2019/09/22
۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
سرنوشت محمدعلی نجفی چه می‌شود؟

سرنوشت محمدعلی نجفی چه می‌شود؟

اگر برای نجفی درخواست قصاص نشود پرونده او مختومه نخواهد شد زیرا وی باید به خاطر جنبه عمومی جرمی که مرتکب شده است پای میز محاکمه برود.

دوات آنلاین-محمدعلی نجقی شهردار اسبق تهران به قتل همسر دومش میترا استاد اعتراف کرده و در حال حاضر در بازداشت است اما به‌راستی سرنوشت او چه می شود؟

 

محمدعلی نجفی باید ابتدا در اداره دهم پلیس آگاهی تهران که ویژه مبارزه با قتل است و در خیابان وحدت اسلامی واقع شده به سوالات افسر پرونده پاسخ بدهد. پس از آن پرونده به همراه متهم به دادسرای جنایی ارسال و جلسات بازپرسی تشکیل می‌شود.

 

نجفی همچنین باید به پزشکی قانونی برود تا درباره سلامت روان او تحقیق شود. همچنین قرار شده از او تست الکل و مواد مخدر نیز بگیرند. او بعد از اتمام این مراحل به محل جرم یعنی برج آرمیتا در سعادت آباد منتقل می‌شود تا یک بار دیگر در برابر پلیس و بازپرس توضیح بدهد قتل دقیقا چگونه اتفاق افتاد.

 

بعد از بازسازی صحنه جرم و اتمام بازجویی‌های اولیه نجفی با قرار بازداشت به زندان منتقل خواهد شد. در این مرحله اولیای دم میترا استاد باید خواسته خود را مطرح کنند. اولیای دم شامل والدین و فرزندان می‌شوند. میترا استاد یک پسر 13 ساله دارد که چون  هنوز به سن قانونی نرسیده پدرش قیم او محسوب می‌شود. پدر این نوجوان خودش وکیل دادگستری است و با مراحل کار به‌خوبی آشنایی دارد. در واقع در این مرحله همسر اول میترا استاد باید برای متهم درخواست مجازت کند. او می‌تواند متهم را بدون هیچ قید و شرطی ببخشد، دیه بخواهد یا حتی خواستار صدور حکم قصاص شود.

 

اگر برای نجفی درخواست قصاص نشود پرونده او مختومه نخواهد شد زیرا وی باید به خاطر جنبه عمومی جرمی که مرتکب شده است پای میز محاکمه برود. حداکثر مجازات جنبه عمومی جرم قتل 10 سال حبس است.

 

در هر صورت محمدعلی نجفی باید در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شود. اگر برای او درخواست قصاص شود فقط دو راه برای نجاتش از چوبه دار باقی می‌ماند. نخست این‌که ثابت کند دفاع مشروع انجام داده است به این معنی که جانش از سوی مقتول در خطر بوده که با توجه به شواهد موجود چنین فرضیه‌ای دور از ذهن به نظر می‌رسد و دوم این‌که جنون او اثبات شود.

 

از مرحله بازپرسی تا زمان محاکمه در دادگاه و صدور حکم به طور معمول یک سال زمان می‌برد و شهردار اسبق تهران در این مدت باید در زندان بماند. پس از ان نیز مراحل تایید یا نقض حکم در دویانعالی کشور زمان‌بر است و در واقع حدود دو سال طول می‌کشد تا معلوم شود بالاخر سرنوشت این متهم چه خواهد شد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.