2020/01/18
۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
بیت کوین ، مایر و ماینینگ دقیقا چیست

بیت کوین ، مایر و ماینینگ دقیقا چیست

مجموع بیت کوین های طراحی شده در نهایت 21 میلیون واحد است که تاکنون حدود 17.8 میلیون پاسخ استخراج شده است.

دوات آنلاین-دنیای پر رمز و راز ارزهایی که از آن ها به ارز دیجیتال یا ارز مجازی تعبیر می شود، این روز ها در فضای مجازی بازتاب زیادی داشته و برای بسیاری از ما همچنان ناشناخته است.

 

بیت کوین از کجا آمد؟

بیت کوین برمبنای نوعی الگوریتم ریاضی طراحی شده که با رسیدن به هر پاسخ در این الگوریتم یک واحد جدید بیت کوین خلق می شود. براساس محاسبات ریاضی اثبات شده، این الگوریتم در نهایت 21 میلیون پاسخ دارد، بنابراین مجموع بیت کوین های طراحی شده در نهایت 21 میلیون واحد است که تاکنون حدود 17.8 میلیون پاسخ استخراج شده است. به لحاظ ریاضی، با استخراج هر پاسخ و رسیدن به هر بیت کوین، استخراج پاسخ بعد مشکل تر می شود و به پردازشگرهای رایانه ای پیشرفته برای دستیابی به پاسخ جدید نیاز است. این پردازشگرها ماینر نام دارد و عملیات استخراج (ماینینگ) بیت کوین را انجام می دهند.

 

فقط تا 2140 فرصت دارید !

مبدعان بیت کوین معتقدند با کد می توان بحران اعتماد را حل کرد و از مجرای شبکه بلاک چین این کار را انجام داد و هر 10 دقیقه تمام تراکنش های این شبکه در واحدی به نام بلاک ذخیره می شود .اکنون تعداد بیت کوین های استخراج شده 17 میلیون و 790 هزار  است که تا سال 2140 به سقف 21 میلیون خواهد رسید و از آن به بعد جریان ماینینگ به پایان خواهد رسید .

 

چه کسی خالق بیت کوین است؟

هویت پدیدآور بیت ‌کوین مشخص نیست. گفته می‌شود «ساتوشی ناکاموتو» مخترع بیت ‌کوین است. هویت واقعی او مجهول است؛ ولی در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌ کوین است. البته بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و بیت‌ کوین محصولی از یک گروه برنامه ‌نویسی بزرگ است.

 

مزیت های بیت کوین

استقلال: از نظر بسیاری از مردم، مزیت اصلی بیت کوین، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت هاست. هیچ مقام یا صاحب قدرتی قادر نیست در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشدو بر آن ها مالیات ببندد. به عبارتی بیت کوین به صورت مستقل، بی مرکز و بی مرز تراکنش های مالی را تایید می کند و این کار از طریق واسطه ها که ماینر یا معدنچی یا استخراج کننده نامیده می شوند، انجام می شود .

 

شفافیت و امنیت: فعالیت های بیت کوین کاملا شفاف است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود و امکان جعل این ارز وجود ندارد.

 

ارزش بیت کوین: این ارز اکنون روند صعودی قابل توجهی دارد و با توجه به کمیابی تعداد بیت کوین ها این روند رشد قیمت همچنان ادامه خواهد یافت.

 

معایب بیت کوین

کاربرد معاملاتی اندک: بیت کوین مانند هر ارز دیگری (مثلا دلار و یورو) دو کارکرد دارد. کارکرد نخست، به عنوان ابزار پرداخت و دوم، به عنوان گزینه سرمایه گذاری. اکنون در کشورمان امکان هیچ گونه خرید و فروشی با استفاده از بیت کوین وجود ندارد. بنابراین کاربرد معاملاتی آن در داخل کشور صفر و در خارج کشور نیز محدود است و فقط برخی پرداخت ها را می توان با بیت کوین انجام داد.یکی از ضعف ها و باگ های بزرگ بلاک چین این است که در هر ثانیه هفت تراکنش انجام می دهد که اگر قرار باشد این ارز فراگیر شود به مشکل می خورد.

 

از دست رفتن کیف پول: اگر شما رمز دوم کارت بانکی خود را فراموش کنید یا حساب بانکی تان هک شود با پیگیری از طریق بانک، می توانید مشکل خود را حل کنید ولی درباره بیت کوین در صورت فراموشی رمز یا هک شدن کیف پول الکترونیکی تان به مشکل بر می خورید.

 

ابهام های قانونی: اکنون هیچ قانون مدونی در زمینه ارزهای دیجیتال در کشور نداریم و بانک مرکزی اواخر سال گذشته، پیش نویس سندی را برای سیاست گذاری در این زمینه منتشر کرده که هنوز در حد پیش نویس است و نهایی نشده است. بنابراین با تغییر قوانین داخلی و حتی تغییر قوانین جهانی در زمینه ارزهای دیجیتال، ممکن است ارزش این ارزها افت کند.

 

ریسک سرمایه گذاری: ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین با تغییرات قیمت زیادی مواجه اند و عملا ریسک سرمایه گذاری در این ارزها بسیار بالاست.هم اکنون براساس گزارش ها روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت‌کوین توسط کاربران ایرانی خرید و فروش می‌شود وکشورمان در خرید و فروش بیت کوین در رتبه ۲۹ جهانی قرار دارد.

 

حساب و کتاب دخل و خرج ماینینگ ها

ماینینگ های بیت کوین قیمت های متفاوتی بین 9 تا 26 میلیون تومان دارند. براساس گزارش هفت صبح، ماینینگ 9 میلیونی ماهانه 68 هزار تومان هزینه برق و درآمد 2 میلیون و 200 هزار تومانی در پی دارد.

 

موضع منفی فقها در قبال بیت کوین

پول مجازی و مصداق بارز آن یعنی بیت کوین در کنار همه خبرسازی های خود، یک حاشیه مهم را نیز به همراه دارد و آن مسئله انطباق آن با شرع است.

 

در این باره عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی دی ماه سال گذشته به خبرگزاری تسنیم گفته بود: بنده فعلا بیت‌کوین را نه پول، بلکه هیچ‌ چیز نمی‌دانم. چون پول باید قوام و ثباتی ولو نسبی داشته باشد که بتوان سایر دارایی‌ها را براساس آن ارزش‌گذاری کرد.

 

شیئی که ارزش آن در طول یک سال 19 برابر جابه جا شود، نشان می‌دهد ماهیت این به اصطلاح پول، قابلیت آن را ندارد که به عنوان معیار و متری برای سنجش دارایی‌ها به کار گرفته شود.

 

منبع: خراسان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.