2019/12/08
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
مرگ پسر12ساله هنگام تقلید عصرجدید

مرگ پسر12ساله هنگام تقلید عصرجدید

پسرم پرسید: بابا این‌ها چنین کاری انجام می‌دهند خفه نمی‌شوند؟ گفتم: این‌ها سال‌های سال تمرین کرده‌اند...

دوات آنلاین-پسر 12 ساله بابلی که به تقلید از یک برنامه تلویزیونی در حال انجام حرکات نمایشی با ریسمان بود دچار خفگی شد و جانش را از دست داد.

 

اقدام این نوجوان هنگامی رخ داده که اعضای خانواده او برای انجام کاری به بیرون از خانه رفته بودند و سهیل در خانه تنها بود اما پس از مراجعه به خانه با جسد   حلق آویز فرزندشان مواجه شدند.

 

سهیل نصیرایی ساکن بخش گتاب روستای کرتیچ‌کلا (بالا میرکلاء) بابل بود. به گفته خانواده‌اش وی با دیدن حرکات نمایشی در برنامه تلویزیونی عصر جدید قصد انجام این حرکات را داشته که به‌دلیل نداشتن مهارت و آشنایی کافی با فنون ریسمان پروازی جان خود را از دست داد.

 

جسد قربانی برای تعیین علت و زمان دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال داده شده است.

 

جزئیات از زبان پدر سهیل

 پدر سهیل درباره این ماجرا گفت: با پسرم در حال تماشای برنامه عصر جدید بودیم آن قسمتی بود که شرکت‌کننده طنابی به دور گردنش انداخته بود و حرکات نمایشی اجرا می‌کرد. پسرم پرسید: بابا این‌ها چنین کاری انجام می‌دهند خفه نمی‌شوند؟ گفتم: این‌ها سال‌های سال تمرین کرده‌اند و یک دکتر هم آنجا حضور دارد که اگر مشکلی پیش آمد کمکشان کند. گفتم پسرم این کارها خیلی خطرناک است و نیاز به تمرین و مهارت زیادی دارد.

 

پسر من گاهی کارهای خطرناک انجام می‌داد من هم به او هشدار داده بودم که چنین کارهایی را وقتی تنهاست انجام ندهد. روز حادثه با پرچمی که در خانه داشتیم و در طبقه پایین خانه بود می‌خواسته به تقلید از حرکاتی که در آن برنامه دیده بود خودش را تاب دهد که پرچم را بالای میله‌ای که روی ستون خانه بود گذاشته و آویزان شده اما گیر افتاد و نتوانست خودش را نجات دهد.

 

تحلیل کارشناس

حسن موسوی چلک- رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

برنامه‌هایی مثل عصر جدید با هدف خاصی طراحی شده است که در آن توانمندی‌ها و قابلیت‌های افراد در یک برنامه تلویزیونی به نمایش دربیاید. البته باید این مسأله را مدنظر قرار داد که همه افراد در همه حوزه‌ها توانمند نیستند و هرکسی در حوزه‌ای توانمندی دارد که در برخی از افراد شناخته شده و در بعضی هم ناشناخته مانده است.

 

در مورد رده سنی بینندگان اینگونه برنامه‌ها شاید بتوان مثل برخی از فیلم‌ها محدودیت‌های سنی ایجاد کرد که مثلاً این برنامه برای رده سنی زیر 14 سال مناسب نیست یا مثلاً اجرای برنامه‌هایی که مربوط به کودکان است در قالب یک قسمت پخش شود اما از آن طرف هم بعد از پخش برنامه‌هایی مثل عصر جدید امکان دانلود آن برای کودکان وجود دارد بنابراین بهتر است به جای ممانعت از دیدن برنامه از سوی کودکان و ایجاد محدودیت‌های سنی، فرهنگسازی و آموزش را جدی بگیریم. نکته دیگر بحث قیاس شرکت‌کنندگان این برنامه با کودکان بیننده است که اغلب از سوی خانواده‌ها صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که برخی از خانواده‌ها با دیدن کودکی که در حوزه‌ای به‌صورت حرفه‌ای کار خاصی را انجام می‌دهد با بیان حرف‌هایی نامناسب و شاید تحقیر‌آمیز باعث مقایسه و تحریک کودکشان به انجام این حرکات می‌شوند و او تلاش می‌کند تا با همسان و همانندسازی خودش را مطرح کند و همین مسأله باعث می‌شود تا کودک به سبب ناآشنایی با فنون و ریزه کاری‌های یک حرکت اتفاق ناگواری را به وجود آورد که نمونه بارز آن هم فوت سهیل 12 ساله بابلی است که تلاش کرده یکی از کارهای آکروباتیک برنامه عصر جدید را تقلید و خودش را تسلیم مرگ کند.

 

از این‌رو خانواده‌ها باید به این مسائل توجه کنند و از مقایسه مستقیم یا غیرمستقیم فرزندشان با اجرا‌کنندگان در برنامه‌های استعدادیابی بپرهیزند.

 

منبع: ایران

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
محمدرضا باقرپور 1398/04/25
بنده به عنوان دانش آموخته حوزه علوم تربیتی، با شناختی که از کودکان و نوجوانان دارم، آن روز که این برنامه را دیدم، مضطرب شدم و به نظرم آمد که اشکالاتی بر آن وارد است و موضوع را به دوستان هم مطرح کردم و گفتم حسم این است که این برنامه، حتماً هزینه خواهد داشت و کشته خواهد داد و همینطور هم شد؛ چراکه نوجوانان، این حرکات گول زننده را که در ظاهر ساده به نظر می رسند، تقلید می کنند و آماده مطرح شدن هستند و این حرکت نیز برای به خصوص کودکان و نوجوانان تحریک کننده بود تا خود نیز به تقلید، آن را انجام دهند که این اتفاق متأسفانه افتاد. آیا متولیان این کارها، قبل از اجرای چنین کارهایی به عواقب آن نمی اندیشند و فقط از نسخه اصلی آن تقلید می کنند؟ و صرفاً به پر کردن وقت مردم و مطرح کردن خود فکر می کنن؟ آیا ارزش این را داشت که یک نفر چنین قربانی شود؟ آقای علیخانی وجدانتان آرامش خواهد داشت بعد از این قضیه؟ این عصر جدید، اشکالات زیادی وارد است برایش؛ تقلیدی است از برنامه های اصلی آن. من چند روز قبل در youtube همین حرکت نمایش طناب را در عصر جدید اون ور آبی ها می دیدم؛ آیا نبایستی پالاش بشوند برنامه های اینچنینی و از یه مشاور روانشناسی، یه جامعه شناس کمک گرفته شود؟ این برنامه هرچه قد هم که به فرض خوب بوده باشد که به ده ها دلیل نیست، نمی ارزید که یک نفر چنین جان خود را از دست بدهد. متأسفم. این موضوع، به یقین پایان عصر جدید و علیخانی را رقم خواهد زد.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.