2019/05/24
۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد
آیا داستان سریال پدر تکراری است؟

آیا داستان سریال پدر تکراری است؟

داستان سریال «پدر» تقریبا به داستان سریال «تنهایی لیلا» شبیه است. در هر دو قصه دختری که اعتقادات مذهبی محکمی ندارد تحت تاثیر پسری که اتفاقا بسیار معتقد است قرار می گیرد و عاشق می شود و بعد هم از نظر مذهبی و اعتقادی متحول می شود، چنانکه لیلاهای قصه او در هر دو سریال پس از ازدواج با نقش مقابلشان چادری می شوند.

دوات آنلاین-اگر چه به اعتقاد عده ای داستان «پدر» ربطی به سریال «تنهایی لیلا» ندارد، اما پذیرفتن این ادعا ساده نیست، چراکه شاید در جزییات متفاوت باشند اما محور اصلی هر دو داستان یکی است. از سوی دیگر فضای «پدر»، خاطره فیلم «دل شکسته» را نیز به ذهن می آورد.

 

سریال پدر که این روزها روی آنتن شبکه دوم سیما است ساخته بهرنگ توفیقی و نوشته حامد عنقا است.  عنقا طراح و تهیه کننده این سریال هم هست. اسم یکی از 23 کاراکتر اصلی داستان او حامد است و وقتی در تیتراژ پایانی سریال می خوانیم «با یادی از حاج سیف الدین عنقا» بی اختیار به این فکر می افتیم که حامد سریال پدر شباهت هایی با نویسنده اثر دارد و خاطره هایی شبیه به هم دارند و اینکه قصه را بر اساس سرگذشت خانوادگی خودش نوشته.

 

 

حامد عنقا که پیش از این داستان سریال های متعددی از جمله «قلب یخی»،« انقلاب زیبا» ، «نردبام آسمان» و «تنهائی لیلا» را نوشته است این بار با سریال پدر به سیما آمده است. سریالی که از برخی جنبه ها در تلویزیون ساختار شکنانه عمل کرده است. داستان سریال «پدر» تقریبا به داستان سریال «تنهایی لیلا» شبیه است. در هر دو قصه دختری که اعتقادات مذهبی محکمی ندارد تحت تاثیر پسری که اتفاقا بسیار معتقد است قرار می گیرد و عاشق می شود و بعد هم از نظر مذهبی و اعتقادی متحول می شود، چنانکه لیلاهای قصه او در هر دو سریال پس از ازدواج با نقش مقابلشان چادری می شوند.

اگر چه به اعتقاد عده ای این داستان هیچ ربطی به داستان سریال «تنهایی لیلا» ندارد، اما پذیرفتن این ادعا کار ساده ای نیست، چون شاید در جزئییات، ساختار و نوع روایت با یکدیگر متفاوت باشند اما محور اصلی هر دو داستان یکسان است و این تکرار توی ذوق مخاطب می زند، او که بارها در گفت و گو با رسانه های اعلام کرد تعمدا این کار را کرده است می گوید فیلنامه پدر در امتداد« تنهایی لیلا» نوشته شده است، این در حالی است که قلم حامد عنقا پتانسیل فراوانی دارد برای قصه های متفاوت و اتفاقا جذاب، چون نوع روایت و ادبیات او مختص اوست.

 

اما یکی از جنجالی ترین سکانس های این سریال مربوط به قسمت سوم بود؛ آن جایی از سریال که حامد در پی توطئه چند نفر از همکلاسی های دخترش در یکی از کلاس های دانشگاه گیر می افتد و برای فرار از گناه از پنجره به حیاط دانشگاه می پرد! این صحنه واکنش های مختلفی را به همراه داشت، عده ای آن را غیرواقعی و اغراق آمیز دانستند و حتی با آن شوخی کردند و کلیپی طنز ساختند و در فضای مجازی منتشر کردند(با این مضمون که سریال پدر رو دیدید که پسری برای فرار از دست دخترها از پنجره بیرون می پره، اینجا راه های بهتری آموزش داده میشه! حادثه خبر نمی کنه شاید برای شما هم اتفاق بیفته!) عده ای آن را ساختار شکنانه دانستند، اما در نهایت به نظر می رسد حامد راه های دیگری برای فرار از آن موقعیت و توطئه داشته و همین مساله همذات پنداری با ترس و واکنشی که او بروز داد را برای مخاطب دشوار می کند.

 

گذشته از همه شباهت های «پدر» با تنهایی لیلا که می توانیم کمی با حرف های حامد عنقا( که تکرار تعمدی بوده است) خود را متقاعد کنیم،‌داستان سریال«پدر» شباهت های بسیاری با فیلم سینمائی «دل شکسته» دارد؛ شهاب حسینی و بیتا بادران همکلاسی هستند، دو همکلاسی از دو خانواده ای کاملا متفاوت، یکی کاملا مذهبی و دیگری کاملا بی اعتقاد و در نهایت دختر قصه تحت تاثیر پسر قصه قرار می گیرد و عاشق می شود. برخی سکانس های سریال پدر به شدت بیننده را به یاد «دل شکسته» و مظلومیت کاراکتر امیرعلی(شهاب حسینی) می اندازد، برای مثال صحنه هائی که حامد سریال«پدر» در محوطه دانشگاه مورد تمسخر همکلاسی هایی قرار می گیرد که اعتقادات و شخصیت او را باور ندارند.

 

این در حالی است که عنقا در گفت و گو با خبرگزاری ها پیش از پخش سریال گفته بود: ««پدر»تم مذهبی دارد و با کارهایی که تا به حال نوشتم هم متفاوت است و از جنسی دیگر است. به این دلیل که مدت‌ها است در این فضا سریالی نداشتیم، پیش بینی کاری خوب و متفاوت را دارم. این سریال تم عاشقانه هم دارد، اما نه آن عاشقانه ای که می شناسیم! بلکه تلفیقی از عشق و غم است.»

 

در اولین قسمت سریال بخش مهمی از داستان لو رفت، لیلا و حامد با یکدیگر ازدواج کرده اند و بچه دار هم شده اند، مزار حامد، پدر و مادر لیلا در اولین قسمت سریال نشان داده شد و باقی داستان توسط لیلا روایت می شود وقتی که در مطب روانشناس یا روانپزشک است. باید منتظر ماند و دید آیا حامد عنقا در روزهای خستگی مخاطب از داستان های تکراری سریال های سیما،‌فراتر از داستانی تکراری، در«پدر» حرف تازه ای برای گفتن دارد؟ چیزی بیشتر از تنهایی لیلا؟ یا حتی «دل شکسته» علی روئین تن ...

سریال «پدر» ساخته بهرنگ توفیقی است و به قلم حامد عنقا نوشته شده است. ریحانه پارسا  در نقش لیلا و سینا مهراد در نقش حامد ، مهدی سلطانی، لعیا زنگنه ، بیژن امکانیان ، مسعود فروتن، نیما رییسی، مجید مشیری، کاوه خداشناس، اکبر رحمتی، الهام طهموری و ساناز طاری بازیگران این سریال هستند. این سریال از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:30 روی آنتن شبکه دوم سیما می رود.

 

منبع: خبرگزاری شبستان-  الهام عطائی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.