالا انگار قرار است بدشانسی‌هایش ادامه داشته باشد اما حتما لبخند از روی لبش نخواهد افتاد

 

منبع:ایران ورزشی-محمدقراگوزلو

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.