2019/12/08
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
عناوین رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

عناوین رشته‌های بدون کنکور اعلام شد

ثبت نام در این رشته‌ها از ۲۰ اسفند آغاز می‌شود

دوات آنلاین-رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: عناوین رشته‌های بدون کنکور دیشب روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و ثبت نام در این رشته‌ها از ۲۰ اسفند آغاز می‌شود. 

 

ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری که خود با اعلام این خبر تأکید کرد: اسامی رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی در ۲۸۱ عنوان رشته محل با ۵۵۰ هزار ظرفیت ۱۷ بهمن ماه اعلام می‌شود. داوطلبان می‌توانند از ۲۰ اسفندماه تا ۶ شهریور ماه برای پذیرش مهر ۹۸ در این رشته‌ها اقدام کنند.

 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی رشته و همچنین ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می‌شود.داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند و می‌توانند تا ۱۰۰ کدرشته را انتخاب کنند.

خدایی گفت: ۲۰ درصد ظرفیت این نوع پذیرش روزانه و ۵۰ درصد ظرفیت شبانه است. اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.رشته‌های دانشگاه آزاد در این مجموعه رشته‌ها نیستند. در حال حاضر رشته‌های این دانشگاه به شورای گسترش دانشگاه‌ها برای تایید ارسال شده است که پس از تایید تا تاریخ ۲۰ اسفند به این مجموعه اضافه می‌شود.

 

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: دانشگاه‌ها از ۶ شهریور ۹۸ سیستم پذیرش را می‌بندند و سیستم پردازش را آغاز می‌کنند و در آن زمان بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم و تمامی ضوابط و سهمیه‌های قانونی پذیرش مشروط را انجام می‌دهند. سپس با داوطلب تماس می‌گیرند و در نهایت داوطلب مختار است بین پذیرش با آزمون یا بدون آزمون تصمیم بگیرد و در این زمان هزینه ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پرداخت کند.

 

وی گفت: بازه زمانی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ انتخاب شده است و تا آن زمان کنکور سراسری هم برگزار می‌شود. داوطلب در صورتی که علاقه‌مند به شرکت در کنکور باشد می‌تواند کارنامه خود را مشاهده کند و در نهایت تصمیم بگیرد. این مسیر به تدریج در سال آینده بیشتر تقویت می‌شود و داوطلبانی که دوست ندارند در استرس کنکور قرار بگیرند می‌توانند از این مسیر برای ورود به دانشگاه استفاده کنند. به این دلیل که دانش‌آموزان تا خردادماه معدل و نمره سوابق تحصیلی ندارند پیش‌بینی می‌شود که این دسته از داوطلبان از مردادماه ۹۸ به بعد در پذیرش سوابق تحصیلی شرکت کنند.

 

خدایی گفت: دانشگاه‌ها باید در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی تمامی ضوابط و سهمیه‌های قانونی را رعایت کنند و برای انجام درست این موضوع دستورالعمل اجرایی تهیه کردیم که به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود. همچنین جلسه توجیهی برای دانشگاه‌ها خواهیم داشت تا این شیوه پذیرش را بدون اشکال اجرا کنند.مسئولیت نظارت بر این مسیر پذیرش بر عهده سازمان سنجش است و سازمان سنجش بر روند پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی نظارت خواهد کرد.

 

منبع: ایران

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.