2019/09/17
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور
باز هم حاشیه؛ این بار در وزرنه‌برداری بانوان

باز هم حاشیه؛ این بار در وزرنه‌برداری بانوان

سوال مهم از سرمربی تیم ملی بانوان این است که کادرفنی تیم ملی با چه متر و معیاری تعدادی از وزنه‌برداران فعال را به اردوی جهانی بانوان دعوت کرده است؟

دوات آنلاین-اینطور که از شواهد پیدا است، گویا حواشی و حرف‌ و حدیث‌های مخرب بیشتر از اخبار فعالیت‌های امیدوارکننده و روبه‌رشد بانوان زبانزد و نقل محفل اهالی وزنه‌برداری شده است! برای مثال پس از اعلام فهرست دعوتی‌های بانوان وزنه‌بردار به اردوی رده سنی بزرگسالان، خط خوردن عجیب مرضیه قنبری وزنه‌بردار 76 کیلویی تیم ملی ایران در رقابت‌های آسیایی 2019 چین سر و صدا و حاشیه‌هایی را به پا کرده است که نمی‌توان راحت از کنارش گذشت.

 

حذف مرضیه قنبری به بهانه پایین بودن رکوردهایش در رقابت‌های آسیایی شاید دم‌دستی‌ترین بهانه‌‌ای بود که شنیده شد در حالی‌ که به نظر می‌رسد ماجرا کمی فراتر از این حرف‌هاست. حرف از باندبازی است؛ واژه‌ای که شاید برای وزنه‌برداری بانوان دور از ذهن باشد اما تکه‌های پازل را که کنار هم می‌چینی، نتیجه چیز دیگری می‌شود.

 

بانوان وزنه‌برداری با چه معیاری انتخاب می‌شوند؟

در رشته‌هایی که رکورد، تعیین‌کننده و معیار گزینش ملی‌پوشان برای ورود به تیم‌های ملی به حساب می‌آید، سوای بررسی نتایج رسمی ورزشکار در رقابت‌های مختلف بین‌المللی، قطعا مسابقات داخلی مثل مسابقات کشوری یا انتخابی‌های تیم ملی ملاک و معیار دعوت از ورزشکارانی است که قرار است در اردو و در نهایت رویداد بین‌المللی حضور داشته باشند.

 

حال در ارتباط با دعوت از بانوان وزنه‌بردار به اردوی‌ جهانی پیش رو، سوال مهم از سرمربی تیم ملی بانوان این است که کادرفنی تیم ملی با چه متر و معیاری تعدادی از وزنه‌برداران فعال را به اردوی جهانی بانوان دعوت کرده است؟ شاید در نگاه اول پاسخ سرمربی یا سایر اعضای کادرفنی به این سوال اینگونه باشد که ما با توجه به شرایط رکوردی وزنه‌برداران در مسابقات آسیایی بانوان آنها را به اردوی تیم ملی دعوت کرده‌ایم. اگر این پاسخ سرمربی یا اعضای کادرفنی تیم ملی باشد، باید از آنها پرسید مگر رکوردهای مرضیه قنبری، بانوی ملی‌پوش وزنه‌برداری که در رقابت‌های آسیایی 2019 چین موفق شد با مجموع 155 کیلوگرم در گروه A دسته 76 کیلوگرم در نخستین حضور بین‌المللی خود در رده نهم قرار گیرد، نسبت به مثلا رکوردهای ابریشم ارجمندخواه و الناز باجلانی، دو وزنه‌بردار حاضر در دسته 64 کیلوگرم که به ترتیب با مجموع 163 و 150 کیلوگرم در گروه B در رده‌های پانزدهم و شانزدهم قاره آسیا قرار گرفتند، چه تفاوتی دارد که باعث شده آنها به اردو دعوت شوند اما مرضیه غایب باشد.

 

به گفته امرا... سرمربی تیم ملی بانوان، قنبری به خاطر پایین بودن رکوردهای آسیایی و سطح کیفی پایین فنی نمی‌تواند جایگاهی در جمع اردونشینان جهانی داشته باشد در حالی ‌که اگر سرمربی تیم بانوان وزنه‌برداری - که هنوز مشخص نیست با چه کارنامه‌ای حکم سرمربیگری تیم ملی را دریافت کرده - می‌خواست با توجه به رکورد، وزنه‌برداران شایسته را به اردوی جهانی دعوت کند، قطعا با در نظر گرفتن رکوردهای آسیایی چین، مرضیه قنبری باید دعوت می‌شد مگر اینکه عامل دیگری در میان باشد.

 

هیچ یک از وزنه‌برداران اعزامی به رقابت‌های چین به جز سیده‌الهام حسینی وزنه‌بردار دسته 71 کیلوگرم - که موفق شد در رده ششم گروه A مسابقات قرار گیرد - رده درخور توجهی کسب نکردند و اگر معیار این است که خب قاعدتا هیچ کدام نباید دعوت می‌شدند.

 

پس وقتی قرار است پوپک بسامی با رکورد مجموع 143 کیلوگرم، مریم زارع با مجموع 141 کیلوگرم، ابریشم ارجمندخواه با مجموع 150 کیلوگرم، الناز باجلانی با مجموع 163 کیلوگرم، یا پریسا جهانفکریان با مجموع 185 کیلوگرم - که در رقابت‌های آسیایی برای خود ثبت کردند- به اردوی جهانی دعوت شوند اما مرضیه قنبری با مجموع 155 کیلوگرم از این گردونه دور بماند، خواسته یا ناخواسته این ماجرا بودار به نظر می‌رسد و ذهن سمت اظهارنظری می‌رود که این دختر وزنه‌بردار مدتی قبل داشت.

 

حذف به خاطر یک انتقاد

ایران در وزنه‌برداری بانوان هنوز هیچ حرفی نه تنها در عرصه بین‌المللی، بلکه در بخش داخلی هم برای گفتن ندارد. ضمن اینکه هنوز هیچ استاندارد و چارچوب مشخصی هم برای متر کردن توانمندی بانوان وزنه‌برداری طراحی نشده است که بتوانیم حذف یا دعوت ورزشکاری به اردوی تیم ملی را به آن ربط بدهیم.

 

بنابراین وقتی حرف از حذف یک بانوی وزنه‌بردار که تا دیروز جزو ترکیب اصلی تیم ملی بانوان در مسابقات آسیایی و اردوهای مختلف بوده به گوش می‌رسد، ذهن به سمت اظهارنظری می‌رود که چند روز قبل از اعلام ترکیب نهایی، این وزنه‌بردار به خاطر کمبودهای زیرساختی موجود در بخش بانوان داشت. او در صفحه اجتماعی خود انتقادهایی را نسبت به نداشتن امکانات برای تمرین در شهرش منتشر کرد و افرادی را در زیر این پست تگ کرد اما بعداً این پست را حذف کرد. این وزنه‌بردار پیش از اعلام نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی بانوان، دوباره پستی را منتشر و در آن اعلام کرد که به اردوی تیم ملی دعوت نمی‌شود و به او گفته‌اند چرا در آستانه انتخابات برخی افراد را زیر پست قبلی خود تگ کرده است. البته قنبری این پست دوم خود را نیز از صفحه شخصی‌اش پاک کرد اما گویا حتی این موضوع هم باعث نشده تا او در ترکیب قرار بگیرد.

 

منبع: ایران ورزشی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.